• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • George Ritchey

  Przeczytaj także...
  Optyka aktywna jest stosunkowo nową technologią wykorzystania teleskopów typu reflektor. Technikę zaczęto rozwijać w latach osiemdziesiątych, i obecnie jest dość często już stosowana w teleskopach o lustrach pierwotnych większych niż 8 m. Optyka aktywna powoduje szybkie dostosowanie kształtu optycznych elementów korygujących do turbulencji w atmosferze ziemskiej, tak aby w miarę możliwości zniwelować rozmycie obrazu wywołane drganiem powietrza. Technika ta została po raz pierwszy w pełni wykorzystana w 3,5 metrowym teleskopie ESO New Technology Telescope (NTT) w 1989 roku. W oparciu o tę technikę działa 10-metrowy teleskop Kecka. Korekta elementów aktywnych następuje 10 do 20 razy na sekundę. Optyki aktywnej nie należy mylić z bardziej zaawansowaną technologicznie optyką adaptatywną.Yerkes Observatory (ang. The Yerkes Observatory) – obserwatorium astronomiczne znajdujące się w Williams Bay w stanie Wisconsin, USA.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Pierwszy teleskop zbudowany przez George'a Ritcheya (w Obserwatorium Yerkesa) o średnicy głównego zwierciadła (paraboloida f/4) równej 24 cale
  Idea teleskopu Ritcheya–Chrétiena: M1 i M2 – zwierciadła hiperboloidalne, F - ognisko

  George Willis Ritchey (ur. 31 grudnia 1864 w Tupper's Plains, Ohio, USA, zm. 4 listopada 1945 w Azusa, Kalifornia, USA) – amerykański konstruktor, optyk i astronom. Współwynalazca teleskopu Ritcheya–Chrétiena.

  Księżyc (łac. Luna, gr. Σελήνη Selḗnē; pol. fraz. „Srebrny Glob”, „srebrny glob”; pol. przest. gw. poet. „miesiąc”; pol. przest. poet. „luna”) – jedyny naturalny satelita Ziemi (nie licząc tzw. księżyców Kordylewskiego, które są obiektami pyłowymi i przez niektórych badaczy uważane za obiekty przejściowe). Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 403 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km, nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi. Oznacza to, że objętość Księżyca wynosi około 1/50 objętości kuli ziemskiej. Przyspieszenie grawitacyjne na jego powierzchni jest blisko 6 razy słabsze niż na Ziemi. Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia (tzw. miesiąc syderyczny), a okresowe zmiany w geometrii układu Ziemia-Księżyc-Słońce powodują występowanie powtarzających się w cyklu 29,5-dniowym (tzw. miesiąc synodyczny) faz Księżyca.Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).

  Życiorys[]

  Ritchey był synem irlandzkiego imigranta. Początkowo uczył się stolarki meblowej. Studiował na University of Cincinnati (1883/1884 i 1886/1887) (jeden rok rysunku i projektowania i jeden rok nauk przyrodniczych). W czasie studiów zainteresował się astronomią i zaczął szlifować w domu swoje pierwsze teleskopy. W 1890 roku poznał George'a Ellery'ego Hale'a, dla którego wykonywał drobne prace w prywatnym obserwatorium Hale'a. Pracował w Chicago jako nauczyciel zajęć praktycznych, gdy w 1899 roku Hale zaproponował mu pracę w warsztacie Obserwatorium Yerkesa. W warsztacie tym Ritchey pracował do 1904 roku; tu skonstruował swój pierwszy reflektor w 1901 roku. Za Hale'em przeniósł się do Obserwatorium Mount Wilson. Dwa lata pracował (jako szef projektu) nad nowym 60-calowym teleskopem (154 cm średnicy zwierciadła), który ukończył w 1908 roku. Data oddania tego teleskopu do użytku, 13 grudnia 1908 roku, oznaczała początek nowej ery w astronomii obserwacyjnej: od tego momentu największym teleskopem na świecie był reflektor, a nie refraktor. Największym teleskopem soczewkowym był wtedy (i jest do dziś) refraktor Clarka o średnicy 41 cali (102 cm), działający w tymże Obserwatorium Yerkesa. Jakość zdjęć generowanych przez nowy teleskop znacznie przewyższała wszystko to, co dotychczas znano. W tym czasie, w latach 1901–1905 Ritchey również uczył astronomii na University of Chicago, a w latach 1905–1909 pracował w Solar Observatory of Carnegie Institution.

