• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Geografia Belize  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Era mezozoiczna, mezozoik – era która rozpoczęła się od wielkiego wymierania pod koniec permu, a skończyła zagładą wielkich gadów, pod koniec kredy (patrz tabelka), znanego jako wymieranie kredowe. Era mezozoiczna trwała dwa razy krócej niż paleozoiczna, bo tylko 170 milionów lat. Dzieli się ją na trzy okresy: trias, jurę i kredę.
  Ukształtowanie i rzeźba terenu[ | edytuj kod]

  Belize należy do jednostki fizyczno-geograficznej zwanej Pobrzeżem Zatoki Meksykańskiej. Państwo to ma dobrze rozwiniętą linię brzegową, którą urozmaicają zatoki, wraz z największą – Zatoką Honduraską, w której wyodrębnione zostały mniejsze zatoki: Amatique i Chetumal. Cechą linii brzegowej Belize jest występowanie lagun. Wybrzeże jest niskie na całej długości. W części południowej ma postać lagunową. Liczne są także plaże, które w wyniku rozwoju turystyki zostały w wielu miejscach zagospodarowane przez człowieka. W północnej części wybrzeże jest zabagnione, ma postać mangrową. Poza kontynentalną częścią Belize, do kraju należą liczne wyspy przybrzeżne, leżące do 72 km. Największymi są Turneffe i Ambergris Caye. W sumie jest około 450 wysp i wysepek należących do Belize. W odległości od 25 kilometrów na północy do 50 kilometrów na południu na wschód od wybrzeża, na krawędzi szelfu kontynentalnego, ciągnie się Rafa Koralowa Belize.

  Zatoka – część zbiornika wodnego (oceanu, morza, jeziora) wcinająca się w ląd, ograniczona często od wód otwartych przylądkami lub małymi wyspami, przy czym rozmiary i kształt tego akwenu nie mają większego znaczenia.Gwatemala (República de Guatemala) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem (203 km), Hondurasem (256 km), Meksykiem (962 km), Belize (266 km) – łączna długość granic wynosi 1687 km, ponadto 400 km wybrzeża morskiego.
  Victoria Peak, najwyższy szczyt Belize

  Belize jest krajem, którego większość powierzchni stanowią niziny, które w strefie nadmorskie są w wielu miejscach silnie zabagnione. Obszar nizin w północnej części kraju (do granicy z Meksykiem) sięga aż do granicy z Gwatemalą. W pozostałej części kraju niziny w kierunku zachodnim przechodzą w obszar przedgórzy, a następnie gór. Góry Maya są obszarem górskim Belize ciągnącym się z południowego zachodu na północny wschód. Są to góry niskie o średnich wysokościach 800-1.000 m n.p.m. Najwyższy szczyt kraju – Victoria Peak lub Doyle’s Delight wznosi się na 1122 m n.p.m. i znajduje się w środkowej części kraju.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Tapirowate, tapiry (Tapiridae) – rodzina ssaków z rzędu nieparzystokopytnych, posiadających krótką trąbę, która powstała z przekształconego nosa i wargi górnej, oraz bardzo krótki ogon. Na kończynie tylnej posiadają trzy, a na przedniej cztery palce, każdy zakończony kopytem. Ciało okryte jest aksamitną sierścią. Tapiry żyją w podmokłych, bagnistych lasach tropikalnych. Są dobrymi pływakami. Mimo pewnego podobieństwa do świni, tapir należy do tej samej grupy ssaków, co nosorożec i koń.
  Wybrzeże w Belize

  Budowa geologiczna i surowce mineralne[ | edytuj kod]

  W środkowo-zachodniej części kraju – w centrum gór Maya – znajdują się obszary utworzone z najstarszych skał. Są one zbudowane ze skał paleozoicznych, głównie granitów oraz kwarcytów i piaskowców. Góry te zostały sfałdowane w czasie orogenezy alpejskiej w fazie laramijskiej wraz z otulającą je sekwencją kredową (mezozoik). Poza najstarszymi granitami, góry te zbudowane są w głównej mierze z wapieni. Góry pocięte są wieloma uskokami, ale większa część kraju leży poza aktywną strefą sejsmiczną (Pacyficzny Pierścień Ognia), nie ma tu również, w przeciwieństwie do Gwatemali i Meksyku, czynnych wulkanów.

  Zatoka Chetumal (hiszp. Bahía de Chetumal) – duża zatoka zachodniego Morza Karaibskiego na południowym wybrzeżu Półwyspu Jukatan. Leży w północnym Belize i południowo-wschodnim Meksyku. Zatoka Amatique – zatoka u wybrzeża Ameryki Środkowej, część Zatoki Honduraskiej. Większość wód zatoki należy do Gwatemali, tylko jej zachodnia część należy do Belize. Do zatoki Amatique uchodzi rzeka Dulce.

