Geodeta (czasopismo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

GEODETA – Magazyn Geoinformacyjny, wcześniej: GEODETA – Magazyn Geodezyjny – polski miesięcznik prezentujący aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii, teledetekcji, nawigacji satelitarnej i geoinformatyki. Przedstawia najnowsze rozwiązania techniczne stosowane w kraju i za granicą, informuje o pracach polskich naukowców, zmianach w prawie oraz sytuacji panującej na krajowym rynku geoinformacji. Ukazuje się od czerwca 1995 roku. Wydawcą jest firma GEODETA Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Tachimetr (nazywany też tachymetrem) – instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości. Jest to połączenie teodolitu i dalmierza.System Informacji Geograficznej (GIS, ang. Geographic Information System) – system informacyjny służący do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji danych geograficznych, którego jedną z funkcji jest wspomaganie procesu decyzyjnego. Każdy system GIS składa się z: bazy danych geograficznych, sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz twórców i użytkowników GIS. W przypadku, gdy System Informacji Geograficznej gromadzi dane opracowane w formie mapy wielkoskalowej (tj. w skalach 1:5000 i większych), może być nazywany Systemem Informacji o Terenie (LIS, ang. Land Information System).

Magazyn GEODETA nie jest kontynuacją przedwojennego czasopisma o tej samej nazwie. Pierwszy numer tamtego GEODETY – miesięcznika Związku Inżynierów Miernictwa – ukazał się w maju 1939 r. Do chwili wybuchu wojny wydano tylko trzy numery. Po wojnie nie wznowiono jego edycji.

Dodatki[ | edytuj kod]

Wraz z Magazynem GEODETA ukazują się lub ukazały następujące bezpłatne dodatki:

Kartografia – dziedzina nauki o mapach (w tym o atlasach, globusach, modelach plastycznych – mapach plastycznych itp.), teorii map, metodach ich sporządzania i użytkowania; jak również dziedzina działalności organizacyjnej i usługowej, związanej z opracowywaniem, reprodukcją i rozpowszechnianiem map.Geoinformatyka (geomatyka) – dyscyplina nauki i techniki zajmująca się pozyskiwaniem, przetwarzaniem, gromadzeniem, analizowaniem i udostępnianiem informacji przestrzennej. W realizacji wyżej wymienionych zadań zaangażowany jest zespół środków technicznych (komputery, sieci teleinformatyczne), prawnych (ustawy i rozporządzenia), ekonomicznych (opłacalność inwestowania w sprzęt i oprogramowanie) oraz personalnych (użytkownicy, programiści i administratorzy systemów).
 • Administracja (nieregularnie) – zbiór danych teleadresowych krajowych urzędów geodezyjnych;
 • Arcadia (co miesiąc) – poświęcony oprogramowaniu firmy ESRI;
 • Bentley Geomagazyn (co 2 miesiące) – poświęcony oprogramowaniu CAD i GIS firmy Bentley Systems;
 • Geocywilizacja (co 2 miesiące) – poświęcony oprogramowaniu CAD i GIS firmy Autodesk;
 • Historia (nieregularnie) – poświęcony wydarzeniom historycznym związanym z geodezją i kartografią (pierwszy numer wydany we wrześniu poświęcony był działaniom polskiej wojskowej służby geodezyjnej i kartograficznej w wojnie obronnej 1939 r.);
 • NAWI (co około rok, wcześniej do kilka miesięcy) – dodatek sprzętowy poświęcony geodezyjnym i GIS-owym odbiornikom GNSS;
 • Skanery laserowe (nieregularnie) – dodatek sprzętowy poświęcony skanerom laserowym;
 • Systemy EGiB (jeden numer) – zestawienie oprogramowania do prowadzenia Ewidencji Gruntów i Budynków;
 • Tachymetry (co około rok) – dodatek sprzętowy poświęcony tachimetrom dostępnym na polskim rynku;
 • Geoforum[ | edytuj kod]

  Od września 2005 roku wydawnictwo GEODETA Sp. z o.o. oprócz miesięcznika redaguje również wortal Geoforum. Poza aktualnymi informacjami z dziedziny szeroko rozumianej geomatyki, na stronie udostępniono elektroniczne archiwum miesięcznika GEODETA, bazę przetargów, ogłoszeń i uczelni geodezyjnych, a także wykłady z zakresu podstaw geodezji, kartografii, GIS, teledetekcji, fotogrametrii oraz nawigacji satelitarnej.

  Geodezja – nauka zajmująca się ustalaniem wielkości i kształtu Ziemi oraz określaniem położenia punktów na jej powierzchni.Kataster – publiczny rejestr danych o gruntach i budynkach (przedmioty katastru) oraz o ich właścicielach i władających (podmioty katastru).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  Oficjalna strona miesięcznika "GEODETA"

  Reklama