• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • George Reeves

  Przeczytaj także...
  Melodramat (gr.) – gatunek literacki lub filmowy o sensacyjnej fabule, zwykle miłosnej, nasyconej patetyczno-sentymentalnymi efektami i kończącej się z reguły pomyślnie dla bohaterów szlachetnych, a źle dla tzw. "czarnych charakterów". Początki melodramatu sięgają XVIII wieku, kiedy był to utwór dramatyczny opatrzony muzyką. Schemat miłości w melodramacie: miłość + przeszkoda nie do pokonania = cierpienie. Melodramat zatem to film o miłości trudnej lub niemożliwej do zrealizowania.22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  George Reeves, właściwie George Keefer Brewer (ur. 5 stycznia 1914 roku Woolstock, w stanie Iowa, zm. 16 czerwca 1959 roku w Beverly Hills, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor, najbardziej znany z roli Supermana w serialu Przygody Supermana.

  Życiorys[]

  Syn aptekarza Dona Brewera i Helen Lescher. Miał 11 lat, gdy rodzice rozwiedli się i matka ponownie wyszła za mąż za Franka Bessolo. Dorastał w Pasadenie, w stanie Kalifornia, gdzie ukończył Pasadena Junior College. W 1934 roku zajął się amatorskim boksem i związał się z zespołem teatralnym Pasadena Playhouse. Swoją karierę ekranową rozpoczął w 1939 roku, pojawiając się w filmach – Szpiegowski agent (Espionage Agent) jako sekretarz Warringtona, Druzgocący pieniądz ringowy (Smashing the Money Ring) w roli obserwatora procesu z Ronaldem Reaganem, Na kostiumowej paradzie (On Dress Parade) jako żołnierz południa w namiocie, Four Wives w roli laboranta badającego krew oraz Przeminęło z wiatrem jako Stuart Tarleton. Zwrócił na siebie uwagę rolą podporucznika Johna Summersa w melodramacie wojennym Bohaterki Pacyfiku, 1943), po czym wstąpił do Specjalnej Teatralnej Jednostki Armii Powietrznego Korpusu, gdzie występował w szkoleniowych filmach. Stamtąd trafił na scenę broadwayowską w spektaklu Skrzydlate zwycięstwo w roli porucznika Thompsona. Przełomem w karierze stała się kreacja Supermana/Clarka Kenta w familijnym serialu sensacyjno-przygodowym sci-fi Warner Bros. Przygody Supermana, 1951-58), który był najpopularniejszym serialem telewizyjnym pierwszej połowy lat 50..

  Gatunek filmowy – forma zbiorcza dla filmów wykazujących podobne schematy fabularne, wspólną ikonografię, określone typy bohaterów oraz sytuacje, w których rozgrywa się akcja. Gatunek polega na reprodukcji formuły przyswojonej w ekranowym obiegu, a cechuje go ustabilizowanie i powtarzalność poszczególnych filmów.Four Wives – melodramat z 1939 roku, w którym wystąpiła Priscilla Lane, Gale Page, Claude Raines, Eddie Albert oraz John Garfield. Film został wyreżyserowany przez Michaela Curtiza. Obraz jest kontynuacją Czterech córek (1938), po których na ekrany kin weszła produkcja Four Mothers (1941).

  Był żonaty z Ellanorą Needles (od 22 września 1940 do 1950).

  W dniu 16 czerwca 1959 roku policja znalazła jego zwłoki w mieszkaniu i orzekła, że popełnił samobójstwo strzałem z pistoletu. Jednak jego matka, wynajmując prywatnego detektywa, odkryła, że Reeves miał romans z Toni Lanier, żoną jednego z szefów studia MGM – E.J. Mannixa, a ten miał związek z mafią. Dlatego istnieją przypuszczenia, że Reevesa mogła zabić kochanka Leonora Lemmon, w momecie gdy dowiedziała się, że George zerwał zaręczyny, lub że dokonała tego z zazdrości Toni Mannix, z którą się rozstał.

  Pistolet (fr.) - krótka, ręczna broń palna do walki (zarówno ataku jak i obrony) na niewielką odległość (do 50 m), a także do wymuszania posłuszeństwa na polu walki. Charakteryzuje się krótką lufą, małymi gabarytami i chwytem (rękojeścią) przystosowanym do strzelania z jednej ręki.Serial (ang. serial = seryjny) – periodyczna publikacja (np. komiks w odcinkach), program telewizyjny, wieloodcinkowy film, audycja radiowa (np. słuchowisko). Istotą serialu jest udostępnianie go odbiorcom w odcinkach, w regularnych odstępach czasu. Termin ten najczęściej odnosi się do seriali telewizyjnych.

