• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Georg von Hauberrisser

  Przeczytaj także...
  Order Korony Żelaznej (it. Ordine della Corona Ferrea (di ferro), niem. Orden der Eisernen Krone) – nadawane od roku 1805 do 1814 odznaczenie za zasługi napoleońskiego Królestwa Italii, od roku 1815 przejęte przez Cesarstwo Austriackie, (później Austro-Węgry) i tam nadawane do 1918.Friedrich Freiherr von Schmidt (ur. 22 października 1825 w Frickenhofen, zm. 23 stycznia 1891 w Wiedniu) – niemiecki architekt, przedstawiciel neogotyku.
  Zamek w Bouzovie (czes. hrad Bouzov) – średniowieczny zamek, położony w Czechach w miejscowości Bouzov na Morawach.
  Georg von Hauberrisser (ok. 1900 r.)

  Georg Joseph Hauberrisser, od 1901 r. Georg Ritter von Hauberrisser (ur. 19 marca 1841 r. w Grazu – zm. 17 maja 1922 r. w Monachium) – austriacko-niemiecki budowniczy i architekt, przedstawiciel stylów historycznych.

  Życiorys[]

  Był synem pochodzącego z Erbach (dziś dzielnica Eltville am Rhein) w Hesji mistrza budowlanego Georga Haberrissera starszego, od 1811 r. mieszkającego w Grazu. Katolik. Rozpoczął studia w zakresie architektury już w Grazu, w tamtejszym Joanneum (późniejsza Wyższa Szkoła Techniczna). Od 1862 r. w Monachium, gdzie studiował architekturę u Gottfrieda von Neureuthera, Georga Friedricha Zieblanda i Ludwiga Lange. Później przeniósł się do Berlina, gdzie jego nauczycielami byli Johann Heinrich Strack i Karl Bötticher. W końcu w Wieniu doskonalił swój fach u Friedricha von Schmidta, pod którego wpływem ukształtował swoje zamiłowanie do neogotyku. W 1866 r. osiadł w Monachium, gdzie rozpoczął swą działalność zawodową. W czasie swojego długiego życia zaprojektował i nadzorował budowy wielu obiektów, uznawanych dziś za czołowe przykłady historyzmu w architekturze. Większość jego budowli prezentuje neogotyk.

  Bawarski Order Maksymiliana za Wiedzę i Sztukę (niem. Der Bayerische Maximiliansorden für Wissenschaft und Kunst) – ekskluzywne bawarskie odznaczenie za zasługi.Zakon krzyżacki – pełna nazwa: Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (zakon krzyżacki, zakon niemiecki, łac. Ordo fratrum domus hospitalis Sanctae Mariae Theutonicorum in Jerusalem, Ordo Theutonicus, OT, niem. Orden der Brüder vom Deutschen Haus Sankt Mariens in Jerusalem, Deutscher Orden, DO) – zakon rycerski, jeden z trzech największych, obok joannitów i templariuszy, które powstały na fali krucjat w XI i XII wieku. Sprowadzony, by zapewnić bezpieczeństwo ewangelizacji Prusów, opanował militarnie obszary późniejszych Prus Wschodnich oraz dzisiejszej Łotwy i Estonii tworząc z tych ziem formację państwową Prusy Zakonne. Zakon podbił także niektóre ziemie Polski i Litwy.

  Wiele podróżował po krajach niemieckich i ówczesnej Austrii, co miało związek z prowadzonymi przez niego pracami. 1 stycznia 1868 r. ożenił się z Marią z domu Wessely. Miał z nią ośmioro dzieci, z których jeden z synów, Heinrich Hauberrisser (1872-1945), był również architektem.

  Eugeniusz Ferdynand „Erzi” Habsburg (ur. 21 maja 1863 w Groß Seelowitz, zm. 30 grudnia 1954 w Merano) – arcyksiążę austriacki, feldmarszałek Armii Austro-Węgier, wielki i niemiecki mistrz zakonu krzyżackiego w latach 1894-1923.Historyzm – nurt w XIX-wiecznej architekturze światowej, polegający na naśladownictwie stylistyki minionych epok. Kierunek nietwórczy i eklektyczny, polegający na zaniechaniu dążenia do stworzenia stylu, odpowiadającego aktualnym warunkom historyczno-społecznym, na rzecz naśladowaniu przeszłych wielkich stylów w sztuce i architekturze.

  Za swe zasługi w 1871 r. otrzymał złoty medal w Monachium. W 1873 r. zdobył medal honorowy w dziedzinie architektury na Wystawie Światowej w Wiedniu. Od 1874 r. był członkiem honorowym Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, a od 1876 r. jej profesorem. Posiadał również tytuł doktora honoris causa ówczesnej Wyższej Szkoły Technicznej w Grazu.

