• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • George Michael  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Robert Frederick Xenon ‘Bob’ Geldof, irl. Roibeard Mac Giolla Dhuibh (ur. 5 października 1951 w Dublinie) – irlandzki wokalista, autor tekstów piosenek, aktor (zagrał główną rolę Pinka w filmie Alana Parkera Pink Floyd The Wall), działacz społeczny i biznesmen.Outside (ang. tłum. na zewnątrz) − kompozycja autorstwa brytyjskiego wokalisty George Michaela, wydana przez Epic Records w 1998 roku.

  George Michael, właśc. Geórgios Kyriákos Panajiótu (gr. Γεώργιος Κυριάκος Παναγιώτου; ur. 25 czerwca 1963 w Londynie, zm. 25 grudnia 2016 w Goring-on-Thames) – brytyjski piosenkarz, producent muzyczny i kompozytor muzyki pop i soul pochodzenia grecko-cypryjskiego i angielskiego.

  Anglicy (ang. English people) – naród germański zamieszkujący głównie Wielką Brytanię, zwłaszcza Anglię (ok. 45 mln), posługujący się językiem angielskim z grupy języków germańskich. Poza Zjednoczonym Królestwem mieszkają głównie w Republice Południowej Afryki, Związku Australijskim, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Anglicy wyznają głównie anglikanizm. Ich kultura zaczęła się kształtować w średniowieczu pod wpływami celtyckimi, romańskimi (gł. francuskimi) oraz skandynawskimi (głównie normańskimi i nordyckimi). Od czasów nowożytnych zaczęła wpływać na kulturę reszty świata. Za pierwszego Anglika uważa się człowieka z Boxgrove, którego szczątki znaleziono w hrabstwie West Sussex.Goring-on-Thames – wieś w Anglii, w hrabstwie Oxfordshire, w dystrykcie South Oxfordshire. Leży 27 km na południe od Oksfordu i 70 km na zachód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 3104 mieszkańców.

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w londyńskim East Finchley, w London Borough of Barnet, jako najmłodsze dziecko w rodzinie restauratora Jacka Panosa (oryginalnie Kyriacosa Panayiotou), greckiego imigranta urodzonego na Cyprze oraz angielskiej Żydówki – tancerki Lesley Angold (z domu Harrison, 1937–1997). Dorastał ze starszymi siostrami – Yodą (ur. 1962) i Melanią (1960-2019). Matka została pochowana na prywatnej parceli w Highgate Cemetery.

  Ska – styl muzyczny zapoczątkowany w drugiej połowie lat 50. w Kingston na Jamajce, będący prekursorem muzyki rocksteady, a w dalszej kolejności - reggae; charakteryzuje się przede wszystkim szybkim tempem, akcentem perkusyjnym kładzionym na drugą i czwartą nutę taktu oraz wyrazistą linią basu.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Większość dzieciństwa spędził w Kingsbury, w północno-zachodnim Londynie, gdzie uczęszczał do Kingsbury High School. Gdy był nastolatkiem, jego rodzina przeniosła się do Radlett w Hertfordshire. Tam uczęszczał do Bushey Meads School w sąsiednim mieście Watford, gdzie zaprzyjaźnił się z Andrew Ridgeleyem. Obaj mieli podobne ambicje zrobienia kariery muzycznej. Z innym bliskim przyjacielem, Davidem Austinem, uciekał z lekcji w piątkowe poranki, żeby zarobić na nocne wypady do klubów, grając i śpiewając na stacji londyńskiego metra, m.in. utwory takie jak ’39 grupy Queen.

  Orientacja seksualna – trwały emocjonalny, romantyczny i seksualny pociąg do osób określonej płci. Orientacja seksualna rozciąga się na kontinuum, od wyłącznego heteroseksualizmu do wyłącznego homoseksualizmu.News of the World – nieistniejąca już brytyjska gazeta w formacie tabloidu, która ukazywała się w niedzielę, należąca do koncernu medialnego Ruperta Murdocha. Była niedzielnym wydaniem gazety The Sun. Pierwszy numer ukazał się w 1843 roku, a ostatni 10 lipca 2011.

  Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

  Działalność w zespole Wham![ | edytuj kod]

  W 1981, wraz z Andrew Ridgeleyem, założył zespół Wham! Zanim doszło do jego powstania przyjaciele występowali razem w grupie The Executive, grającej muzykę ska. Gdy formacja się rozpadła, Michael i Ridgeley chwytali się przeróżnych zajęć, m.in. pracowali jako kelnerzy w klubie „Club Tropicana” oraz jako bileterzy w północnym Londynie. W zespole Wham! to George Michael grał pierwsze skrzypce, będąc jego głównym wokalistą, kompozytorem, a także, okazjonalnie instrumentalistą i producentem. Andrew Ridgeleyowi przypadła rola specjalisty od wizerunku. Jego wkład w tej dziedzinie miał ogromny wpływ na późniejszą popularność grupy. Zespołowi podczas występów na scenie i w teledyskach towarzyszyły w charakterze wokalistek wspierających Pepsi & Shirlie.

  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Cable News Network (CNN) – amerykańska telewizja informacyjna, założona w 1980 przez Teda Turnera i Reese Schonfelda.

  W 1982 podpisali kontrakt z niezależną wytwórnią Innervision Records i wydali debiutancki singel „Wham Rap! (Enjoy What You Do)”. W tym samym roku Wham! wystąpili w programie telewizyjnym Top Of The Pops, podczas którego wykonali piosenkę „Young Guns (Go For It!)”. Występ ten uważany jest do dziś za jeden z najlepszych w historii zespołu, jak również całego programu. W 1983 nakładem Innervision Records wydali debiutancki album studyjny pt. Fantastic, który przez początkowe dwa tygodnie po wydaniu znajdował się na 1. miejscu brytyjskiej listy najlepiej sprzedających się płyt i singli. Po tym sukcesie zespół rozwiązał umowę z Innervision po czym podpisał kontrakt z firmą Sony Music.

  Queen – brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później.Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.

  W 1984 nakładem należącej do Sony Music wytwórni Epic Records wydali drugi album studyjny pt. Make It Big. Album był promowany m.in. przez single „Wake Me Up Before You Go-Go”, „Freedom” i „Careless Whisper”, które zyskały status międzynarodowych przebojów. Utwór „Careless Whisper” w wydaniu singlowym firmowany był tylko nazwiskiem George’a Michaela, co było podyktowane chęcią zmiany wizerunku. W tym samym roku ukazała się utrzymana w świątecznych klimatach piosenka „Last Christmas”. Początkowo została wydana na podwójnym singlu wraz z utworem „Everything She Wants”, z kolei później, w połowie 1986 dodano ją do tracklisty dwóch albumów Wham!: studyjnego Music from the Edge of Heaven oraz kompilacyjnego The Final. W 1984 roku piosenka dotarła do 2. miejsca brytyjskiej listy przebojów – 1. miejsce przypadło wtedy, również świątecznemu, utworowi „Do They Know It’s Christmas?”, stworzonemu przez charytatywny projekt Boba Geldofa i Midge’a Ure Band Aid, w którego współtworzenie George Michael był zresztą zaangażowany. Utwór „Last Christmas” stał się wielkim przebojem, który doczekał się wielu coverów – swoje wersje piosenki nagrali m.in. Cascada, Ashley Tisdale, Crazy Frog, Billie i Alcazar.

  Crazy Frog (z ang. Szalona Żaba) – animowana komputerowo postać, stworzona przez Erika Wernquista, będąca bohaterem krótkiego filmu, dzwonka do telefonu komórkowego, gry komputerowej i teledysku.Grecy cypryjscy - rodowici mieszkańcy Cypru pochodzenia greckiego, posługujący się na co dzień językiem greckim, zamieszkujący głównie południową część wyspy tj. uznawane na arenie międzynarodowej państwo Cypr. Terminu tego używa się dla odróżnienia od zamieszkujących północ wyspy Turków cypryjskich, z których część także może mieć greckie korzenie, oraz od Greków, przybyłych na Cypr z wielu innych wybrzeży Morza Środziemnego i Morza Czarnego, zwłaszcza z Bałkanów. Poza wyspą Grecy cypryjscy zamieszkują głównie w Wielkiej Brytanii i Grecji. Jako ludność grecka tradycyjnie wyznają chrześcijaństwo w formie prawosławia.

