• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • George Albert Boulenger

  Przeczytaj także...
  23 listopada jest 327. (w latach przestępnych 328.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 38 dni. Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Zoologia (od gr. zoon = zwierzę, i logos = słowo, myśl, rozumowanie) – nauka o zwierzętach, czyli wszystkich żywych organizmach zdolnych do przemieszczania i odżywiania się (z wyjątkiem mikroorganizmów), a także ich zachowaniach i budowie.
  George Boulenger

  George Albert Boulenger (ur. 19 października 1858 w Brukseli, zm. 23 listopada 1937 w Saint-Malo) – brytyjski zoolog belgijskiego pochodzenia.

  Był jedynym synem Gustava Boulengera, belgijskiego notariusza i Juliette Piérart de Valenciennes. W 1876 roku ukończył Université Libre de Bruxelles i przez pewien czas pracował w Muzeum Historii Naturalnej w Brukseli jako asystent przyrodnika badającego płazy, gady i ryby. W 1880 roku został zaproszony do pracy w podobnym, lecz znacznie większym i bardziej renomowanym muzeum w Londynie gdzie zajmował się katalogowaniem płazów. Praca w Muzeum Narodowym oznaczała, że był pracownikiem państwowym, w związku z czym musiał przyjąć brytyjskie obywatelstwo. W 1882 roku został pierwszym asystentem w Departamencie Zoologii i na tym stanowisku pozostał aż do odejścia na emeryturę w 1920 roku.

  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.19 października jest 292. (w latach przestępnych 293.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 73 dni.

  Do 1921 roku, Boulenger opublikował 877 referatów obejmujących łącznie ponad 5000 stron, jak również 19 monografii na temat ryb, płazów i gadów. Opisał 1096 gatunków ryb, 872 gatunki gadów oraz 556 gatunków płazów. Był członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Ichtiologów i honorowym członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Herpetologów.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Ichtiologia (z greckiego: ἰχθύς, ikhthus, "ryba"; i λόγος, logos, "nauka") – dział zoologii zajmujący się rybami, ich systematyką, biologią, morfologią, embriologią, fizjologią, ekologią, rozsiedleniem geograficznym i paleontologią.

  W 1937 roku został odznaczony Orderem Leopolda.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. D. M. S. Watson: George Albert Boulenger. 1858-1937 (ang.). jstor.org, 1940. [dostęp 2017-12-21].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • George Albert Boulenger: The Snakes of Europe (ang.). Archive.org, 1913. [dostęp 2017-12-21].
 • George Albert Boulenger: The Snakes of Europe (ang.). gutenberg.org, 1913. [dostęp 2017-12-21].
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • George Albert Boulenger: Works (ang.). en.wikisource.org. [dostęp 2017-12-21].
 • Ryby – tradycyjna nazwa zmiennocieplnych kręgowców wodnych oddychających skrzelami i poruszających się za pomocą płetw. Obejmuje bezżuchwowe krągłouste (Cyclostomata) oraz mające szczęki ryby właściwe (Pisces).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Gady (Reptilia, od łac. repto – czołgać się) – parafiletyczna grupa zmiennocieplnych owodniowców. Współczesne gady są pozostałością po znacznie większej grupie zwierząt, której największy rozkwit przypadł na erę mezozoiczną. Obecnie żyją tylko cztery rzędy gadów, ich pozostałe znane linie ewolucyjne wymarły. Niektóre kopalne gady naczelne, czyli archozaury (takie jak pterozaury i dinozaury), były prawdopodobnie zwierzętami stałocieplnymi.
  Herpetologia (z gr. herpeton – "pełzać" i logos "nauka" czyli nauka o zwierzętach pełzających) – dział zoologii badający płazy i gady.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Monografia – praca naukowa omawiająca jakieś zagadnienie w sposób wyczerpujący. Zebranie i omówienie wszystkich dostępnych informacji dotyczących bezpośrednio danego zagadnienia.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Notariusz (dawniej rejent od słowa regent, czyli uprawniona osoba, sprawująca władzę w imieniu monarchy, gdy ten nie może wykonywać swoich obowiązków) – mianowany przez ministra sprawiedliwości prawnik notariatu upoważniony do sporządzania aktów notarialnych i dokonywania innych czynności notarialnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.885 sek.