Geografia Madagaskaru

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Położenie Madagaskaru
Madagaskar – zdjęcie satelitarne
Mapa topograficzna Madagaskaru

Geografia Madagaskaru – dziedzina nauki zajmująca się badaniem Madagaskaru pod względem geograficznym.

Rezerwat biosfery (ang. biosphere reserve) jest to wyznaczony obszar chroniony zawierający cenne zasoby przyrodnicze. Rezerwaty biosfery na świecie powstały w ramach programu UNESCO MAB (ang. Man and the Biosphere, pol. Człowiek i biosfera).Nietoperze, rękoskrzydłe (Chiroptera) – rząd ssaków łożyskowych, obejmujący ok. 1100 gatunków, do którego zalicza się 17 rodzin zgrupowanych w dwóch podrzędach:

Republika Madagaskaru jest państwem leżącym na wyspie Madagaskar na Oceanie Indyjskim u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki. Od Afryki, Mozambiku, oddziela ją szeroki na około 400 km Kanał Mozambicki. Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą świata.

Powierzchnia i granice[ | edytuj kod]

Republika Madagaskaru leży na wyspie Madagaskar o powierzchni 587 041 km² (581 540 km² zajmuje ląd a 5 501 km² wody) – czwartej pod względem wielkości wyspie świata. Wyspa ma 1500 km długości i 450 km szerokości. Linia brzegowa ma 4 828 km długości. Od zachodu przez wody terytorialne graniczy z Mozambikiem – od Afryki oddziela ją szeroki na około 400 km Kanał Mozambicki, na północny zachód od wyspy leży Majotta w odległości 280 km. Na wschód od Madagaskaru w odległości 670 km leży Reunion.

Melilla jest autonomicznym terytorium Hiszpanii, półenklawą leżącą na wybrzeżu Maroka, nad Morzem Śródziemnym. Melilla w całości zajętą jest przez obszar miejski, znajduje się tam port morski stanowiący główne źródło dochodów Melilli.Betsiboka – rzeka na Madagaskarze o długości 520 km. Posiada źródła na Płaskowyżu Centralnym, Uchodzi do Zatoki Bombetoka w Kanale Mozambickim. W dolnym biegu zdatna do żeglugi. Czerwony kolor rzeki jest spowodowany przez muł rzeczny. Muł ten głównie gromadzi się w ujściu rzeki.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Ankaratra – masyw wulkaniczny w środkowym Madagaskarze. Najwyższym szczytem jest Tsiafajavona. Masyw zbudowany jest głównie z bazaltów.
Wody powierzchniowe – wody występujące na powierzchni ziemi, łatwe do bezpośredniego ujęcia (czerpania). Dzielimy je na:
Micropterus - rodzaj ryby okoniokształtnej z rodziny bassowatych. Większość osobników osiąga długość 40 - 60 cm, choć pojedyncze okazy mogą mierzyć nawet metr. Są koloru szarozielonego, z ciemnymi wzorami po bokach.
Katarakta – rodzaj progu rzecznego zbudowanego ze skał bardzo odpornych na erozję, sąsiadujących ze skałami mniej odpornymi, wyżłobionymi głębiej przez rzekę. Na styku tych dwóch rodzajów skał powstaje rodzaj zapory pokonywanej przez wodę w gwałtowny sposób. Katarakty są tworzone zazwyczaj ze skał krystalicznych w obrębie zwartych koryt rzecznych (np. na Nilu, Huang He). Są poważnymi barierami w żegludze rzecznej i najczęściej bywają spławne jedynie w porze deszczowej. Termin ten używany jest najczęściej w odniesieniu do rzek Afryki.
UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization;pol. Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury; łac. unesco – łączę się w jedno) – organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.
Borneo – wyspa w Azji Południowo-Wschodniej, jedna z Wielkich Wysp Sundajskich. Największa wyspa Archipelagu Malajskiego i Azji, trzecia pod względem wielkości na świecie po Grenlandii i Nowej Gwinei.
Sahara Zachodnia jest terytorium o nieuregulowanym statusie politycznym, które leży w zachodniej części Afryki na Oceanem Atlantyckim. Ten będący pod kontrolą Maroka kraj cechuje się suchym i pustynnym klimatem, gdzie elementem krajobrazu są pozbawione roślinności obszary.

Reklama