• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • George Nichopoulos

  Przeczytaj także...
  Jerry Lee Lewis (ur. 29 września 1935 w Ferriday, Luizjana) - amerykański piosenkarz i pianista związany z wczesnym rock and rollem.Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 r. w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 r. w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor.
  Graceland – nazwa posiadłości Elvisa Presleya w Memphis w stanie Tennessee. Miejsce śmierci Presleya, w dniu 16 sierpnia 1977 r. Elvis mieszkał w swojej posiadłości prawie połowę swojego życia, a dokładniej 20 lat, od 1957 roku kiedy ją zakupił za 100 tysięcy USD.

  George Constantine Nichopoulos (ur. 29 października 1927 r., zm. 24 lutego 2016 r.) znany też jako „Dr Nick” – Amerykanin greckiego pochodzenia, osobisty lekarz Elvisa Presleya.

  Biografia[]

  Urodził się w Pittsburghu w Pensylwanii. Po kilku latach rodzina przeniosła się do Anniston w stanie Alabama, gdzie jego ojciec, grecki imigrant, otworzył restaurację pod nazwą „Gus Sanitary Cafe”. Studiował w University of the South, Birmingham-Southern College i University of Alabama w Tuscaloosa, by w końcu w 1959 r. zdobyć doktorat z medycyny na Uniwersytecie Vanderbilt.

  29 października jest 302. (w latach przestępnych 303.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 63 dni.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W 1967 r. zaczął sporadycznie leczyć Elvisa, a w 1970 r. został jego osobistym lekarzem i był nim do śmierci piosenkarza. Gdy 16 sierpnia 1977 r. dowiedział się, że Presley zasłabł natychmiast udał się do Graceland i razem z Joe Esposito pojechał za karetką do szpitala. Mimo prób reanimacji Presley zmarł. Gdy ta wiadomość obiegła szpital, doktor zabrał osobiste rzeczy Elvisa i udał się do Graceland poinformować o wszystkim jego rodzinę. W 1979 r. podczas meczu futbolowego został postrzelony w klatkę piersiową, ale rana nie okazała się poważna. Żaden podejrzany nigdy nie został zatrzymany, a Nichopolous w 1993 r. w wywiadzie udzielonym holenderskiemu radiowcowi, stwierdził, że musiał to być rozgniewanym fan Elvisa.

  Anniston – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Alabama, stolica hrabstwa Calhoun. W 2010 liczyło 23.106 mieszkańców.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  W 1985 r. rozpoczął własną praktykę pod nazwą We Care, Inc. Jednak po tym, jak w 1995 r. stracił swoją licencję, pracował przez krótki czas jako menadżer Jerry’ego Lee Lewisa. Później rozpatrywał żądania ubezpieczeń pracowników FedEx. Wkrótce jednak popadł w problemy finansowe, więc by zdobyć pieniądze wystawił na aukcjach rzeczy, które otrzymał od Elvisa.

  Placebo (łac. będę się podobał) – substancja lub działanie (np. zabieg chirurgiczny) obojętne, nie mające wpływu na stan zdrowia pacjenta, podawane choremu jako terapia. Chory nie wie, że to, co zastosowano, nie jest prawdziwym leczeniem, zaś wszystko (dla leku głównie: wygląd, zapach, smak, konsystencja), oprócz leczniczych właściwości placebo jest takie samo, jak rzeczywistej terapii.Pittsburgh – miasto w USA, w stanie Pensylwania, siedziba hrabstwa Allegheny. Miasto ma 327,9 tys. mieszkańców (2002), aglomeracja ma 2,359 mln mieszkańców (2000).

  Batalie prawne[]

  Dwa lata po śmierci Elvisa Presleya odżyły spekulacje na temat jej przyczyn. Pod naciskiem opinii publicznej i mediów wszczęto śledztwo, które miało wykazać prawdziwą przyczynę śmierci piosenkarza i ewentualną winę jego osobistego lekarza. Doktorowi zarzucano, że ulegając Elvisowi, przepisywał mu ogromne ilości różnych środków pobudzających i uspokajających. Wezwany na przesłuchanie przyznał, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy życia artysty przepisał mu około 6500 różnych pigułek, w tym 700 dzień przed śmiercią. Przyznał również, że nie kontrolował wielkości ich spożycia. Bronił się twierdząc, że chciał zmniejszyć uzależnienie Elvisa, podawając mu bezskutecznie placebo. Rok później w 1980 r. wystąpiło przeciwko niemu 16 pacjentów, w tym jego córka i piosenkarz Jerry Lee Lewis. Sąd uznał jednak, że próbował działać w najlepszym interesie swoich pacjentów i oczyścił go ze wszystkich zarzutów. W tym samym roku komisja nadzoru medycznego uznała, że jego działania nie były sprzeczne z etyką, ale ponosi za nie odpowiedzialność, dlatego stracił licencję na trzy miesiące i został poddany trzyletniej próbie.

  24 lutego jest 55. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostało 310 (w latach przestępnych 311) dni. W latach przestępnych dzień ten jest powtarzany.Tuscaloosa - miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Alabama, nad rzeką Black Warrior. W 2006 roku ludność miasta wynosiła 83 057 mieszkańców, a zespółu miejskiego 116 324 mieszkańców. Założone w 1816 roku, prawa miejskie od 1819 roku. Zakłady przemysłu papierniczego, drzewnego, chemicznego, elektronicznego.

  W 1995 r. permanentnie stracił licencję lekarza, gdy ujawniono, że wielu pacjentom przepisywał nadmierne ilości leków. On sam bronił się twierdząc, że robił to tylko dla pacjentów, którzy cierpieli na chroniczny ból. Po wielu apelacjach przyznał się w końcu do zarzucanych czynów i dodał, że „za bardzo się troszczył”. Podczas sądowego procesu wielu jego przyjaciół wspierało go, zbierając pieniądze, by pokryć koszty sądowe.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Przypisy

  1. Leszek C. Strzeszewski: Elvis. Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1986. ISBN 83-224-0291-0
  2. Elvis special: Doctor Feelgood | From the Observer | The Observer
  FedEx Corporation (skrót od Federal Express) – amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się przewozem przesyłek i logistyką, głównie za pomocą samolotów. Ma ona zasięg ogólnoświatowy i posiada filie w 211 krajach. Spółka notowana na NYSE.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.