• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Georg Thebesius

  Przeczytaj także...
  Habsburgowie – dynastia niemiecka (von Habsburg). Założycielem dynastii był Guntram Bogaty (X wiek). Nazwa rodziny wywodzi się od pierwszej posiadłości rodu, zamku Habsburg (od staro-wysoko-niemieckiego hab lub haw – przejście, przeprawa przez rzekę; legendarna etymologia od niem. Habichtsburg – Jastrzębi Zamek) położonego w kantonie Aargau w Szwajcarii. Przedstawiciele dynastii panowali m.in. w krajach niemieckich i włoskich, Świętym Cesarstwie Rzymskim, Czechach, Hiszpanii, Portugalii, Burgundii, na Węgrzech (a co za tym idzie także w Chorwacji) i w Siedmiogrodzie, w Niderlandach, na Śląsku oraz hiszpańskich i portugalskich koloniach w Azji i obu Amerykach. Dynastia w linii męskiej wygasła w 1740. Ostatnia z rodu Maria Teresa Habsburg wraz z mężem cesarzem Franciszkiem I Lotaryńskim założyła nową dynastię Habsbursko-Lotaryńską.Jerzy IV Wilhelm, niem. Georg Wilhelm I (ur. 29 września 1660 w Oławie, zm. 21 listopada 1675 w Brzegu) – książę legnicko-wołowsko-brzeski. Był ostatnim księciem ze śląskiej linii Piastów i całej dynastii, synem księcia Chrystiana i jego żony Ludwiki Anhalckiej.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Georg Thebesius (ur. 13 stycznia 1636 w Legnicy (Liegnitz), zm. 16 września 1688 tamże) – kronikarz miasta Legnicy i księstwa legnicko-wołowsko-brzeskiego, sekretarz miejski, zarządca miejski (syndykus).

  Życiorys[]

  Urodził się 13 stycznia 1636 roku w Legnicy jako syn ewangelickiego pastora Georga Thebesiusa. Po ukończenie tamtejszej szkoły miejskiej w 1654 roku wstąpił na uniwersytet w Wittenberdze, aby tam studiować prawo i historię. Następnie kontynuował studia na uniwersytecie w Strasburgu, gdzie 15 lutego 1660 otrzymał tytuł doktora prawa.

  Ewangelicy – nazwą tą od XVI wieku określa się w Polsce protestantów z najstarszych Kościołów reformacji, czyli luteran, kalwinów oraz od kilkunastu lat metodystów.Jawor (pol. hist. do 1203 Jawr, niem. Jauer) – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim. Historycznie leżące na Dolnym Śląsku. W latach 1975–1998 miasto należało administracyjnie do województwa legnickiego.

  Po długiej podróży przez Francję, Anglię oraz Niemcy wrócił w 1664 roku do rodzinnego miasta, aby objąć stanowisko sekretarza miejskiego. W 1667 roku został wybrany do ratusza. Około 1670 roku otrzymał stanowisko miejskiego zarządcy, a wkrótce został honorowym prezesem szkoły i zwierzchnikiem najwyższej rady kościelnej. Z wielkim zapałem poświęcił się wykonywaniu swojego urzędu, który rzeczywiście powierzał mu kierowanie legnicką społecznością.

  Księstwo Legnicko-Wołowsko-Brzeskie - państwo historyczne istniejące od roku 1523 do roku 1675 na obszarze Dolnego Śląska po obu stronach Odry.Legnica (dawniej Lignica, czes. Lehnice, niem. Liegnitz, łac. Lignitium) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w środkowej części województwa dolnośląskiego, na równinie legnickiej, położone nad rzekami: Kaczawą (lewy dopływ Odry) i wpadającą do niej Czarną Wodą.

  Po śmierci w 1675 roku ostatniego z Piastów księcia Jerzego Wilhelma Legnickiego (Georga Wilhelma I) księstwo legnicko-wołowsko-brzeskie przeszło w posiadanie Habsburgów. Thebesiusowi przypadł obowiązek stworzenia nowych struktur i przystosowanie starych do nowo powstałej sytuacji. Badał miejscową historię i archiwum legnickie.

  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Zmarł 16 września 1688 roku w Legnicy z powodu udaru mózgu.

  Twórczość[]

  Pisma prawnicze

 • De possessione creditoris in pignore (przed 1660).
 • Disputatio inauguralis iuridica de scopelismo, Argentorati [Strasburg], Spoor, 1660.
 • De successione liberorum, parentum, conjugum, coliateralium.
 • De equestribus Silesiae familiis.
 • De hortis et eorum jure.
 • Kroniki

 • Główne jego dzieło to kronika miasta Legnicy, a w zasadzie kronika księstwa legnicko-brzesko-wołowskiego i rodziny książęcej do końca XVI wieku. Kroniki zostały wydrukowane po raz pierwszy dopiero w 1733 roku w Jaworze (Jarau) za sprawą świdnickiego pastora Gottfrieda Balthasara Scharffa, który również napisał pierwszą biografię Thebesiusa. Tytuł oryginału brzmiał: Weyland George Thebesii J. U. D. Notarii Syndici und der Schulen Praesidis zu Liegnitz. Liegnitzische Jahr-Bücher worinnen so wohl die Merckwürdigkeiten dieser Stadt, als auch die Geschichte der Piastischen Hertzoge in Schlesien, von ihrem Anfange biß zum Ende des 16. Jahrhunderts... untersuchet... Nebst einer Vorrede, Lebens-Beschreibung des Verfassers und... Registern heraus gegeben von M. Gottfried Balthasar Scharffen...
 • Liegnitzische Jahr-Bücher, Jauer 1733.
 • Bibliografia[]

 • Deutsche Biographie (niem.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Wittenberga (niem. Lutherstadt Wittenberg) – miasto powiatowe w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, siedziba powiatu Wittenberga. Centrum reformacji, znane z działalności Marcina Lutra, stąd jego oficjalna nazwa Lutherstadt Wittenberg (pol. Miasto Lutra Wittenberga).Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.