• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Georg Haase

  Przeczytaj także...
  Jęczmień (Hordeum L.) – rodzaj zbóż z rodziny wiechlinowatych. W zależności od podziału wyróżnia się od 20 do 25 gatunków tego rodzaju traw jednorocznych lub trwałych. Pochodzi ze stref umiarkowanych półkuli północnej. Gatunkiem typowym jest Hordeum vulgare L.. 17 października 2012 r. tygodnik Nature poinformował, że brytyjscy naukowcy rozszyfrowali genom jęczmienia.Uzdrowisko – miejscowość dysponująca naturalnymi czynnikami leczniczymi, do których zalicza się wody mineralne oraz właściwości klimatyczne. Warunkiem powstania miejscowości uzdrowiskowej jest występowanie walorów przyrodniczych. Wody mineralne służą do kąpieli leczniczych i do kuracji pitnej, a właściwości klimatyczne stosowane są w klimatoterapii.
  Otto March (ur. 7 października 1845 w Charlottenburgu – obecnie dzielnicy Berlina, zm. 1 kwietnia 1913 w Berlinie) – niemiecki architekt.

  Georg Haase (1859-1931) – browarnik i przedsiębiorca wrocławski, wizjoner rozwoju uzdrowisk i turystyki.

  Po dziadku i ojcu Eduardzie miał zostać właścicielem jednego z największych browarów na wschodzie Niemiec, odebrał więc gruntowne teoretyczne i praktyczne wykształcenie (odbywając liczne praktyki i podróże studyjne do browarów w Niemczech, Holandii, Belgii i Szwajcarii) w kierunku uprawy i przerobu jęczmienia oraz produkcji piwa stając się znanym specjalistą w tej branży. Wydał rozprawę O uszlachetnianiu śląskich gatunków jęczmienia browarnianego i zwiększeniu plonów, ale także dziełko Gegen die totale Alkoholabstinenz (Przeciwko totalnej abstynencji), aby uświadomić dobroczynne skutki spożycia piwa w nieprzesadnych ilościach. W 1882 r. został prokurentem w ojcowskim browarze, a w 1896 r. jedynym właścicielem browaru E. Haase, Lagerbierbrauerei, przy ul. Krakowskiej 88-106 we Wrocławiu, założonego w 1858 r. i w swoim czasie największego browaru wschodnich Niemiec. Oprócz obiektu we Wrocławiu posiadał również browar we wsi Szczodre (rezydencji książąt wirtemberskich znaną jako Sybillenort) pod Wrocławiem, mieszczący także gospodę, hotel i kawiarnię z wielką salą taneczną oraz skład piwa i polanickiej wody mineralnej Prinzensprudel w Berlinie.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Spółka, której głównym udziałowcem był Georg Haase, w 1904 r. zakupiła uzdrowisko w Polanicy-Zdroju (niem. Altheide Bad) ze źródłem Wielka Pieniawa; później Haase został jedynym właścicielem uzdrowiska. Uprzednio załatwił spór z Mielertem i Klosem i odkupił od nich źródło Karoliny (niem. Charlottensprudel), przeciwko którym zarząd uzdrowiska skierował już wcześniej roszczenia odszkodowawcze, ponieważ przez drugi odwiert dawne naturalne źródła w uzdrowisku zanikły zupełnie. Na wniosek lekarza uzdrowiskowego, dr. Franza Klosego, zilustrowany historią sporów o źródła w Polanicy Zgromadzenie Uzdrowisk Śląskich skierowało do parlamentu w Berlinie petycję o uchwalenie ustawy o ochronie źródeł, przyjętej w 1908 r.

  Piwo – najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy oraz trzeci po wodzie i herbacie najbardziej popularny napój na świecie. W znaczeniu ogólnym piwo to każdy napój otrzymany w wyniku enzymatycznej hydrolizy skrobi i białek zawartych w ziarnach zbóż i poddany fermentacji alkoholowej. W węższym znaczeniu pod pojęciem piwa rozumie się napój zawierający alkohol i dwutlenek węgla otrzymany w wyniku fermentacji alkoholowej wody, słodu i chmielu przy użyciu wyselekcjonowanych szczepów drożdży.Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe – kłodzkie towarzystwo edukacyjne i organizacja pozarządowa, stowarzyszenie powstałe w grudniu 1995 roku.