  W kwietniu 1985 zespół rozpoczął międzynarodową trasę koncertową, podczas której odbył 10-dniową wizytę w Chinach. W trakcie trasy zagrali koncert w Pekinie stając się pierwszym, zachodnim zespołem popowym, któremu udało się wystąpić w Państwie Środka. Wizyta grupy w Chinach była poprzedzona trwającymi 18 miesięcy staraniami jej menedżera, który swoje przeżycia z nimi związane opisał później w książce (o podróży zespołu do Chin powstał również film dokumentalny). W lipcu tego samego roku George Michael i Andrew Ridgeley wystąpili osobno podczas koncertu Live Aid.

  American Music Award (skrót AMA) – nagroda dla najlepszych artystów muzycznych przyznawana corocznie. Statuetka American Music Awards przyznawana jest w oparciu o „popularność” danego artysty, mierzone poprzez liczbę sprzedanych albumów/singli itp. Nagrodę ufundował w 1973 roku Dick Clark. Rozdawane w niedzielę, drugiego lub trzeciego tygodnia listopada.UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.

  Wiosną 1986 ogłosili zakończenie działalności. Głównym z powodów jego rozpadu były ambicje George’a Michaela, który pragnął tworzyć dla bardziej wymagającej publiczności. Ostatecznie zespół Wham! przestał istnieć po wydaniu albumu Music from the Edge of Heaven oraz zagraniu 28 czerwca 1986 pożegnalnego koncertu „The Final” z udziałem 73-tysięcznej widowni na Stadionie Wembley. Zespół podczas pięciu lat swojego istnienia sprzedał w sumie 20 milionów albumów oraz blisko 15 milionów singli.

  Sting, właśc. Gordon Matthew Sumner (ur. 2 października 1951 w Wallsend) – brytyjski muzyk, kompozytor i wokalista, odznaczony tytułem komandora Orderu Imperium Brytyjskiego. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku lider, główny kompozytor i gitarzysta basowy grupy muzycznej The Police.Somebody to Love – napisana przez Freddiego Mercury’ego ballada rockowa z repertuaru brytyjskiego zespołu Queen. Utwór wydano na singlu w 1976 roku, który promował album A Day at the Races (1976).

  Kariera solowa[ | edytuj kod]

  Rozpoczął solową karierę od wydania przeboju „I Knew You Were Waiting” w duecie z Arethą Franklin. Następnie zaszokował publiczność piosenką i teledyskiem „I Want Your Sex”, promującym pierwszy solowy album, Faith, wydany w 1987. Rozgłośnie radiowe zakazały emitowania utworu przed godz. 22:00, ale to nie przeszkodziło, aby stał się on wielkim przebojem. Płyta Faith zdobyła wiele nagród muzycznych. Krążek całkowicie zerwał z wizerunkiem uśmiechniętego chłopca z zespołu Wham! – Michael pojawia się na okładce z dwudniowym zarostem i w skórzanej kurtce. W 1988 wyruszył w światowe tournée. W 1989 płyta zebrała kolejne nagrody, m.in. American Music Award. W niedługim czasie odebrał Grammy, kolejnym wyróżnieniem była już druga nagroda Ivor Novello Award dla najlepszego kompozytora.

  U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr..Coming out (of the closet) (od ang. to come out of the closet - wyjść z szafy) – proces samodzielnego ujawniania własnej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej (posiadanej przez mniejszość w społeczeństwie) przed innymi ludźmi (np. rodziną, przyjaciółmi, znajomymi czy współpracownikami). Proces ten zawiera w sobie fakt uświadomienia sobie własnej, odmiennej od heteroseksualnej, orientacji seksualnej oraz naukę samoakceptacji jako geja, lesbijki lub osoby biseksualnej (coming out przed samym sobą).

