• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • George Maxwell Richards

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Trynidad – wyspa w Małych Antylach, na Oceanie Atlantyckim, u północno-wschodnich wybrzeży Ameryki Południowej; położona w państwie Trynidad i Tobago, największa i najbardziej zaludniona z 23 wysp tego państwa; 4,8 tys. km², 1 mln mieszk. (1980). Leżące w Trynidadzie miasto Toco przez kilka lat było kolonią lenną Księstwa Kurlandii i Semigalii.
  Trynidad i Tobago (ang. Trinidad and Tobago) – wyspiarskie państwo Ameryki Środkowej, położone u północnych brzegów Ameryki Południowej. Obejmuje dwie główne wyspy Trynidad i Tobago oraz szereg mniejszych.

  George Maxwell Richards, Max Richards (ur. 1 grudnia 1931 w San Fernando, zm. 8 stycznia 2018 w Port-of-Spain) – trynidadzki polityk i profesor, prezydent Trynidadu i Tobago w latach 2003–2013.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w 1931 w San Fernando w południowym Trynidadzie, gdzie otrzymał również podstawowe wykształcenie. W kolejnych latach uczęszczał do Queen’s Royal College w Port-of-Spain, po czym od 1950 do 1951 pracował w firmie naftowej United British Oilfields of Trinidad. Od firmy tej uzyskał stypendium naukowe, w ramach którego studiował inżynierię chemiczną na University of Manchester w Wielkiej Brytanii. W 1955 uzyskał stopień licencjacki, a dwa lata później tytuł magistra. Następnie zdobył stopień doktora inżynierii chemicznej na University of Cambridge.

  San Fernando - miasto w Trynidadzie i Tobago, w zachodniej części wyspy Trynidad, nad zatoką Paria (Morze Karaibskie). Trzecie co do wielkości miasto kraju.University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.

  Po studiach powrócił do kraju i w latach 1957–1965 pracował w brytyjskim Shellu. W 1965 dołączył do Wydziału Inżynierii Chemicznej Uniwersytetu Indii Zachodnich, zajmując ostatecznie stanowisko profesora. W latach 1980–1985 był wicerektorem tej uczelni. W 1985 został rektorem Uniwersytetu Indii Zachodnich i pełnił tę funkcję do 1996. W tym czasie zdołał sprawnie zarządzać placówką, mimo zmniejszenia budżetu uczelni przez rząd o 30%.

  Port of Spain (czasami również Port-of-Spain) - stolica Trynidadu i Tobago, na zachodnim wybrzeżu wyspy Trynidad, port nad Morzem Karaibskim; 49 tys. mieszkańców (2000), zespół miejski ok. 128 tys. (1990 - wyliczenia nieoficjalne). Czwarte co do wielkości miasto kraju.Royal Dutch/Shell (LSE: RDSA , LSE: RDSB ) - brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny, zajmujący się głównie wydobywaniem gazu ziemnego i ropy naftowej oraz ich przesyłem, przetwórstwem, dystrybucją i sprzedażą.

  W 1977 został odznaczony Narodowym Orderem Trynidadu i Tobago. Richards był żonaty z Jean Ramjohn, anestezjologiem z zawodu i miał dwoje dzieci.

  Prezydent[ | edytuj kod]

  17 marca 2003 został wybrany przez Zgromadzenie Elektorów prezydentem Trynidadu i Tobago. Chociaż prezydent w Trynidadzie i Tobago pełni głównie rolę ceremonialną, Richards często zabierał głos w sprawach ważnych dla kraju. Był ponadto żywo zaangażowany w przygotowania do karaibskiego karnawału.

  11 lutego 2008 uzyskał reelekcję na stanowisku prezydenta. Był jedynym kandydatem na ten urząd, a posiedzenie Zgromadzenia Elektorów trwało tylko trzy minuty. 17 marca 2008 został zaprzysiężony na kolejną 5-letnią kadencję.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Former President Max Richards has died, trinidadexpress.com. [dostęp: 2018-01-09].
  2. George Maxwell Richards (ang.). CanaNews, 18 marca 2008. [dostęp 2010-05-27].
  3. "Max’s 3-minute re-election", Newsday.com, 13 lutego 2008.
  4. "President Goerge Maxwell Richards Re-Elected", ttmissions.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.941 sek.