• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Georg Adam Eger

  Przeczytaj także...
  Jeleń – zwyczajowa nazwa kilku rodzajów zwierząt z rodziny jeleniowatych. Mianem tym określa się gatunki należące do rodzajów: Cervus, Blastocerus, Ozotoceros, Odocoileus i inne. W Polsce mianem tym określa się jelenia szlachetnego.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Hesja-Darmstadt (niem. Landgrafschaft Hessen-Darmstadt) – państwo, które wchodziło w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Powstało w 1567 roku w następstwie śmierci ostatniego Landgrafa Hesji Filipa Wielkodusznego, który rządzone przez siebie terytoria podzielił między swoich czterech synów. Nazwa państwa wynikała stąd, że jego stolicą zostało miasto Darmstadt. Podczas wojen napoleońskich doszło w 1806 roku do likwidacji Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, a jednym ze skutków tej decyzji było podniesienie Hesji-Darmstadt do rangi Wielkiego Księstwa.
  Der Hirsch im Großen Woog - obraz Egera z ok. 1755 przedstawiający polowanie na jelenia
  Ludwik VIII, landgraf Hesji-Darmstadt, rycina Martina Eliasa Ridingera, (1730-1780), według obrazu Georga Adama Egera

  Georg Adam Eger (ur. 1727 w Murrhardt, zm. 1808 w Murrhardt) – niemiecki malarz. Twórca scen z polowań i obrazów przyrody.

  Maria Teresa Habsburg (ur. 13 maja 1717 w Wiedniu, zm. 29 listopada 1780 tamże) – córka cesarza Karola VI Habsburga i księżniczki Elżbiety von Braunschweig-Wolfenbüttel, córki Ludwika Rudolfa, księcia brunszwickiego na Lüneburgu, królowa Czech i Węgier, niekoronowana cesarzowa od 1745.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W latach 1748-1768 zatrudniał go Ludwik VIII, landgraf Hesji-Darmstadt, wielki amator polowań, dla którego Eger malował sceny z polowań. W 1765, gdy zmarł Johann Christian Fiedler, Eger uzyskał tytuł i funkcję malarza dworskiego (Hofmaler).

  W 1750 roku Ludwik VIII zlecił Egerowi misję dostarczenia Marii Teresie kosztownego prezentu w postaci kunsztownego zegara. Po śmierci Ludwika VIII, jego syn Ludwik IX zwolnił Egera.

  Georg Eger posiadał własny znakomicie wyposażony gabinet twórczy w myśliwskim zamku Kranichstein, gdzie do dziś można oglądać wiele jego obrazów.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Manfred Knodt, Regenten von Hessen-Darmstadt, Darmstadt
 • Piotr Napierała, Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu. Wielcy władcy małego państwa, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2009, s. 101.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Obrazy polowań autorstwa Egera
 • Obrazy polowań autorstwa Egera 2
 • http://www.luederhniemeyer.com/ridinger/14850_e.php
 • Zeitalter des Absolutismus in Hessen-Darmstadt

 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Ludwig VIII. von Hessen Darmstadt (ur. 5 kwietnia 1691 w Darmstadt, zm. 17 października 1768 tamże) – landgraf Hesji-Darmstadt w latach 1739-1768.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Werner Fleischhauer: Das Bildnis in Württemberg, 1760-1860: Geschichte, Künstler und Kultur. 1939
  Murrhardt – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Stuttgart, w powiecie Rems-Murr. Leży nad rzeką Murr, ok. 27 km na północny wschód od Waiblingen, przy linii kolejowej Waiblingen–Gaildorf, w Lesie Szwabsko-Frankońskim.Manfred Knodt (ur. 11 sierpnia 1920 w Schlitz, zm. 29 października 1995) – niemiecki historyk i duchowny rzymskokatolicki.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ludwig IX von Hessen-Darmstadt (ur. 15 grudnia 1719 w Darmstadt, zm. 6 kwietnia 1790 w Pirmasens) – landgraf Hesji-Darmstadt w latach 1768-1790.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.924 sek.