  Budząca kontrowersje śmierć George'a Reevesa jest tematem przewodnim nakręconego w 2006 roku dramatu Hollywoodland z udziałem Adriena Brody, Bena Afflecka w roli Reevesa i Diane Lane.

  Przypisy

  1. George Reeves (I) (ang.). IMDb. [dostęp 2014-07-22].
  2. Dean M. Shapiro: The Mysterious Death of Superman (ang.). crimelibrary.com. [dostęp 2014-07-22].
  3. Finding Helen (ang.). jimnolt.com. [dostęp 2014-07-22].
  4. George Reeves Biography (ang.). biography.com. [dostęp 2014-07-22].
  5. George Reeves Biography (ang.). IMDb. [dostęp 2014-07-22].
  6. Filmography (ang.). IMDb. [dostęp 2014-07-22].
  7. Was Superman star George Reeves a suicide — or murder victim? (ang.). straightdope.com. [dostęp 2014-07-22].
  8. George Reeves and Ellanora Needles Marriage Profile (ang.). marriage.about.com. [dostęp 2014-07-22].
  9. George Reeves - Actor (ang.). angelfire.com. [dostęp 2014-07-22].
  10. Hollywoodland (ang.). IMDb. [dostęp 2014-07-22].

  Linki zewnętrzne[]

 • George Keefer Brewer w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • George Keefer Brewer w bazie filmweb.pl
 • George Reeves w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Superman (jego alter ego – Clark Kent, urodzony jako Kal-El) – fikcyjna postać (superbohater), znana z serii komiksów wydawanych przez DC Comics, oraz wszelkich adaptacji związanych z ta postacią. Został stworzony przez Joe Shustera i Jerry’ego Siegela. Po raz pierwszy pojawił się w magazynie Action Comics vol. 1 #1 (czerwiec 1938 roku).Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Podporucznik (ppor.) – najniższy stopień oficerski w Wojsku Polskim, z korpusu oficerów młodszych. Polski oficer w stopniu podporucznika na naramiennikach nosi dwie gwiazdki.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Wojna (ang. war, fr. guerre, niem. Krieg, hiszp. guerra, łac. bellum) – zorganizowany konflikt zbrojny między państwami, narodami lub grupami etnicznymi i społecznymi.
  Przeminęło z wiatrem (ang. Gone With the Wind) – klasyka amerykańskiego filmu melodramatycznego z 1939 w oficjalnej reżyserii Victora Fleminga.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Krew (łac. sanguis, stgr. αἷμα, haima) – płyn ustrojowy, który za pośrednictwem układu krążenia pełni funkcję transportową oraz zapewnia komunikację pomiędzy poszczególnymi układami organizmu. Krew jest płynną tkanką łączną, krążącą w naczyniach krwionośnych (układ krwionośny zamknięty) lub w jamie ciała (układ krwionośny otwarty). W szerokiej definicji obejmuje krew obwodową i tkankę krwiotwórczą, a w wąskiej tylko tę pierwszą. Jako jedyna (wraz z limfą) występuje w stanie płynnym. Dziedzina medycyny zajmująca się krwią to hematologia.
  Film sensacyjny – swoista odmiana rodzajowa (nie gatunek filmowy) filmu fabularnego, typ struktury dzieła filmowego rozwijanej i uzupełnianej przez różne gatunki filmowe, które można traktować jako odmiany filmu sensacyjnego; wyznacznikiem rodzajowym nie jest więc treść filmu, lecz sposób przedstawiania wydarzeń. Utwór filmowy należący do tej odmiany ukazuje zawsze pewnego rodzaju intrygę, wątek główny przedstawia rozwój tej intrygi, fabuła najczęściej trzyma widza w napięciu emocjonalnym, jest bogata w niezwykłe wydarzenia i zaskakujące zwroty akcji. Dominuje zmienność sytuacji i relacji wzajemnych między bohaterami. Jeśli w filmie sensacyjnym występują wątki poboczne, to służą one rozwojowi intrygi i zwykle przyspieszają tok akcji i rozwój fabuły, a nigdy ich nie zwalniają. Nie występuje materiał pozafabularny (historyczny, naukowy, opisowy), mający znaczenie sam w sobie (autonomiczny względem fabuły). Film sensacyjny, rozumiany jako typ struktury, obejmuje m.in. takie gatunki filmowe, jak film szpiegowski, film gangsterski, film kryminalny, film detektywistyczny, film policyjny czy thriller, a nawet western, film wojenny czy film fantastycznonaukowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.