  Georga Haasego można uważać za założyciela i twórcę dzisiejszej Polanicy. W miejscu, gdzie Haase planował budowę uzdrowiska, po jego śmierci zarząd uzdrowiska wystawił mu godny pomnik, którego projekt wykonał znany artysta, prof. Theodor von Gosen. Haase najpierw powiększył obszar uzdrowiska przez kupno wielu gruntów, co wymagało od niego znacznego wysiłku finansowego. Potem zlecił architektowi Andreasowi Ernstowi z Kłodzka budowę nowego Domu Zdrojowego, który do dziś jest ozdobą uzdrowiska; a założenie rozległego parku zdrojowego (niedawne łąki wysadzone setkami młodych drzewek) świadczyło o dalekosiężnej wizji. Haase sprawił, że ogromne pieniądze z produkcji i sprzedaży piwa posłużyły do stworzenia kurortu opierającego się na perlącej się wodzie. Od 1907 r. twórczym realizatorem, a później kontynuatorem wizji Haasego był Georg Berlit, do 1945 r. współwłaściciel i dyrektor uzdrowiska Altheide.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Dom Turysty PTTK na Ślęży - obiekt turystyczny (do niedawna schronisko turystyczne) położony na szczycie Ślęży, na wysokości 718 metrów n.p.m., noszący imię Romana Zmorskiego.
  Restauracja Haasego w Parku Południowym około roku 1900. Zniszczona w 1945.

  Haase przyczynił się nie tylko do rozwoju Polanicy, rozbudował bowiem schroniska na Ślęży według projektu wrocławskiego architekta Karla Klimma. W roku 1898 w Parku Południowym we Wrocławiu wystawił stylową restaurację z pięknymi tarasami i wysoką wieżą. Dzierżawił też słynne wrocławskie restauracje, w tym Piwnicę Świdnicką.

  Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (skrót – sp. z o.o.) – forma prawna przedsiębiorstw tworzona przez jedną lub więcej osób, zwanych wspólnikami, które odpowiadają za zobowiązania przedsiębiorstwa w ograniczonym zakresie. Spotykana w licznych krajach Europy, w tym w Polsce.Browar - zakład produkcyjny, w którym wytwarzane jest piwo czyli napój powstały ze słodu, wody i chmielu poddany fermentacji alkoholowej przy użyciu drożdży. Moce wytwórcze sięgają kilku milionów hektolitrów rocznie.

  W uznaniu jego wielkich zasług dla rozwoju śląskich uzdrowisk, a w szczególności Polanicy był wielokrotnie odznaczany przez ówczesny rząd i nadano mu tytuł tajnego radcy; związek browarów nagrodził go złotym medalem; przyznano mu też tytuł królewskiego tajnego radcy handlowego (niem. Commerzienrat), był również włoskim konsulem honorowym w prowincji śląskiej. W 1929 r. został uhonorowany prawdopodobnie pierwszym tytułem „Honorowego Obywatela Polanicy”.

  Kłodzko (tuż po wojnie Kładzko, łac. Glacium, Glacensis urbs, Glocium, niem. Glatz, dial. Glooz, czes. Kladsko) – miasto i gmina w województwie dolnośląskim, będące siedzibą powiatu kłodzkiego, wiejskiej gminy Kłodzko. Leży w Kotlinie Kłodzkiej nad rzeką Nysą Kłodzką.Piwnica Świdnicka, niem. Schweidnitzer Keller, najstarsza, średniowieczna restauracja wrocławska (działająca od około 1275 roku), znajdująca się w Rynku, w piwnicach wrocławskiego ratusza. Nazwę swą wywodzi od nazwy dolnośląskiego miasta - Świdnicy, skąd pierwotnie sprowadzano do niej jęczmienne piwo. Zgodnie z ówczesnym prawem, piwa warzone poza Wrocławiem wolno było podawać jedynie w pozostających pod kontrolą rady miasta piwnicach ratuszowych. Zachowały się rachunki z roku 1332, w których zapisano fakt sprowadzania piwa świdnickiego. Wejście do Piwnicy znajduje się od południowej strony budynku Ratusza, niedaleko miejsca, gdzie Rynek łączy się z ulicą Świdnicką.

  Wrocławską rezydencją Haasego była zbudowana przez niego w latach 1897-1899 według projektu znanego berlińskiego architekta Ottona Marcha willa, obecna siedziba konsulatu Republiki Federalnej Niemiec przy Podwalu (w czasie II wojny światowej śląska siedziba Hitlerjugend) (ul. Podwale 76).

  Wirtembergowie - dynastia niemiecka (Haus Württemberg), która rządziła od XI w. krainą geograficzną Wirtembergią. Nazwę wzięła od zamku Wirtemberg, w którym pierwszy władca Konrad I Wirtemberski miał swoją siedzibę.Georg Berlit (1878-1946) – współtwórca i długoletni (40 lat) dyrektor uzdrowiska w Polanicy-Zdroju (niem. Altheide Bad).