  Order Królewski Korony (niem. Königlicher Kronenorden) – od momentu ustanowienia 18 października 1861 do 1901 drugi order (obok Orła Czerwonego) w precedencji odznaczeń cywilnych i wojskowych monarchii pruskiej. Po ustanowieniu Orderu Zasługi Korony Pruskiej znalazł się na trzecim miejscu.Doctor honoris causa (z łac. [doktor] dla zaszczytu) – akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Nie wymaga posiadania formalnego wykształcenia, ale nadawany jest zazwyczaj osobom o wysokim statusie społecznym lub naukowym.

  Był odznaczony austriackim Orderem Korony Żelaznej, pruskim Orderem Korony i bawarskim Orderem Maksymiliana za Wiedzę i Sztukę.

  Posiadał honorowe obywatelstwo miast Monachium i Kaufbeuren.

  Został pochowany na Starym Cmentarzu Południowym w Monachium.

  Główne dzieła[]

 • Nowy Ratusz w Monachium (1867-1909);
 • Nowy Ratusz w Kaufbeuren (1879-1881);
 • Kościół Serca Jezusowego w Grazu (1881-1891)
 • Nowy Ratusz w Wiesbaden (1883-1887);
 • Neorenesansowy pałacyk Holdereggen w Lindau nad Jeziorem Bodeńskim (1887-1890);
 • Ratusz św. Jana w Saarbrücken (1897-1900);
 • kościół św. Pawła w Monachium (1892-1906);
 • częściowa przebudowa zamku w Bruntálu dla Eugeniusza Habsburga (1894);
 • przebudowa zamku zakonu krzyżackiego w Bouzovie na Morawach (1896-1901).
 • Bibliografia[]

 • Reuther Hans: Hauberrißer, Georg Joseph, w: "Neue deutsche Biographie", Berlin 1969
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Saarbrücken (fr. Sarrebruck; luks. Saarbrécken) – miasto w Niemczech nad Saarą, stolica kraju związkowego (niem. Bundesland) Saara, siedziba związku regionalnego Saarbrücken. Polityczne i kulturalne centrum regionu, główny ośrodek gospodarczy Zagłębia Saary, wydobycie węgla kamiennego, hutnictwo żelaza, przemysł maszynowy, metalowy, elektrotechniczny, precyzyjny.Neogotyk – styl w architekturze, a także rzemiośle artystycznym, nawiązujący formalnie do gotyku, powstały około połowy XVIII wieku w Anglii i trwający do początku XX wieku, zaliczany do historyzmu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Ratusz (niem. Neues Rathaus) w Monachium – położony jest w centrum miasta na placu Mariackim (Marienplatz). W drugiej połowie XIX wieku, radni miejscy, podjęli decyzję o budowie swej nowej siedziby. Nowy budynek postanowiono wybudować na placu Mariackim; wówczas to rozebrano 24 kamienice, by zrobić miejsce dla nowej budowli. Ratusz zaprojektował Georg von Hauberrisser w stylu neogotyckim, a budowa trwała od 1867 do 1909 roku. Monumentalny budynek posiada sześć dziedzińców. Bogato zdobiona elewacja, jest pełna ozdób przedstawiających historię Bawarii. Na wieży znajdują się 43 dzwony i mechanizm zegarowy, będący czwartym pod względem wielkości tego typu na świecie.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Akademia Sztuk Pięknych w Monachium (niem. Akademie der Bildenden Künste München) – jedna z najważniejszych uczelni artystycznych Niemiec.
  Honorowe obywatelstwo – szczególny tytuł nadawany osobie o wielkich zasługach dla miasta, regionu lub kraju, za promowanie miasta czy regionu, wielkie zasługi, ogromny autorytet moralny czy trwały ślad w historii. Samo honorowe obywatelstwo może być:
  Wiesbaden – miasto uzdrowiskowe w środkowych Niemczech, od roku 1945 stolica kraju związkowego Hesja, w rejencji Darmstadt. Leży nad prawym brzegiem Renu, u podnóża gór Taunus. Znane jest ze źródeł termalnych. Od 1945 do Wiesbaden należy Mainz-Kastel, uprzednio część Moguncji.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Kaufbeuren – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, siedziba regionu Allgäu. Liczy 41 745 mieszkańców (2011). Najbliżej położone duże miasta to Monachium (ok. 70 km na północny wschód) i Augsburg (ok. 80 km na północ). Do miasta można dojechać pociągiem z Monachium, Füssen i Augsburga.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.