• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Geoffrey Rippon

  Przeczytaj także...
  Wspólnota Europejska, WE (fr. Communauté Européenne, CE; ang. European Community, EC) – powołana do życia 1 stycznia 1958 na mocy traktatów rzymskich jako Europejska Wspólnota Gospodarcza (EWG), a istniejąca do 30 listopada 2009 historyczna organizacja ponadnarodowa. Pierwszy filar Unii Europejskiej wraz z Europejską Wspólnotą Energii Atomowej (Euratom), a do 2002 również z Europejską Wspólnotą Węgla i Stali. W 1992 na podstawie traktatu z Maastricht zmieniono nazwę EWG na Wspólnota Europejska, miał to być wyraz pragnienia państw narodowych rozszerzenia współpracy na obszary inne niż tylko gospodarka.Okręg wyborczy Hexham powstał w 1885 r. i wysyła do brytyjskiej Izby Gmin jednego deputowanego. Okręg obejmuje dystrykt Tynedale (z głównym miastem Hexham w południowo-zachodniej części hrabstwa Northumberland.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Aubrey Geoffrey Frederick Rippon, baron Rippon of Hexham (ur. 28 maja 1924, zm. 28 stycznia 1997), brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej, minister w rządach Aleca Douglasa-Home’a i Edwarda Heatha, przewodniczący European-Atlantic Group.

  Wykształcenie odebrał w King's College w Taunton oraz w Brasenose College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Na studiach był przewodniczącym uniwersyteckiego stowarzyszenia konserwatystów. W 1948 r. rozpoczął praktykę adwokacką. W latach 1951-1952 był burmistrzem Surbiton. Od 1952 r. zasiadał w radzie hrabstwa Londyn. W 1950 i 1951 r. bez powodzenia startował w wyborach parlamentarnych w okręgu Shoreditch and Finsbury. Dopiero w 1955 r. dostał się do Izby Gmin jako reprezentant okręgu Norwich South.

  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 1959 r. został parlamentarnym sekretarzem w ministerstwie lotnictwa. W latach 1961-1962 był parlamentarnym sekretarzem w ministerstwie budnownictwa i samorządu lokalnego. W 1962 r. otrzymał stanowisko ministra prac publicznych. Od 1963 r. był członkiem gabinetu. Ministrem pozostał do porażki konserwatystów w 1964 r. Rippon przegrał wówczas w swoim okręgu wyborczym i przez dwa lata pozostawał poza parlamentem. Powrócił do niego w 1966 r. wygrywając wybory w okręgu Hexham.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Po powrocie Partii Konserwatywnej do władzy w 1970 r. został ministrem technologii, a następnie Kanclerzem Księstwa Lancaster. Na tym stanowisku odpowiadał za brytyjskie negocjacje dotyczące członkostwa w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej. W 1972 r. został ministrem środowiska. Utrzymał się na tym stanowisku do wyborczej porażki swojej partii w 1974 r.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Izba Lordów (ang. House of Lords) – izba wyższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, który oprócz tego składa się też z Izby Gmin i Suwerena (panującej rodziny królewskiej). Nie jest to ciało wybieralne, lecz jego skład i struktura jest uwarunkowana wielowiekową tradycją.

  Jako polityk opozycji był w latach 1974-1975 ministrem spraw zagranicznych w gabinecie cieni. W latach 1979-1982 był przewodniczącym Centre Européen de Documentation et d'Information. W Izbie Gmin zasiadał do 1987 r. Następnie został kreowany parem dożywotnim jako baron Rippon of Hexham i zasiadł w Izbie Lordów.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Partia Konserwatywna (ang. Conservative Party, CP, oficjalna nazwa: Partia Konserwatywno-Unionistyczna, Conservative and Unionist Party), brytyjska partia polityczna powstała w 1832 roku w wyniku przekształcenia ugrupowania torysów, popularnie nazywana w dalszym ciągu torysami. Jedna z dwu (obok Partii Pracy) głównych partii w Wielkiej Brytanii.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Nekrolog w New York Times
 • Taunton – miasto w południowo-zachodniej Anglii, położone nad rzeką Tone u podstawy wzgórz Quantock Hills. Ośrodek administracyjny hrabstwa Somerset. Samo Taunton liczy ok. 44 tys. mieszkańców (2002), zaś łącznie z otaczającymi je mniejszymi miejscowościami ok. 60 tys. (2006), co stanowi największy ośrodek miejski w hrabstwie. Miasto jest siedzibą jednego z 18 głównych brytyjskich klubów krykieta.Okręg wyborczy Norwich South powstał w 1950 r. wskutek podziału dwumandatowego okręgu Norwich na Norwich South i Norwich North. Okręg wysyła do brytyjskiej Izby Gmin jednego deputowanego.
  Warto wiedzieć że... beta

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Alec Douglas-Home, właśc. sir Alexander Frederick Douglas-Home, baron Home of Hirsel, 14. hrabia Home KT (ur. 2 lipca 1903 w Londynie, zm. 9 października 1995 w Coldstream) – brytyjski arystokrata, dyplomata i polityk. W czasie swej długiej kariery Home był osobistym sekretarzem premiera Neville’a Chamberlaina, dwukrotnym ministrem spraw zagranicznych i, przez rok (1963-1964) premierem rządu Jej Królewskiej Mości.
  Uniwersytet Oksfordzki (ang. University of Oxford, łac. Universitas Oxoniensis) – uniwersytet w Oksfordzie założony przed 1167, najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii i krajach anglosaskich.
  Izba Gmin (ang. House of Commons) – izba niższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, odgrywa jednak rolę nadrzędną wobec Izby Lordów. W obecnej kadencji (2010-) w jej skład wchodzi 650 deputowanych (MPs od angielskiego Member of Parliament – "członek parlamentu"), wybieranych przez całość obywateli Zjednoczonego Królestwa w powszechnych, czteroprzymiotnikowych wyborach.
  Edward Richard Heath KG, MBE (ur. 9 lipca 1916 w St. Peters-in-Thanet, zm. 17 lipca 2005 w Salisbury) – premier Wielkiej Brytanii w latach 1970-1974 i przewodniczący Partii Konserwatywnej 1965-1975.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.