  Przypisy

  1. Henryk Grzybowski: Georg Haase. W: Janusz Laska, Mieczysław Kowalcze: Popularna Encyklopedia Ziemi Kłodzkiej. T. 1 (A-J). Kłodzko-Nowa Ruda: Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe, 2009, s. 245-246. ISBN 9788360478905.
  2. Franz Klose: Ze wspomnień polanickiego lekarza uzdrowiskowego. W: Henryk Grzybowski, Georg Wenzel: Polanica Zdrój wczoraj i dziś. T. 1: Księga pamiątkowa 1347-1946. Polanica Zdrój – Nowa Ruda: Towarzystwo Miłośników Polanicy, Wydawnictwo „Maria”, styczeń 2006, s. 196. ISBN 83-88842-95-1.
  3. Henryk Grzybowski: Stulecie odkrycia źródeł w Polanicy Zdroju. W: Henryk Grzybowski, Georg Wenzel: Polanica Zdrój wczoraj i dziś. T. 1: Księga pamiątkowa 1347-1946. Polanica Zdrój – Nowa Ruda: Towarzystwo Miłośników Polanicy, Wydawnictwo „Maria”, styczeń 2006, s. 146-147, 159-160. ISBN 83-88842-95-1.

  Bibliografia[]

  1. Henryk Grzybowski: Georg Haase. W: Janusz Laska, Mieczysław Kowalcze: Popularna Encyklopedia Ziemi Kłodzkiej. T. 1. Kłodzko-Nowa Ruda: Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe, 2009, s. 245-246. ISBN 9788360478905..
  2. Heimatbuch. Altheide Bad, Kreis Glatz/Schlesien, Georg Wenzel, Lingen 1991.
  3. Wacław Sobociński, Szkice z dziejów browarów wrocławskich w XIX i XX wieku do 1945 roku, Haase Brauerei GmbH, [w:] Piwo we Wrocławiu. Od średniowiecza po czasy współczesne, Halina Okólska (red.), Wrocław 2002, ISBN 83-917909-0-8.
  Urząd konsularny - urząd państwa wysyłającego w państwie przyjmującym, funkcjonujący na podstawie Konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych z 24 kwietnia 1963 r. Na czele urzędu stoi kierownik urzędu konsularnego, a sam urząd działa na obszarze uzgodnionym z państwem przyjmującym (tzw. okręg konsularny).Prowincja Śląsk (niem Provinz Schlesien) – pruska prowincja istniejąca w latach 1815-1919 i 1938-1941 ze stolicą we Wrocławiu (Breslau). Po przegraniu przez Niemcy II wojny światowej niemal całe terytorium, na którym leżała prowincja, należy do Polski, natomiast już od 1920 niewielki fragment prowincji znalazł się w granicach Czechosłowacji (kraik hulczyński).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Park Południowy – park we Wrocławiu, mieszczący się w południowej części osiedla Borek. Zaliczany jest do parków krajobrazowych o dużych walorach kompozycyjnych i dendrologicznych.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Tajny radca (niem. Geheimrat) był początkowo tytułem wysokich urzędników państwowych, zasiadających u boku suwerena w gremium doradczym rozpatrującym sprawy polityki wewnętrznej i ustawodawstwa.
  Konsul honorowy jest urzędnikiem konsularnym określonego państwa (tzw. państwa wysyłającego) w innym państwie (państwie przyjmującym). W odróżnieniu od konsulów zawodowych za swoją pracę nie pobiera wynagrodzenia – pracuje honorowo, stąd i jego nazwa. Często również na własny koszt musi wynająć lokal na urząd konsularny i ewentualnie opłacić personel administracyjny (np. sekretarkę). Niekiedy umowa pomiędzy państwem wysyłającym a konsulem honorowym może przewidywać pewien zwrot wydatków ponoszonych przez niego w związku z prowadzeniem konsulatu (np. koszty wynajmu, wynagrodzenia osób zatrudnionych, opłaty za elektryczność, wodę, itd.)
  Woda mineralna – naturalna woda lecznicza zawierająca co najmniej 1000 mg/dm³ rozpuszczonych składników stałych w postaci jonów. Oprócz tego może zawierać rozpuszczone gazy pochodzenia naturalnego (dwutlenek węgla, siarkowodór). Najczęściej (w handlu detalicznym w Polsce wyłącznie) jest to woda wgłębna, która sole mineralne pozyskała z rozpuszczania minerałów lub skał, przez które przepływała. Po raz pierwszy definicję wody mineralnej określono na Międzynarodowym Kongresie Balneologicznym w Bad Nauheim w roku 1911.
  Szczodre (do 1945 niem. Sibyllenort) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Długołęka. Leży na Nizinie Śląskiej 18 km od Wrocławia.
  Janusz Andrzej Laska (ur. 1 maja 1960 r. w Kłodzku) – geolog, nauczyciel geografii, działacz społeczny i solidarnościowy, samorządowiec, autor wielu publikacji regionalnych dotyczących ziemi kłodzkiej.

  Reklama