  W 1990 wydał album pt. Listen Without Prejudice Vol. 1, promowany przez singel „Freedom! ’90”. Teledysk wzbudził sensację, ponieważ nie występował w nim sam artysta, lecz znane modelki. W tym wideoklipie niszczone są kurtka, gitara i szafa grająca, znaki firmowe George’a Michaela z teledysku „Faith”. W 1991 odebrał kolejną nagrodę Grammy, tym razem za „Freedom! ’90” i rozpoczął trasę koncertową nazwaną Cover to Cover. Podczas koncertu Rock in Rio Michael poznał swoją pierwszą wielką miłość, brazylijskiego projektanta, Anselmo Feleppę, gdy orientacja seksualna George’a była wówczas tajemnicą dla wszystkich, oprócz jego rodziny i przyjaciół.

  Andrew John Ridgeley (ur. 26 stycznia 1963, Windlesham, Surrey) - brytyjski wokalista, gitarzysta, działacz ochrony środowiska.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 1992 wydał singel „Too Funky” i wziął udział w koncercie The Freddie Mercury Tribute Concert, który miał na celu oddanie hołdu zmarłemu frontmanowi grupy QueenFreddiemu Mercuremu. Wykonał na nim następujące piosenki: „’39”, „Somebody to Love” i „These Are the Days of Our Lives”. Po wzięciu udziału w niniejszym przedsięwzięciu i bardzo dobrym odbiorze gościnnego występu wokalisty przez fanów grupy zaproponowano George’owi Michaelowi przejęcie roli lidera zespołu Queen, jednak nie przyjął on tej propozycji z uwagi na chęć kontynuowania solowej kariery – oraz, jak twierdził – szacunek do dorobku muzycznego, jaki pozostawił po sobie jego przyjaciel, Freddie Mercury. W październiku rozpoczął spór sądowy o wolność artystyczną ze swoją wytwórnią Sony Music. W 1994 przegrał proces z wytwórnią. W tym czasie życiowy partner wokalisty odkrył, że jest nosicielem wirusa HIV i w 1993 umarł na udar mózgu, pozostawiając Michaela w żałobie, w trakcie procesu sądowego, niebędącego w stanie pisać.

  Rock in Rio jest największym festiwalem rockowym organizowanym w Brazylii. Trzy z imprez odbyły się w Rio de Janeiro i trzy w Lizbonie w 2004, 2006 i 2008.Soul (ang.dusza) – gatunek muzyki rozrywkowej wywodzący się z rhythm and bluesa, początkowo będąc jego częścią.

  W 1996 powrócił do muzyki i wydał jazzowy album pt. Older. Ponownie zmienił wizerunek: nosił bardzo krótkie włosy i brodę. Teksty na płycie wyraźnie odnosił się do Anselmo, ich wspólnego związku i bólu artysty po jego stracie, choć z drugiej strony odmawiał wyraźnej odpowiedzi na to, jaka jest jego orientacja seksualna i kim jest Anselmo, któremu dedykował płytę. Związał się z Amerykaninem Kenny Gossem. Older nie przyniósł tournée. Michael wziął udział w projekcie MTV Unplugged, który według fanów i jego samego jest jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszym koncertem, jaki zagrał. Był to również wyjątkowy koncert ze względów osobistych – był to ostatni występ George’a, który oglądała jego matka Leslie Panayiotou, która w lutym 1997 zmarła na raka skóry.

