• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Geografia Gwatemali  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Zatoka – część zbiornika wodnego (oceanu, morza, jeziora) wcinająca się w ląd, ograniczona często od wód otwartych przylądkami lub małymi wyspami, przy czym rozmiary i kształt tego akwenu nie mają większego znaczenia.
  Mapa fizyczna Gwatemali

  Gwatemala jest jednym z kilku państw leżących w wąskim pasie Ameryki Środkowej. Ten niewielki kraj cechuje się urozmaiconym krajobrazem, aktywnością wulkaniczną i zróżnicowanym klimatem. Gwatemala posiada dobrze zachowaną szatę roślinną i bogatą gatunkowo faunę. Obecna Gwatemala została podbita przez konkwistadorów i od 1525 roku znalazła się pod panowaniem Hiszpanów.

  Gwatemala (República de Guatemala) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem (203 km), Hondurasem (256 km), Meksykiem (962 km), Belize (266 km) – łączna długość granic wynosi 1687 km, ponadto 400 km wybrzeża morskiego.Volcán de Agua (hiszp. "wulkan wody") – wulkan w południowej Gwatemali, w departamencie Sacatepéquez. Wysokość wulkanu wynosi 3760 m n.p.m. Wznosi się 3500 m ponad równinę nadbrzeżną Pacyfiku i 2000 m nad rozciągającymi się na północ wyżynami. Niedaleko znajdują się dwa bliźniacze wulkany de Fuego i Acatenango.

  Powierzchnia, położenie, skrajne punkty i granice[ | edytuj kod]

  Powierzchnia: 108 890 km² – nieco mniejsza niż ⅓ powierzchni Polski.

  Jaguar amerykański, jaguar (Panthera onca) – gatunek ssaka z rodziny kotowatych, zaliczany do wielkich kotów i jedyny przedstawiciel rodzaju Panthera spotykany w Amerykach. Trzeci co do wielkości przedstawiciel swej rodziny po tygrysie i lwie, największy zaś na półkuli zachodniej. Jego zasięg występowania rozciąga się od południowego zachodu USA i Meksyku przez Amerykę Środkową na południe do Paragwaju i północnej Argentyny.Czwartorzęd (Q) – najmłodszy okres ery kenozoicznej, który zaczął się 2,588 mln lat temu z końcem neogenu i trwa do dziś. Dzieli się na:

  Położenie: Gwatemala leży w południowej części kontynentu północnoamerykańskiego, na południe od Meksyku. Na południu naturalną granicę stanowi Ocean Spokojny, na północnym wschodzie Gwatemala ma niewielki dostęp do Morza Karaibskiego (Zatoka Honduraska).

  Skrajne punkty:

  Zatoka Honduraska (hiszp. Golfo de Honduras, ang. Gulf of Honduras) - otwarta zatoka Morza Karaibskiego, położona u wybrzeży Belize, Gwatemali i Hondurasu. W zachodniej części znajduje się mniejsza zatoka Amatique. Maksymalna głębokość zatoki wynosi 54 m. Temperatura wód powierzchniowych wynosi 27 °C, a średnie zasolenie - 36‰. Wysokość pływów dochodzi do 70 cm. Na wodach Zatoki Honduraskiej znajdują się liczne wyspeki, skały i rafy, z których najbardziej znane są Pelican Cays.Kordyliery – rozległy obszar o charakterze wyżynno-górskim w zachodniej części Ameryki Północnej. Rozciągłość południkowa łańcucha to około 8 000 km, od Cieśniny Beringa na północy po Kanał Panamski na południu. Szerokość dochodzi do 1 700 km. Najwyższym szczytem jest McKinley (6194 m n.p.m.). Te góry fałdowe mają duży wpływ na klimat, florę i faunę, gospodarkę i rozmieszczenie ludności w Ameryce Północnej, ponieważ hamują masy wilgotnego powietrza napływające z zachodu, co prowadzi do obniżenia rocznej sumy opadów w centralnej części Ameryki. Powstały w orogenezie alpejskiej.
 • północny 17°49′N,
 • południowy 13°44′N,
 • zachodni 92°13′W,
 • wschodni 88°14′W.
 • Rozciągłość południkowa wynosi 450 km, a równoleżnikowa 430 km.

  Gwatemala graniczy z następującymi państwami:

  Zdjęcie satalitarne Gwatemali
 • Meksyk – 961 km
 • Belize – 266 km
 • Honduras – 256 km
 • Salwador – 203 km
 • Linia brzegowa – 400 km.