  W północnej części Belize znaczne obszary lądu stanowią osady wapienne pochodzące z różnych epok trzeciorzędu. W pasie nadmorskim przeważającą formacją geologiczną są rafowe wapienie, które kształtowały się od początków plejstocenu, aż po czasy współczesne. W obszarach wapiennych, zarówno w otoczeniu gór Maya, jak i na Jukatanie silnie rozwinęły się zjawiska krasowe.

  Bonaire jest niewielką wyspą, należącą do Holandii, która leży na południowym skraju Morza Karaibskiego, prawie 90 km na północ od wybrzeży Wenezueli. Bonaire cechuje się nizinnym krajobrazem i suchym, tropikalnym klimatem. Wyspa ta jak i sąsiednia Curaçao została odkryta przez Alonso de Ojeda.Zatoka Honduraska (hiszp. Golfo de Honduras, ang. Gulf of Honduras) - otwarta zatoka Morza Karaibskiego, położona u wybrzeży Belize, Gwatemali i Hondurasu. W zachodniej części znajduje się mniejsza zatoka Amatique. Maksymalna głębokość zatoki wynosi 54 m. Temperatura wód powierzchniowych wynosi 27 °C, a średnie zasolenie - 36‰. Wysokość pływów dochodzi do 70 cm. Na wodach Zatoki Honduraskiej znajdują się liczne wyspeki, skały i rafy, z których najbardziej znane są Pelican Cays.

  Wyspy przybrzeżne Belize są pochodzenia koralowego.

  W Belize występuje szereg surowców mineralnych. Są to wapienie i dolomity, baryt, boksyty, kasyteryt i złoto.

  W 2006 w pobliżu miasteczka Spanish Lookout odkryto złoża ropy naftowej, co stało się podstawą rozwoju przemysłu wydobywczego.

  Maya – pasmo górskie w Belize i we wschodniej Gwatemali na Półwyspie Jukatan, zbudowane ze skał paleozoicznych (granity) i mezozoicznych (wapienie). Rozwinęły się tam też zjawiska krasowe czego przykładem jest Actum Tun Kulo. Są ilnie pocięte dolinami rzek. Najwyższy szczyt to Victoria Peak – 1122 m n.p.m.. Góry porośnięte są wilgotnym lasem równikowym.Belize – państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim, od północy graniczące z Meksykiem (długość granicy 250 km), a na zachodzie z Gwatemalą (266 km).


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mahoń – drewno otrzymywane z różnych gatunków i rodzajów drzew. Mahoń amerykański pozyskuje się z mahoniowca (Swietenia), natomiast mahoń afrykański (tzw. zamahoń) z grusz afrykańskich (Mimusops).
  UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization;pol. Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury; łac. unesco – łączę się w jedno) – organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.
  Trzęsienie ziemi – gwałtowne rozładowanie naprężeń nagromadzonych w skorupie ziemskiej, w wyniku przejściowego zablokowania ruchu warstw skalnych poruszających się wzdłuż linii uskoku. Uwalniająca się przy tym energia w około 20-30% rozchodzi się w postaci fal sejsmicznych, z których część dociera na powierzchnię Ziemi w postaci niszczących fal powierzchniowych.
  Kasyteryt – minerał należący do gromady tlenków. Minerał należy do grupy minerałów rzadkich, występujących tylko w niektórych regionach Ziemi.
  Jesień – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z malejącą średnią dobową, oraz (w przypadku Polski) stosunkowo dużym w skali roku opadem atmosferycznym. W świecie roślin i zwierząt jest to okres gromadzenia zapasów przed zimą.
  Bagno – obszar o utrzymującym się nadmiernym nawilgoceniu, porośnięty przez roślinność przystosowaną do specyficznych warunków związanych z dużym nawilgoceniem. Bagna bardzo często tworzą się w zagłębieniach terenu we wszystkich strefach klimatycznych świata. Największe przestrzenie zajmują jednak na obszarach pokrytych wieczną zmarzliną (Syberia, północna Kanada) i w strefie równikowej. Poza tym tworzą się w dolinach i deltach dużych rzek, na pojezierzach, na płaskich obszarach bezodpływowych, w nieckach krasowych, w odciętych zatokach morskich i nad brzegami mórz i oceanów. W bagnach w wyniku procesów utleniania związków organicznych tworzy się torf.
  Storczyk (Orchis L.) – rodzaj bylin należących do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). W zależności od ujęcia systematycznego klasyfikowanych jest do tego rodzaju od 17 do 33 gatunków, przy czym większa liczba podawana jest w starszych klasyfikacjach. Po odkryciu w końcu lat 90. XX wieku polifiletycznego charakteru tradycyjnie definiowanego rodzaju, część zaliczanych tu gatunków przeniesiona została przez taksonomów do rodzaju koślaczek (Anacamptis) i Neotinea. Gatunkiem typowym jest storczyk kukawka (Orchis militaris L.).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.858 sek.