Georg Adam Eger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Der Hirsch im Großen Woog - obraz Egera z ok. 1755 przedstawiający polowanie na jelenia
Ludwik VIII, landgraf Hesji-Darmstadt, rycina Martina Eliasa Ridingera, (1730-1780), według obrazu Georga Adama Egera

Georg Adam Eger (ur. 1727 w Murrhardt, zm. 1808 w Murrhardt) – niemiecki malarz. Twórca scen z polowań i obrazów przyrody.

Maria Teresa Habsburg (ur. 13 maja 1717 w Wiedniu, zm. 29 listopada 1780 tamże) – córka cesarza Karola VI Habsburga i księżniczki Elżbiety von Braunschweig-Wolfenbüttel, córki Ludwika Rudolfa, księcia brunszwickiego na Lüneburgu, królowa Czech i Węgier, niekoronowana cesarzowa od 1745.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W latach 1748-1768 zatrudniał go Ludwik VIII, landgraf Hesji-Darmstadt, wielki amator polowań, dla którego Eger malował sceny z polowań. W 1765, gdy zmarł Johann Christian Fiedler, Eger uzyskał tytuł i funkcję malarza dworskiego (Hofmaler).

W 1750 roku Ludwik VIII zlecił Egerowi misję dostarczenia Marii Teresie kosztownego prezentu w postaci kunsztownego zegara. Po śmierci Ludwika VIII, jego syn Ludwik IX zwolnił Egera.

Georg Eger posiadał własny znakomicie wyposażony gabinet twórczy w myśliwskim zamku Kranichstein, gdzie do dziś można oglądać wiele jego obrazów.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Manfred Knodt, Regenten von Hessen-Darmstadt, Darmstadt
 • Piotr Napierała, Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu. Wielcy władcy małego państwa, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2009, s. 101.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Obrazy polowań autorstwa Egera
 • Obrazy polowań autorstwa Egera 2
 • http://www.luederhniemeyer.com/ridinger/14850_e.php
 • Zeitalter des Absolutismus in Hessen-Darmstadt

 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Ludwig VIII. von Hessen Darmstadt (ur. 5 kwietnia 1691 w Darmstadt, zm. 17 października 1768 tamże) – landgraf Hesji-Darmstadt w latach 1739-1768.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Werner Fleischhauer: Das Bildnis in Württemberg, 1760-1860: Geschichte, Künstler und Kultur. 1939
  Murrhardt – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Stuttgart, w powiecie Rems-Murr. Leży nad rzeką Murr, ok. 27 km na północny wschód od Waiblingen, przy linii kolejowej Waiblingen–Gaildorf, w Lesie Szwabsko-Frankońskim.Manfred Knodt (ur. 11 sierpnia 1920 w Schlitz, zm. 29 października 1995) – niemiecki historyk i duchowny rzymskokatolicki.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ludwig IX von Hessen-Darmstadt (ur. 15 grudnia 1719 w Darmstadt, zm. 6 kwietnia 1790 w Pirmasens) – landgraf Hesji-Darmstadt w latach 1768-1790.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama