• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Georg von Derfflinger

  Przeczytaj także...
  Rathenow [ˈʁaːtənoː] (pol. hist. Ratnów; czes. Ratenov) − miasto we wschodnich Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia, nad Hawelą, siedziba powiatu Havelland. Miasto liczy ok. 24,1 tys. mieszkańców. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Ludwik XIV Wielki, Król Słońce (ur. 5 września 1638 w Saint-Germain-en-Laye, zm. 1 września 1715 w Wersalu) – król Francji i Nawarry 1643–1715, syn Ludwika XIII, z dynastii Burbonów.
  .mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}
  Georg von Derfflinger

  Georg von Derfflinger (20 marca 1606 w Neuhofen w Austrii - 14 lutego 1695 w Gusow w Brandenburgii), feldmarszałek armii brandenburskiej podczas wojny trzydziestoletniej.

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Bitwa pod Fehrbellin – starcie zbrojne, które miało miejsce 28 czerwca 1675 podczas wojny szwedzko-brandenburskiej będącej częścią wielkiej europejskiej wojny Francji z koalicją.

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodzony w 1606 w Austrii w biednej protestanckiej rodzinie, Georg Derfflinger musiał opuścić swój dom z powodu prześladowań religijnych. Służył w armiach różnych walczących mocarstw, ale najdłużej służył w armii szwedzkiej. Jako śmiały dowódca kawalerii zyskał sobie reputację żołnierza zarówno błyskotliwego jak i dzielnego, co skłoniło elektora Brandenburgii Fryderyka Wilhelma, by zaoferować mu stanowisko w swej armii.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Freiherr (pol. wolny pan) – najniższy i jeden z najstarszych niemieckich tytułów arystokratycznych odpowiadający baronowi, niższy od grafa (hrabiego).

  Barwny charakter[ | edytuj kod]

  Prawdopodobnie był alkoholikiem, jednak jego nałóg nie ograniczał jego zdolności militarnych. W roku 1646 wziął ślub z bogatą brandenburską szlachcianką, właścicielką wielu posiadłości, które zostały wkrótce pomnożone przez majątki, które otrzymał w nagrodę za swe wojskowe wyczyny. Żołnierskie życie jakie prowadził od wczesnej młodości było przyczyną braku formalnego wykształcenia, co wcale nie przeszkadzało elektorowi, w pełni ufającemu jego talentom. Fryderyk Wilhelm z pełnym zaufaniem powierzał mu liczne wojskowe zadania, a jego rola w brandenburskiej kawalerii i artylerii była kluczowa. Jego stosunki z Fryderykiem Wilhelmem bywały jednak bardzo burzliwe, często wręcz dochodziło do kłótni. Podczas jednej z nich wyszedł z zamiarem porzucenia służby. Następnie napisał do elektora list z niewiarygodnymi warunkami, od których spełnienia zależał jego powrót do służby. Żądał w nich, by żaden człowiek w bitwie nie stał ponad nim, do tego miał otrzymywać ustalony udział w łupach i udział w okupie za pojmanych oficerów.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Służba w Brandenburgii[ | edytuj kod]

  W roku 1674 otrzymał arystokratyczny tytuł Reichsfreiherr. Rok później zdecydowanie pobił Szwedów i wyparł ich z Brandenburgii. Przebierając się za Szweda (nie było to dla niego trudne, gdyż w przeszłości służył w armiach szwedzkich) mógł przekonać Szwedów by otworzyli bramy miasta Rathenow, pozwalając jemu i towarzyszącemu oddziałowi 1000 dragonów wkroczyć do wnętrza fortecy. Potem dowodził w bitwie pod Fehrbellin, gdzie odniósł świetne zwycięstwo nad armią szwedzką okupującą dotąd część Brandenburgii. W 1690 mając 84 lata prowadził swą ostatnią kampanię wojenną przeciwko armiom Ludwika XIV.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Prowincja Brandenburgia (niem. Provinz Brandenburg) – prowincja państwa pruskiego, a potem zjednoczonych w XIX w. Niemiec (do 1945 r.). Prowincja powstała w 1815 roku. W 1939 roku prowincja miała powierzchnię 38 275 km² i liczyła 3 023 443 mieszkańców.

  Literatura[ | edytuj kod]

 • Gerd-Ulrich Herrmann, Freiherr von Derfflinger, Stapp-Verlag 1997, ​ISBN 3-87776-178-X​.
 • The German Way of War: From the Thirty Years War to the Third Reich (Robert M. Citino: Lawrence, KS: University Press of Kansas, 2005)
 • Artyleria - to jeden z podstawowych rodzajów wojsk, na uzbrojenie którego wchodzą działa (armaty, haubice, moździerze) oraz wyrzutnie rakietowe, a w przeszłości także machiny miotające. Zadaniem artylerii jest zwalczanie celów naziemnych, powietrznych i nawodnych ogniem dział i pociskami rakietowymi. Wykonując swoje zadania, artyleria służy zwykle do wsparcia innych rodzajów wojsk lub działa samodzielnie. W skład artylerii wchodzi także sprzęt i służby umożliwiające skuteczne wykonywanie zadań ogniowych: systemy kierowania ogniem, systemy rozpoznania i wykrywania celów (w tym radary artyleryjskie), służby pomiarowe i inne.Wojna trzydziestoletnia – konflikt trwający od 23 maja 1618 do 24 października 1648 pomiędzy protestanckimi państwami Rzeszy niemieckiej wspieranymi przez inne państwa europejskie (takie jak Szwecja, Dania, Republika Zjednoczonych Prowincji, Francja) a katolicką dynastią Habsburgów. Mimo że wojna spowodowana była przyczynami natury religijnej, jednym z powodów jej długotrwałości stało się również dążenie mocarstw europejskich (nie tylko protestanckich) do osłabienia potęgi Habsburgów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jazda, kawaleria (z wł. cavalleria), konnica – terminem tym określa się wojsko walczące lub poruszające się na koniach.
  Fryderyk Wilhelm (ur. 16 lutego 1620 w Cölln (dzisiejszy Berlin), zm. 9 maja 1688 w Poczdamie) z dynastii Hohenzollernów nazwany Wielkim Elektorem.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Brandenburgia-Prusy (niem. Brandenburg-Preußen) – upowszechnione w historiografii określenie używane w odniesieniu do wczesnonowożytnego państwa brandenburskiej dynastii Hohenzollerów, istniejącego w latach 1618–1701.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Zespół uzależnienia od alkoholu, alkoholizm, choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa – zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu etylowego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.73 sek.