• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Georg, hrabia Münster

  Przeczytaj także...
  Bohmte - gmina samodzielna (niem. Einheitsgemeinde) w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Osnabrück.Paleontologia (od gr. palaios – stary + on – byt + logos – nauka) – dziedzina biologii zajmująca się organizmami kopalnymi, wyprowadzająca na podstawie skamieniałości i śladów działalności życiowej organizmów wnioski ogólne o życiu w przeszłości geologicznej. Ściśle związana z geologią, posługuje się często fizyką i chemią.
  Wittelsbachowie – jedna z najstarszych dynastii niemieckich. Jej przedstawiciele panowali w krajach niemieckich: Bawarii, Palatynacie Reńskim oraz przejściowo w Brandenburgii. Trzykrotnie zdobywali tron władców Niemiec, jednak nie zdołali go utrzymać w swej rodzinie. Zasiadali także przejściowo na tronach kilku państw europejskich: Szwecji, Danii, Węgier, Czech, Holandii, Grecji. Współcześnie, od 1919 roku uznawani przez jakobitów za prawowitych królów Anglii, Szkocji i Irlandii.

  Georg, hrabia Münster (niem. Georg Ludwig Friedrich Werner, Graf zu Münster; ur. 17 lutego 1776 w Gut Langelage, Bohmte, zm. 23 grudnia 1844 w Bayreuth) – niemiecki arystokrata, badacz kopalnych zwierząt, pionier paleontologii.

  Radca stanu (ros. статский советник, statskij sowietnik) – w Imperium Rosyjskim tytuł urzędniczy, stopień w służbie państwowej, V klasa (чин, czyn) w tabeli rang Piotra I. Radcy stanu przysługiwał zwrot "ваше высокородие" (wasze wysokorodie). Jego ranga uważana była za równą randze brygadiera w armii (1722-1796), kapitan-komandora we flocie (1707-1732, 1751-1764, 1798-1827), premier-majora w gwardii 1748—1798) oraz szterkomisarza (do 1868). Osoby z tym tytułem pełniły w administracji publicznej urzędy wicedyrektora departamentu, wicegubernatora, kierownika departamentu finansów w zarządzie guberni.Georg August Goldfuss (ur. 18 kwietnia 1782 r. w Thurnau w Górnej Frankonii – zm. 2 października 1848 r. w Poppelsdorf koło Bonn - dziś dzielnicy tego ostatniego) – niemiecki zoolog i paleontolog, doktor medycyny i filozofii, profesor zoologii i mineralogii Uniwersytetu w Bonn.

  Wraz z powstaniem Królestwa Bawarii wstąpił na służbę Wittelsbachów, uzyskując z czasem tytuły szambelana i radcy stanu. W wolnym czasie zajmował się poszukiwaniem i gromadzeniem szczątków prehistorycznych zwierząt. Zebrał imponującą kolekcję skamieniałości i innych kopalnych zabytków, które stworzyły zaczątek muzeum paleontologicznego w Monachium. Wraz z Georgiem A. Goldfussem pracował nad monumentalnym dziełem pt. Petrefacta Germaniae.

  Bayreuth – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Górna Frankonia, w regionie Oberfranken-Ost. Siedziba powiatu Bayreuth, chociaż miasto do niego nie należy. Znane na świecie ze względu na odbywające się tam rokrocznie festiwale wagnerowskie. Przez Bayreuth przepływa Czerwony Men. Zakłady przemysłu elektrotechnicznego, maszynowego, chemicznego, włókienniczego, skórzanego, porcelanowego, piwowarskiego.Arystokracja (gr. ἀριστοκρατία aristokratia, od wyrazów ἄριστος aristos „najlepszy” + κρατέω krateo „rządzę”) – najwyższa warstwa społeczna wykształciła się w starożytnej Grecji, podczas najazdu Dorów w 1200 r. p.n.e.. Mianem arystokracji określa się zatem elitarną warstwę społeczną, zajmującą najwyższą pozycję w społeczeństwie, do której przynależność wynika ze szlachetnego urodzenia i jest dziedziczna (arystokracja rodowa).
  Szambelan (fr. chambellan) – początkowo wysoko usytuowany urzędnik na dworze francuskim, następnie pozycja ta przyjęła się również na wielu innych dworach europejskich. Tytuł szambelana był nadawany także m.in. w monarchii austro-węgierskiej jako jeden z tytułów arystokratycznych, w celu zjednania arystokracji monarchii.Skamieniałości – zachowane w skałach szczątki organizmów (skamieniałości właściwe, strukturalne), a także ślady ich aktywności życiowej (skamieniałości śladowe). Skamieniałości powstają w wyniku procesu fosylizacji. Najczęściej fosylizacji ulegają tylko części szkieletowe. Proces ten zachodzi w wyniku zastąpienia pierwotnej substancji budującej części twarde organizmu innymi związkami mineralnymi (najczęściej węglanem wapnia lub krzemionką, a rzadziej np. dolomitem, syderytem, limonitem, pirytem lub fosforanami) o tym samym składzie chemicznym (np. przejście aragonitu w bardziej stabilny kalcyt) lub odmiennym składzie chemicznym. W przypadku części twardych zbudowanych ze stabilnych substancji (np. kalcytu, krzemionki) zachowują się one czasami bez żadnych przekształceń.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.