• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Geofizyka Kraków

  Przeczytaj także...
  Krosno (niem. Krossen) – miasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim, siedziba władz powiatu krośnieńskiego.Wibratorowa metoda wzbudzania fal (vibroseis) - najczęściej wykorzystywana podczas prowadzenia badań sejsmicznych 2D i 3D. Polega na wytwarzaniu niewielkich, prawie nieodczuwalnych drgań gruntu przy użyciu pojazdów zwanych wibratorami. Flota badawcza składa się zazwyczaj z 1,2,3 lub 4 specjalistycznych pojazdów wibrujących, poruszających się w niewielkich odległościach względem siebie, wzdłuż wyznaczonej wcześniej linii punktów wzbudzania. Wygenerowanie fali odbywa się poprzez opuszczenie płyty znajdującej się pomiędzy osiami pojazdu na podłoże, a następnie wprawienie jej w drgania poprzez system hydrauliczny. Powstała w ten sposób fala przechodzi przez ośrodek skalny i po odbiciu się od warstw geologicznych, rejestrowana jest na powierzchni ziemi przez geofony. Zarejestrowany sygnał przesyłany jest do aparatury sejsmicznej, gdzie poddawany jest wstępnej analizie. Na podstawie tak uzyskanych danych obrazuje się geologiczną budowę skorupy ziemskiej. Ze względu na oddziaływanie na otoczenie i środowisko naturalne, w tym wody podziemne i przypowierzchniowe, wibratorowa metoda wzbudzania fal jest uznana za źródło o mininalnej inwazyjności.
  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) – największa spółka w Polsce zajmująca się poszukiwaniem i wydobywaniem gazu ziemnego i ropy naftowej. Działalność prowadzi głównie w Polsce, a także za granicą – w Libii, Pakistanie, Czechach, Danii, Niemczech.

  Geofizyka Kraków – polska firma geofizyczna, świadcząca usługi na rzecz poszukiwań złóż węglowodorów (gazu ziemnego i ropy naftowej), a także wód geotermalnych oraz monitorowania złóż i zbiorników gazu. Firma prowadzi prace sejsmiczne, przetwarza i interpretuje dane sejsmiczne, dokonuje pomiarów geofizyki i sejsmometrii wiertniczej. Jest Spółką Akcyjną, należącą do Grupy Kapitałowej PGNiG. Prezesem zarządu jest Piotr Antonik.

  Oman (arab. عُمان Uman), Sułtanat Omanu (arab. سلطنة عُمان Saltanat Uman) – państwo w Azji, leżące na Półwyspie Arabskim, nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską. Graniczy z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską i Jemenem. Stolica mieści się w mieście Maskat. Oman należy do Ligi Państw Arabskich.OMV – austriacka grupa zajmującą się przetwarzaniem ropy naftowej oraz dystrybucją produktów ropopochodnych m.in. paliw. Jego obecnym prezesem jest Wolfgang Ruttenstorfer. Spółka działa w 18 krajach na 5 kontynentach. Ma udziały w Borealis A/S, AMI Agrolinz International GmbH, węgierskiej grupie MOL, BAYERNOIL Raffineriegesellschaft GmbH, EconGas GmbH, Petrom SA, Turkish Petrol Ofisi.

  Historia[]

  Firma została powołana jako Przedsiębiorstwo Geofizyki Przemysłu Naftowego w 1956 roku. Od tego czasu kilkakrotnie zmieniała nazwę – w 1958 roku był to Zakład Geofizyki Przemysłu Naftowego, w 1961 roku powrócono do formy „Przedsiębiorstwo”, w 1967 roku w nazwie pojawił się Kraków – „Przedsiębiorstwo Geofizyki Górnictwa Naftowego – Kraków”. Po utworzeniu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w 1982 roku, firma po raz kolejny zmieniła nazwę i funkcjonowała do 1996 roku jako Zakład – Geofizyka Kraków. Od 1996 stała się oddziałem PGNiG w Krakowie, o nazwie PGNiG SA, Oddział Geofizyka Kraków. Osobowość prawną zyskała w 1998 roku, kiedy stała się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym właścicielem był PGNiG SA. W lipcu 2012 roku firma została przekształcona w Spółkę Akcyjną.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Syria (arab. سوريا / سورية, transk. Sūriyya), nazwa oficjalna: Syryjska Republika Arabska (arab. الجمهورية العربية السورية, transk. Al-Dżumhurijja al-Arabijja as-Surijja) – arabskie państwo na Bliskim Wschodzie, graniczące z Turcją (822 km), Irakiem (605 km), Jordanią (375 km), Libanem (375 km) i Izraelem (76 km).

  W 2008 roku pracownik firmy, Piotr Stańczak został porwany i w 2009 roku zamordowany w Pakistanie.

  Firma dziś[]

  Siedziba główna Geofizyki Kraków mieści się w Krakowie przy ul. Łukasiewicza 3, na Olszy. W Krośnie mieści się Baza Geofizyki Wiertniczej, firma ma także dwie grupy pomiarowe geofizyki wiertniczej. Oddziały zagraniczne firmy znajdują się na Słowacji, w Czechach, Libii, Pakistanie, Omanie i Gruzji. Na stałe firma zatrudnia około 500 osób.

  Ropa naftowa (olej skalny, czarne złoto) – ciekła kopalina, złożona z mieszaniny naturalnych węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych (bituminów), z niewielkimi domieszkami azotu, tlenu, siarki i zanieczyszczeń. Ma podstawowe znaczenie dla gospodarki światowej jako surowiec przemysłu chemicznego, a przede wszystkim jako jeden z najważniejszych surowców energetycznych.Węglowodory – organiczne związki chemiczne zawierające w swojej strukturze wyłącznie atomy węgla i wodoru. Wszystkie one składają się z podstawowego szkieletu węglowego (powiązanych z sobą atomów węgla) i przyłączonych do tego szkieletu atomów wodoru.

  Działalność[]

  Geofizyka Kraków jest kontraktorem geofizycznym, czyli firmą usługową, która prowadzi badania na zlecenie firm poszukujących węglowodorów lub wód geotermalnych, a także firm z branży wydobywczej i górnictwa. Firma prowadzi przede wszystkim badania sejsmiczne, zarówno 2D, jak i 3D. Geofizyka Kraków specjalizuje się w sejsmice lądowej. Oferuje swoim klientom kompleksowe usługi, od momentu projektowania badań, przez akwizycję danych sejsmicznych, aż po przetwarzanie i interpretację danych. W badaniach stosuje głównie wibratorową metodę wzbudzania fali sejsmicznej. Pozyskane w ten sposób dane podlegają przetwarzaniu i interpretacji, w wyniku czego obrazuje się geologiczną budowę podłoża. Geofizyka Kraków wykonuje także pomiary z zakresu geofizyki wiertniczej i sejsmometrii wiertniczej. Oprócz Polski firma pracowała także na Słowacji, Węgrzech, w Czechach, Danii, Austrii, Turcji, Ukrainie, Syrii, Libii, Gruzji, Omanie i Pakistanie. Klientami Geofizyki Kraków byli: BP, ExxonMobil, OMV, Eni, KGHM, RWE, Orlen Upstream, MOL i wielu innych.

  Górnictwo (kopalnictwo) – dziedzina przemysłu obejmująca ogół działalności zmierzającej do wydobycia kopaliny i jej przygotowania w procesie wzbogacania (obniżania zawartości zanieczyszczeń) do zastosowania w różnych dziedzinach przemysłu (wydobywanie surowców mineralnych lub organicznych, np. torfu, w kopalniach) bądź bezpośredniego wykorzystania w życiu codziennym.Gruzja (gruz. საქართველო, Sakartwelo) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym (Zakaukaziu). Obszar 69,7 tys. km². Graniczy na północy z Rosją, na wschodzie z Azerbejdżanem, a na południu z Armenią i Turcją; zachodnią granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Stolicą Gruzji jest Tbilisi, przy czym od 2012 r. siedzibą parlamentu jest Kutaisi, a sądu konstytucyjnego Batumi.

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona firmowa Geofizyki Kraków
 • Strona firmowa PGNiG • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Osobowość prawna – pojęcie określające zdolność osób prawnych do bycia podmiotem praw i obowiązków oraz do dokonywania we własnym imieniu czynności prawnych. Jest immanentnie związane z powstaniem osoby prawnej, gdyż bez osobowości prawnej osoba prawna przestaje istnieć.
  KGHM Polska Miedź S.A. (wcześniej: Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi) (GPW: KGH, LSE: KPMD) – jedna z największych polskich spółek skarbu państwa, jeden z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Według danych podawanych przez spółkę KGHM jest szóstym producentem miedzi elektrolitycznej (około 500-550 tys. ton) oraz pierwszym co do wielkości wytwórcą srebra na świecie (około 1260 ton srebra rafinowanego w 2011r.). W mniejszych ilościach KGHM produkuje także złoto (903 kg w 2008 roku), koncentrat palladu i platyny (93 kg), ołów i inne metale. KGHM wydobywa także sól kamienną.
  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
  Eni – (NYSE: E) międzynarodowa korporacja gazowo-petrochemiczna należąca w 30 procentach do włoskiego rządu. Ma oddziały w 70 krajach na świecie. W roku 2007 była trzecim przedsiębiorstwem w Europie pod względem produkcji rafineryjnej.
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
  RWE AG (Rheinisch-Westfälisches Elektrizitätswerk, z niem. „Reńsko-Westfalski Producent Energii Elektrycznej”) – niemiecka spółka energetyczna z siedzibą w Essen, jedna z 30 spółek wchodzących w skład indeksu giełdowego DAX.
  BP p.l.c. (LSE: BP , NYSE: BP), wcześniej British Petroleum, BPAmoco – brytyjskie przedsiębiorstwo naftowe założone na początku XX wieku. Obecnie BP jest trzecim co do wielkości przedsiębiorstwem petrochemicznym na świecie (po firmie ExxonMobil, oraz Royal Dutch/Shell). Spółka jest notowana na giełdach: londyńskiej i nowojorskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.