  Prix Jules-Janssen (Nagroda Julesa Janssena) - najwyższa nagroda przyznawana astronomom przez Société astronomique de France (SAF).Mars – czwarta według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się być rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną. Postrzegany odcień wynika stąd, że powierzchnia planety zawiera tlenki żelaza. Mars jest planetą wewnętrzną z cienką atmosferą, o powierzchni usianej kraterami uderzeniowymi, podobnie jak powierzchnia Księżyca. Występują tu także inne rodzaje terenu, podobne do ziemskich: wulkany, doliny, pustynie i polarne czapy lodowe. Okres obrotu wokół własnej osi jest niewiele dłuższy niż Ziemi i wynosi 24,6229 godziny (24h37min22s). Na Marsie znajduje się najwyższa góra w Układzie Słonecznym – Olympus Mons i największy kanion – Valles Marineris. Gładki obszar równinny Vastitas Borealis na półkuli północnej obejmuje 40% powierzchni planety i może być pozostałością ogromnego uderzenia. W przeciwieństwie do Ziemi, Mars jest geologicznie i tektonicznie nieaktywny.
  Budowa 100-calowego teleskopu na Mount Wilson

  Nad kolejnym, 100-calowym teleskopem (254 cm średnicy zwierciadła, również jako szef projektu) pracował co najmniej 7 lat. Pierwsze zdjęcia tym teleskopem wykonano w 1917 roku.

  W tym czasie, współpracując z francuskim astronomem Henrim Chrétienem (który wizytował Mount Wilson w 1917 roku), opracował projekt nowego, anamorficznego teleskopu, składającego się z dwóch hiperboloidalnych zwierciadeł. Teleskopy o tej konstrukcji są obecnie powszechnie stosowane w profesjonalnej astronomii (w tym np. w Kosmicznym Teleskopie Hubble’a) i nazywają się teleskopami Ritcheya–Chrétiena.

  Teleskop zwierciadlany (reflektor) – teleskop optyczny, używający zwierciadeł, zamiast soczewek, do odbijania światła.Henri Chrétien (ur. 1 lutego 1879 w Paryżu, zm. 6 lutego 1956 w Waszyngtonie) – francuski astronom i wynalazca. Współwynalazca teleskopu Ritcheya–Chrétiena, wynalazca świateł odblaskowych i soczewki umożliwiającej produkcję filmów panoramicznych.

  Ritchey naciskał na dyrektora obserwatorium, George'a Hale'a, aby ten pozwolił mu przynajmniej na zbudowanie prototypu teleskopu nowego pomysłu. Hale nie chciał się zgodzić. Konflikt między dwiema osobowościami rósł, aż Hale zwolnił Ritcheya z pracy w 1919 roku.

  Dzięki wsparciu Chrétiena Ritchey w latach 1924–1930 pracował w obserwatorium paryskim jako kierownik laboratorium astrofotograficznego.

  Hiperboloida – nieograniczona, nierozwijalna powierzchnia drugiego stopnia (kwadryka), powstała przez obrót hiperboli wokół osi symetrii hiperboli rozłącznej z nią (hiperboloida jednopowłokowa) lub osi prostopadłej do poprzedniej, przechodzącej przez oba wierzchołki hiperboli (hiperboloida dwupowłokowa), a także każda otrzymana z takiej przez przekształcenie afiniczne przestrzeni. Każda hiperboloida ma środek symetrii oraz co najmniej trzy osie i trzy płaszczyzny symetrii.Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS) – jedno z wiodących na świecie czasopism naukowych dotyczących astronomii i astrofizyki. Jest wydawane przez Blackwell Publishing w imieniu brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego (RAS), jednak wbrew nazwie nie jest miesięcznikiem (rocznie ukazuje się 36 numerów), ani nie zawiera obwieszczeń RAS.
  Jedyny teleskop w układzie Ritcheya–Chrétiena skonstruowany przez George'a Ritcheya w 1934 roku dla Obserwatorium Marynarki Wojennej w Waszyngtonie

  Ritcheyowi udało się skonstruować jeden teleskop według swojego rewolucyjnego pomysłu. Jest to 40-calowy (1 m średnicy zwierciadła) teleskop skonstruowany w latach 1931–1934 dla Obserwatorium Marynarki Wojennej w Waszyngtonie. Teleskop ten nie odniósł spektakularnego sukcesu, jak się później okazało, przede wszystkim w wyniku zanieczyszczenia powietrza w Waszyngtonie. Po przeniesieniu teleskopu do Obserwatorium w Flagstaff w latach 50. XX wieku okazało się, że jego optyka była niezwykle dobrej jakości.