  Aretha Louise Franklin (ur. 25 marca 1942 w Memphis) – afroamerykańska piosenkarka, obdarzona mianem „Królowej Soulu” (ang. The Queen of Soul).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 1998 został aresztowany w Los Angeles za „czyny lubieżne” w toalecie w Will Rogers Memorial Park w Beverly Hills. Wywołało to światowy skandal, w obliczu którego otwarcie ujawnił, że jest gejem podczas programu w CNN. Kilka miesięcy później wydał singel „Outside”, który był ironiczną odpowiedzią na kontrowersje. „Outside” i „A Moment with You”, żartobliwy utwór dedykowany policjantowi, który go aresztował, ukazały się na dwupłytowym albumie Ladies & Gentleman, będącym zbiorem jego największych przebojów tanecznych i ballad.

  Udar mózgu, incydent mózgowo-naczyniowy (ang. cerebro-vascular accident, CVA), dawniej także apopleksja (gr. stgr. ἀποπληξία - paraliż; łac. apoplexia cerebri, insultus cerebri) – zespół objawów klinicznych związanych z nagłym wystąpieniem ogniskowego lub uogólnionego zaburzenia czynności mózgu, powstały w wyniku zaburzenia krążenia mózgowego i utrzymujący się ponad 24 godziny.queer.pl (dawniej innastrona.pl) – pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku. Jest najpopularniejszym serwisem publicystyczno-informacyjnym i platformą kontaktową dla LGBT w Polsce. W 2012 roku dokonano zmiany nazwy portalu.

  W 1999 kontynuował działalność charytatywną. Zagrała koncert Net Aid na stadionie Wembley w Londynie oraz wystąpił w Royal Albert Hall w Londynie na Equality Show dla uczczenia 30. rocznicy wydarzeń w Stonewall. W międzyczasie wydał kolejny, swingująco-jazzowy album studyjny pt. Songs from the Last Century, na którym znalazły się wyłącznie covery, w tym „RoxanneStinga czy „Miss SarajevoU2 oraz piosenek z lat 30., 40. i 50.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Tor wyścigów konnych Służewiec – warszawski tor wyścigów konnych znajdujący się na terenie Służewca, zaś formalnie w dzielnicy Ursynów (osiedle Ursynów Północny).
  George Michael podczas koncertu w Antwerpii, listopad 2006

  Kolejne lata Michael spędził w studiu, pracując nad kolejnym albumem. W tym czasie ukazały się zaledwie trzy single. Pierwszym z nich był duet z Whitney Houston „If I Told You That”, wydany w czerwcu 2000. W marcu 2002 wydał singel „Freeek!”. Piosenka, ze względu na swój tekst i wideoklip (jeden z najdroższych w historii popu), wywołała wiele kontrowersji. Michael jednak wykorzystał mocno erotyzujące przesłanie piosenki w charakterystyczny dla siebie, ironiczny sposób. „Freeek!”, raczej niezrozumiane przez krytykę, miało być satyrą na współczesną, przepełnioną seksem kulturę, szczególnie telewizyjną, oraz internet. W tym samym roku Michael zaangażował się w kontrowersyjną dysputę na temat udziału Wielkiej Brytanii w wojnie w Iraku. W lipcu ukazał się singel „Shoot the Dog”, gdzie sparodiowani zostali brytyjski premier Tony Blair i ówczesny prezydent USA, George W. Bush. Muzyk był często zapraszany do programów telewizyjnych, gdzie próbował przekonać opinię publiczną o bezsensowności tej wojny. Tę misję kontynuował w 2003 roku, wykonując cover piosenki „The Grave” w Top of the Pops oraz śpiewając podczas rozdania nagród MTV w duecie z Ms. Dynamite swój stary przebój „Faith” ze zmienionym, antywojennym tekstem.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Watford – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie Hertfordshire, nad rzeką Colne (dopływ Tamizy), w regionie miejskim Londynu. Około 80 tys. mieszkańców, w tym ponad 3 tys. Polaków.

