• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • George Robert Waterhouse

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Zoologia (od gr. zoon = zwierzę, i logos = słowo, myśl, rozumowanie) – nauka o zwierzętach, czyli wszystkich żywych organizmach zdolnych do przemieszczania i odżywiania się (z wyjątkiem mikroorganizmów), a także ich zachowaniach i budowie.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  George Robert Waterhouse (ur. 6 marca 1810 w Somers Town, zm. 21 stycznia 1888 w Putney) – brytyjski przyrodnik. Brat Fredericka G.Waterhouseazoologa i entomologa.

  Wraz z Frederickiem W.Hope (1797-1862), Waterhouse był współtwórcą (a od 1833 kustoszem do spraw owadów i danych) Royal Entomological Society of London (pol.: Królewskiego Towarzystwa Entomolgicznego w Londynie).

  W 1836 roku został mianowany kustoszem muzeum Zoological Society of London (pol.: Towarzystwa Zoologicznego w Londynie). Karol Darwin powierzył mu prace badawcze owadów i ssaków których okazy zostały zebrane podczas wyprawy badawczej na statku HMS Beagle.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Entomologia (z gr. entomon – insekt, owad i logos – wiedza, nauka) – dział zoologii zajmujący się owadami. Dawniej używano także terminu owadoznawstwo.

  W 1843 pracował jako asystent szefa działu Mineralogii i Geologii w British Museum, zaś po śmierci Karola Koniga został w 1851 roku szefem tej jednostki. Po rozdzieleniu w 1857 wydziału na dwie części pozostał szefem działu Geologii i pozostał na tym stanowisku do roku 1880.

  Waterhouse był autorem słynnej publikacji A natural history of the Mammalia (pol.: Historia Naturalna Ssaków).

  Geologia (gr. gḗ ‘Ziemia’, lógos ‘słowo’, ‘nauka’) – jedna z nauk o Ziemi, zajmuje się budową, własnościami i historią Ziemi oraz procesami zachodzącymi w jej wnętrzu i na jej powierzchni, dzięki którym ulega ona przeobrażeniom. W szerszym znaczeniu geologia dotyczy również innych planet skalistych.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Wśród opisanych przez niego gatunków są między innymi: koszatniczka pospolita (Octodon degus), mrówkożer workowaty (Fasciatus myrmecobius) i chomiczek syryjski (Mesocricetus auratus).

  Publikacje[]

 • Catalogue of the mammalia preserved in the Museum of the Zoological Society of London. 1838–1839
 • The Zoology of the Voyage of H.M.S. Beagle. Mammalia. Smith, Elder & Co., London 1838–1839
 • The Naturalist's Library. Mammalia. Vol. XI.: Marsupialia, or Pouched Animals. W. H. Lizars, Edinburgh 1841
 • A natural history of the Mammalia. Tom 2; wyd. H. Baillière, London 1846-1848
 • Catalogue of British Coleoptera. Taylor and Francis, London 1858
 • Przypisy

  1. The Zoology of the Voyage of H.M.S. Beagle. Mammalia. Smith, Elder & Co., London 1838–1839
  2. A natural history of the Mammalia. Tom 2; wyd. H. Baillière, London 1846-1848
  3. The Discovery of the Syrian (Golden) Hamster, Mesocricetus Auratus
  HMS Beagle – dziesięciodziałowy slup wojenny klasy Cheeroke, wybudowany dla Royal Navy. Został zwodowany 11 maja 1820 r. w stoczni Woolwich nad Tamizą. W lipcu tego roku wziął udział w przeglądzie floty będącego elementem koronacji króla Jerzego IV, podczas którego był pierwszym statkiem który przepłynął pod nowo wybudowanym mostem londyńskim. Po tym wydarzeniu stał bezużyteczny przy nabrzeżu.Putney - miasto Londynu, leżąca w gminie London Borough of Wandsworth. Putney jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Putelei.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Royal Entomological Society of London (dawniej Entomological Society of London) – towarzystwo naukowe zajmujące się badaniem owadów, z siedzibą w Londynie. Odgrywa główną krajową (w Wielkiej Brytanii) i międzynarodową rolę w rozpowszechnianiu informacji na temat owadów oraz w rozwijaniu komunikacji pomiędzy entomologami.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Karol Robert Darwin (ang. Charles Robert Darwin; ur. 12 lutego 1809 w Shrewsbury, zm. 19 kwietnia 1882 w Downe) – angielski przyrodnik, twórca teorii ewolucji, zgodnie z którą wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form, autor publikacji, w których przedstawił argumenty na poparcie swej tezy. Darwin uważał, że rozgałęziony schemat ewolucji wynika z procesu, który nazwał doborem naturalnym. Prawdziwość teorii ewolucji została zaakceptowana przez wielu naukowców przyrodników i dużą część społeczeństwa już za życia Darwina; jednak dopiero po pojawieniu się współczesnej syntezy ewolucji (którą opracowano w okresie od początku lat 30. do końca lat 50. XX wieku) naukowcy powszechnie zgodzili się, że dobór naturalny jest podstawowym mechanizmem ewolucji, a sam proces ciągłych zmian, z których wyłaniają się nowe jakości, niezaprzeczalnym faktem. W swojej zmodyfikowanej formie odkrycia naukowe Darwina są teorią unifikującą nauki o życiu i wyjaśniającą różnorodność biologiczną.
  Mrówkożer workowaty (Myrmecobius fasciatus) – gatunek torbacza, jedyny przedstawiciel rodzaju Myrmecobius i rodziny mrówkożerowatych (Myrmecobiidae).
  Koszatniczka pospolita, koszatniczka zwyczajna, koszatnica (Octodon degus) – gatunek gryzonia z rodziny koszatniczkowatych (Octodontidae), zamieszkujący obszar w Chile między wybrzeżem Oceanu Spokojnego i zachodnimi zboczami Andów, najliczniej pomiędzy Vallenar a Curicó (28-35°S) do wysokości 1200 m n.p.m. W Chile jest ssakiem o najliczniejszej populacji. W Polsce wyjątkowo stwierdza się osobniki zdziczałe.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Chomiczek syryjski, chomik syryjski (Mesocricetus auratus) – gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych, hodowanego także jako zwierzę domowe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.