• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Geografia Singapuru  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Bukit Timah (chiń. upr.: 武吉知马; pinyin: Wǔjízhīmǎ; tamil.: புக்கித் திமா; malaj.: Bukit Timah; ang.: Bukit Timah) - najwyższe wzniesienie państwa-miasta Singapur o wysokości 163,63 metrów nad poziomem morza. Położone w południowej części wyspy.
  Mapa Singapuru

  Singapur jest wyspiarskim państwem-miastem położonym w Azji Południowo-Wschodniej, w pobliżu południowego krańca Półwyspu Malajskiego. Singapur stanowi mieszaninę kultur: chińskiej, malajskiej, hinduskiej i zachodniej. Jest jednym z najbardziej rozwiniętych państw świata.

  Powierzchnia i granice[ | edytuj kod]

  Powierzchnia to 641 km. Centralny punkt państwa znajduje się na 1°22'N i 103°48'E. Państwo to ma szerokość 25 km i długość 45 km. Linia brzegowa wynosi 193 km. Singapur jest od północy oddzielony wodami cieśniny Johor od Malezji, a od południa Cieśniną Singapurską od Indonezji.

  Azja Południowo-Wschodnia – nazwa stosowana dla określenia regionu Azji obejmującego Półwysep Indochiński i Archipelag Malajski wraz z Filipinami. Obejmuje on zatem następujące państwa: Mjanma, Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam, Malezja, Singapur, Indonezja, Timor Wschodni, Brunei i Filipiny. Zajmują one powierzchnię około 4,495 mln km², z liczbą ludności przekraczającą 550 mln mieszkańców (szacunek na rok 2004).Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Cieśnina Johor (ang. Straits of Johor, malaj. Selat Johor, chin. upr. 柔佛海峡, pinyin Róufó Hǎixiá) − cieśnina między Półwyspem Malajskim i wyspą Singapur. Oddziela malezyjski stan Johor od Singapuru.
  Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.
  Arekowce, palmowce (Arecales Bromhead) – rząd roślin należących do jednoliściennych. Jest to takson monotypowy – z jedną rodziną, określaną jako arekowate lub palmy (Arecaceae Schultz Sch.). Liczy w zależności od ujęcia od ok. 2 tys. do 3 tys. gatunków. Należące tu rośliny występują na wszystkich kontynentach w strefie międzyzwrotnikowej (stosunkowo niewielkie ich zróżnicowanie w porównaniu do innych obszarów tropikalnych jest w Afryce), z nielicznymi przedstawicielami w strefie klimatu umiarkowanego (w Europie południowej występuje karłatka niska). Do palm należą rośliny drzewiaste o wzroście zwykle monopodialnym. Liście są okazałe, często w formie pióropusza na szczycie pędu, pierzaste lub dłoniaste. Wiele roślin z tej rodziny ma ogromne znaczenie użytkowe, np. kokos właściwy, daktylowiec właściwy, olejowiec gwinejski, sagownica zwyczajna i winodań wachlarzowata.
  Cieśnina Singapurska (ang. Strait of Singapore, chiń. uproszczony 新加坡海峡, chiń. tradycyjny 星加坡海峽, hanyu pinyin Xīnjiāpō Hǎixiá, malaj. Selat Singapura) - cieśnina między południowym końcem półwyspu Malakka i wyspą Singapur na północy,a wyspami Batam, Bintan i innymi w archipelagu Riau na południu; łączy Morze Andamańskie i cieśninę Malakka z Morzem Południowochińskim; długość 114 kilometrów, szerokość 12-36 kilometrów; głębokość do 62 metrów, najmniejsza na torze wodnym - 22 kilometry; w zachodniej części cieśniny liczne wyspy i rafy koralowe; przez nią przechodzi ważna, bardzo uczęszczana droga morska z Europy, Afryki Wschodniej, Azji Zachodniej i Południowej do Azji Wschodniej, Australii i Oceanii; wielki port Singapur.
  Monsun, (z grec. μουσώνες - zmienny) układ wiatrów, które zmieniają swój kierunek na przeciwny w zależności od pory roku. Są to wiatry sezonowe między oceanem a lądem.
  Basen sedymentacyjny – naturalne zagłębienie w skorupie ziemskiej stanowiące obszar sedymentacji osadów w pewnym okresie historii Ziemi.
  Rafa – skała podwodna, w formie wału albo grzbietu, której górna część znajduje się tuż pod albo tuż nad powierzchnią wody. Rafy stanowią zagrożenie dla żeglugi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.697 sek.