  W 2004 wydał autorski album studyjny pt. Patience. 1 marca ukazał się w sprzedaży singel promujący płytę, „Amazing”. Płyta pełna jest bardzo osobistych piosenek, będących zapisem głębokich przeżyć i przemyśleń artysty, jak również utworów będących komentarzem do bolączek współczesnego świata. Jednocześnie Michael ogłosił, że po wydaniu następnego albumu ma zamiar wycofać się z show-businessu i publikować swoje utwory w sieci, udostępniając je swoim fanom za darmo lub za dobrowolny datek na cele charytatywne. Fani na całym świecie przyjęli płytę entuzjastycznie. W USA, głównie za sprawą wywiadu w Oprah Winfrey Show, album został okrzyknięty wielkim comebackiem George’a Michaela. Również w swojej ojczyźnie Michael został doceniony – w kwietniu tego roku został uhonorowany przez Akademię Radiową jako najczęściej słuchany artysta w Wielkiej Brytanii.

  Epic Records – amerykańska wytwórnia muzyczna założona w 1953 roku, będąca własnością Sony Music. Od 2011 roku prezesem firmy jest jeden z założycieli LaFace Records, amerykański producent muzyczny (wypromował m.i. Justina Biebera czy Pink) i juror amerykańskiej edycji programu X Factor - Antonio "L.A." Reid.Niomi Arleen McLean-Daley, Ms. Dynamite, ur. 26 kwietnia 1981 w London Borough of Islington - brytyjska piosenkarka i raperka. Dwukrotnie otrzymała Brit Awards.

  26 października 2011 odwołał występ w londyńskim Royal Albert Hall z powodu infekcji wirusowej. 21 listopada 2011 w szpitalu w Wiedniu skarżył się na bóle w klatce piersiowej przy hotelu dwie godziny przed jego występem Symphonica Tour. Do 1 grudnia był na oddziale intensywnej opieki medycznej z powodu zapalenia płuc. Stan ten doprowadził do odwołania i odroczenia pozostałych występów w 2011, które zostały zaplanowane głównie w Wielkiej Brytanii.

  XXX Letnie Igrzyska Olimpijskie (właściwie Igrzyska XXX Olimpiady) – multidyscyplinarne zawody sportowe, które odbyły się w Londynie między 27 lipca a 12 sierpnia 2012. Miasto to po raz trzeci gościło igrzyska olimpijskie. Wcześniej odbyły się tu w roku 1908 i 1948. Z powodu II wojny światowej w 1944 roku IO, których gospodarzem miał być Londyn, zostały odwołane. Trzy kraje nie wysłały do Londynu żadnej zawodniczki. Były to: Nauru, Saint Kitts i Nevis i Barbados. Zaś Bhutan i Czad, miały w składzie same kobiety.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  12 sierpnia 2012 wystąpił w ceremonii zamknięcia XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  People – ilustrowany tygodnik, założony w roku 1974 w Stanach Zjednoczonych, specjalizujący się w opisie życia gwiazd.
  Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.
  Swing (z ang. kołysać się) - kierunek muzyki jazzowej popularny na przełomie lat 30. i 40. XX wieku. Swing to muzyka synkopowana, w której dużą rolę gra sekcja rytmiczna współpracująca z instrumentami dętymi.
  Szafa grająca - automatyczne urządzenie do odtwarzania płyt gramofonowych zamknięte w dużej obudowie. Składa się z odtwarzacza i urządzenia wybierającego jedną płytę z zestawu. Uruchamiany przez wrzucenie monety. Używany jest w lokalach rozrywkowych. W Polsce gramofonowe szafy grające produkowała firma Fonica .
  Wham! – brytyjski zespół muzyczny, założony przez George’a Michaela i Andrew Ridgeleya. Zespół istniał w latach 1981–1986.
  Wake Me Up Before You Go-Go − piosenka duetu Wham! wydana w roku 1984 z albumu Make It Big. Stała się ich pierwszym większym przebojem.
  The Freddie Mercury Tribute Concert – koncert rockowy, który odbył się 20 kwietnia 1992 roku na stadionie Wembley w Londynie. Celem imprezy było złożenie hołdu wokaliście grupy Queen, Freddiemu Mercury, który pięć miesięcy wcześniej, 24 listopada 1991 roku, zmarł na AIDS. Pieniądze z koncertu przeznaczono na walkę z AIDS.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.089 sek.