  Ukształtowanie poziome[ | edytuj kod]

  Linia brzegowa na pacyficznym wybrzeżu jest słabo rozwinięta, niemal na całej długości ma wybitnie wyrównany charakter i jest całkowicie pozbawiona zatok i półwyspów. Inaczej jest z niewielkim odcinkiem wybrzeża na północy. Linia brzegowa karaibskiego wybrzeża jest urozmaicona, Zatoka Honduraska jest w tym regionie nacechowana mniejszymi zatokami. Wybrzeże gwatemalskie na całej swej długości jest płaskie, na północy w wielu miejscach jest mangrowe i zabagnione. Wybrzeże na południu zaliczane jest do typu lagunowego.

  Belize – państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim, od północy graniczące z Meksykiem (długość granicy 250 km), a na zachodzie z Gwatemalą (266 km).Mahoń – drewno otrzymywane z różnych gatunków i rodzajów drzew. Mahoń amerykański pozyskuje się z mahoniowca (Swietenia), natomiast mahoń afrykański (tzw. zamahoń) z grusz afrykańskich (Mimusops).
  Wulkan Tajumulco (4220 m n.p.m.)


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Volcán de Fuego (hiszp. "wulkan ognia") – wulkan w południowej w Gwatemali w departamencie Sacatepéquez. Wysokość wulkanu wynosi 3763 m. Razem z sąsiednim wulkanem Acatenango (3976 m) tworzy kompleks wulkaniczny zwany La Horqueta. Kilkanaście kilometrów na wschód znajduje się wulkan de Agua.
  Bagno – obszar o utrzymującym się nadmiernym nawilgoceniu, porośnięty przez roślinność przystosowaną do specyficznych warunków związanych z dużym nawilgoceniem. Bagna bardzo często tworzą się w zagłębieniach terenu we wszystkich strefach klimatycznych świata. Największe przestrzenie zajmują jednak na obszarach pokrytych wieczną zmarzliną (Syberia, północna Kanada) i w strefie równikowej. Poza tym tworzą się w dolinach i deltach dużych rzek, na pojezierzach, na płaskich obszarach bezodpływowych, w nieckach krasowych, w odciętych zatokach morskich i nad brzegami mórz i oceanów. W bagnach w wyniku procesów utleniania związków organicznych tworzy się torf.
  Epifit (gr. epi – na, phyton – roślina), porośle, aerofit – roślina rosnąca na innej roślinie, ale zwykle nie prowadząca pasożytniczego trybu życia. Korzysta z innego gatunku jako podpory, a odżywia się najczęściej samodzielnie. W ekosystemach lądowych wyrasta często w miejscach, gdzie gromadzi się martwa materia organiczna (np. w kącie gałęzi/pędu) lub osiedla się na pędach innych roślin, a składniki odżywcze i wodę pobiera z powietrza i niesionych przez nie pyłów, opadów i detrytusu gromadzącego się w kątach pędów. Nieliczne epifity wykształcają ssawki i wyzyskują w różnym zakresie swego żywiciela (np. jemiołowate i loganiowate). Epifityzm jest szczególnie częsty wśród gatunków organizmów wodnych, które jako peryfiton porastają organy makrofitów.
  El Golfete – jezioro w północno-wschodniej Gwatemali, w departamencie Izabal, o powierzchni 61 km². Stanowi rozszerzenie rzeki Dulce, która wypływa wcześniej z jeziora Izabal. Rzeka ta wypływa z jeziora El Golfete i płynie dalej w kierunku wschodnim, uchodząc do Zatoki Amatique (Morze Karaibskie).
  Paz (hiszp. Río Paz) – rzeka w Gwatemali i Salwadorze. Wypływa z gór Quezalapa na połnoc od miasta Jutiapa. Od tego miasta zmienia kierunek na południowo-zachodni i stanowi granicę z Salwadorem, następnie wpływa do Oceanu Spokojnego.
  Nizina – równinna lub prawie równinna wielka forma ukształtowania terenu, obszar leżący na wysokości od 0 do 300 m n.p.m..
  Suchiate (hiszp. Río Suchiate) – rzeka w zachodniej Gwatemali i południowo-wschodnim Meksyku. Rzeka wypływa z południowych zboczy wulkanu Tacaná w gwatemalskim departamencie San Marcos i płynie na południe w kierunku Oceanu Spokojnego. Dolny bieg rzeki wytycza południowo-zachodni fragment granicy gwatemalsko-meksykańskiej. Głównym miastem znajdującym się nad rzeką jest meksykańskie Ciudad Hidalgo.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.073 sek.