• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Georg Schaltenbrand

  Przeczytaj także...
  Psychiatria – jedna z podstawowych specjalizacji medycznych zajmująca się badaniem, zapobieganiem i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Bada ich uwarunkowania biologiczne, psychologiczne, rodzinno-genetyczne, społeczne, konstytucjonalne – sposoby powstawania i skutecznego zapobiegania.Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.
  Neurologia – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. Neurologia i psychiatria są dziedzinami pokrewnymi, a niektóre choroby są domeną zarówno neurologa jak i psychiatry. Neurologia zajmuje się głównie schorzeniami, których podłożem jest proces uszkadzający układ nerwowy, a psychiatria z kolei zajmuje się głównie chorobami, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.

  Georg Schaltenbrand (ur. 26 listopada 1897 w Oberhausen, zm. 24 października 1979 w Würzburgu) – niemiecki lekarz neurolog i psychiatra.

  Schweinfurt - miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Main-Rhön, siedziba powiatu Schweinfurt, do którego jednak miasto nie należy.. Zamieszkuje je 53 247 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Norymberga ok. 100 km na południowej wschód, Frankfurt nad Menem - ok. 150 km na zachód i Lipsk - ok. 200 km na północ.PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.

  Georg Schaltenbrand od 1932 pracował w klinice uniwersyteckiej i w Luftforschungsinstitut w Hamburgu. Od 1934 roku pracował w klinice chorób wewnętrznych i neurologicznych w Würzburgu. Był członkiem Stahlhelms i podpisał zobowiązanie lojalności wobec Adolfa Hitlera i rządu narodowych socjalistów. W tym okresie pracował w szpitalu psychiatrycznym w Werneck, powiat Schweinfurt. Dopuścił się wtedy badań na ludziach, mających określić zakaźny charakter stwardnienia rozsianego. Został za to po wojnie pozbawiony stanowiska w klinice. W 1950 roku został rehablilitowany. W 1950 roku założył Niemieckie Towarzystwo Neuropatologów (Vereinigung Deutscher Neuropathologen) którego był przewodniczącym w latach 1953–1954, w 1967 został honorowym przewodniczącym Niemieckiego Towarzystwa Neurologicznego (Deutsche Gesellschaft für Neurologie). W 1953 roku został prezesem Rady Medycznej Niemieckiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego (Deutsche Multiple Sklerose Gesellschaft). W 1969 roku przeszedł na emeryturę.

  Stahlhelm (Stahlhelm, pol. Stalowy Hełm) - pełna nazwa: Bund der Frontsoldaten (Związek Żołnierzy Frontowych) – organizacja paramilitarna powstała po I wojnie światowej w Republice Weimarskiej. Początkowo organizacja skupiała weteranów I wojny światowej, następnie rozrosła się w bojówkę paramilitarną.Stwardnienie rozsiane (łac. sclerosis multiplex, SM, ang. multiple sclerosis, MS) – przewlekła, zapalna, demielinizacyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do wieloogniskowego uszkodzenia (demielinizacji i rozpadu aksonów) tkanki nerwowej.

  Wybrane prace[]

 • Psychiatrie in Peking. Zeitschrift für die gesamte Neurologie und Psychiatrie 137 (1), ss. 168-232 DOI: 10.1007/BF02864138
 • Erzeugung extrapyramidaler Bewegungsstörungen durch Bulbokapnin beim Affen (1938)
 • Die Multiple Skerose des Menschen 1943
 • Neurologie, Teil 1 – 3, Verlag Dieterich, Wiesbaden 1948.
 • Przedmowa w: Percival Bailey. Die Hirngeschwülste (tłum. Dr. Arnold Weiss), Enke Verlag, Stuttgart 1936 (dodruk 1951), ISBN B0000BG2JX.
 • Grenzen der Maschinentheorie des Nervensystems, Studium Generale 8, 1955.
 • Zeit in nervenärztlicher Sicht, Enke Verlag, Stuttgart 1963, ISBN B0000BPVW4.
 • Spezielle neurologische Untersuchungsmethoden, Thieme Verlag, Stuttgart 1968.
 • Stereotaxy of the Human Brain (z Earlem A. Walkerem), Thieme Verlag, Stuttgart 1998, ISBN 3-13-583202-3.
 • Atlas for Stereotaxy of the Human Brain (z Waldemarem Wahrenem), Thieme Verlag, Stuttgart 1992.
 • Bibliografia[]

 • Hopf HC. Georges Schaltenbrand (1897-1979). „J Neurol”. 223. 3, s. 153-8, 1980. PMID: 6157008. 
 • Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Werneck – gmina targowa w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Main-Rhön, w powiecie Schweinfurt. Leży około 12 km na południowy zachód od Schweinfurtu, przy autostradzie A7, A70, drodze B19 i B26.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Würzburg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, położone w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Dolna Frankonia, w regionie Würzburg, siedziba powiatu Würzburg. Leży nad rzeką Men. Liczy 133 808 mieszkańców (31 grudnia 2011) oraz 87,63 km².
  Oberhausen – miasto na prawach powiatu położone w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf, w Zagłębiu Ruhry (niem. Ruhrgebiet).
  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Adolf Hitler (ur. 20 kwietnia 1889 w Braunau am Inn, zm. 30 kwietnia 1945 w Berlinie) – niemiecki polityk, kanclerz Rzeszy od 30 stycznia 1933, Wódz i kanclerz Rzeszy (niem. Führer und Reichskanzler) od 1 sierpnia 1934 (łącząc stanowiska prezydenta i kanclerza Rzeszy), przywódca Narodowo-Socjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), Człowiek Roku 1938 według tygodnika „Time”, ideolog niemieckiej odmiany faszyzmu zwanej od jego nazwiska hitleryzmem, narodowym socjalizmem lub nazizmem – od niemieckiej nazwy partii (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei), twórca i dyktator III Rzeszy niemieckiej, zbrodniarz wojenny, odpowiedzialny za zbrodnie przeciw ludzkości.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.