  University of Chicago (pol. Uniwersytet Chicagowski, Uniwersytet w Chicago) – jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, założony w 1890 przez przedsiębiorcę i twórcę koncernu Standard Oil Johna D. Rockefellera w Chicago. Jest to uczelnia prywatna, na której studiuje ok. 14 tys. osób, z czego zaledwie 4515 to studenci studiów licencjackich (ang.: undergraduates).United States Naval Observatory (pol. Obserwatorium [Astronomiczne] Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych) jest jedną z najstarszych agend naukowych Stanów Zjednoczonych. Obserwatorium znajduje się w Waszyngtonie i jest jednym z niewielu obserwatoriów astronomicznych zlokalizowanych w dużym mieście: gdy obserwatorium było budowane, znajdowało się na obrzeżach (naonczas znacznie mniejszego) Waszyngtonu i zanieczyszczenie światłem nie stanowiło poważnego problemu.

  Resztę życia (po 1934 roku) Ritchey spędził jako sadownik; z trudem zarabiał na życie, uprawiając pomarańcze, cytryny i awokado.

  W 1924 roku Ritchey otrzymał nagrodę Prix Jules-Janssen.

  Ritchey był również autorem pomysłu komórkowej konstrukcji zwierciadeł teleskopów. Technika ta jest obecnie powszechnie stosowana przy budowie zwierciadeł astronomicznych, szczególnie stosujących optykę aktywną.

  Krater księżycowy Ritchey

  Upamiętnienie[]

 • W 1973 roku na cześć astronoma nazwano jeden z kraterów na Marsie: Ritchey (o średnicy 79 km)
 • na jego cześć nazwano również jeden z kraterów na Księżycu.
 • Przypisy

  1. George Willis Ritchey (ang.). [dostęp 2014-07-26].
  2. Ritchey, George Willis, 1864–1945 (ang.). [dostęp 2014-07-26].
  3. The Visionary (ang.). 2012-07-23. [dostęp 2014-07-26].
  4. The 1.0-m Ritchey-Chretien Reflector (ang.). [dostęp 2014-07-26].
  5. F. J. Hargreaves. George Willis Ritchey Obituary. „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”. 107, s. 36–38, 1947 (ang.). [dostęp 2014-07-26]. 
  Obserwatorium paryskie (fr. Observatoire de Paris albo Observatoire de Paris-Meudon) – czołowe obserwatorium astronomiczne we Francji i jeden z największych astronomicznych ośrodków na świecie. Administracyjnie jest to grand établissement („znakomita firma”) pod opieką ministerstwa, kształcąca studentów z wyższym wykształceniem, ze statusem zamkniętego publicznego uniwersytetu. Jego misje obejmują:Anamorfoza (gr. anamórphōsis – przekształcenie) to celowa deformacja obrazu, która może pokazać obraz niezdeformowany poprzez np. odbicie jej w zwierciadle wypukłym, ściśnięcie lub rozciągnięcie obrazu zdeformowanego. Anamorfoza w malarstwie może ukazać oryginał, jeśli na płótno malarskie spojrzy się pod odpowiednim kątem.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kosmiczny Teleskop Hubble’a (ang. Hubble Space Telescope, HST) – teleskop kosmiczny poruszający się po orbicie okołoziemskiej, nazwany na cześć amerykańskiego astronoma Edwina Hubble’a. 24 kwietnia 1990 roku został wyniesiony na orbitę przez prom kosmiczny Discovery podczas misji STS-31.
  Krater uderzeniowy – koliste zagłębienie (lub zniekształcenie) na powierzchni ciała niebieskiego, spowodowane upadkiem meteorytu, planetoidy lub komety. Kratery są najczęściej spotykanymi elementami rzeźby powierzchni ciał o budowie skalistej i skalno-lodowej w Układzie Słonecznym, o ile ciało jest pozbawione atmosfery, a jego powierzchnia nie została przekształcona przez procesy geologiczne. Obserwowalna gęstość występowania kraterów uderzeniowych zawiera informację o wieku struktury geologicznej zawierającej te kratery i o intensywności procesów geologicznych. Na przykład, Io (księżyc Jowisza) jest niemal zupełnie pozbawiony kraterów meteorytowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.