• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Genpuku

  Przeczytaj także...
  Seijin-shiki (jap. 成人式, Seijin-shiki) – japońska ceremonia osiągnięcia dojrzałości, ustanowiona oficjalnie w 1948 roku. Do roku 1999 odbywała się zawsze 15 stycznia, od 2000 roku jest świętem ruchomym, przypadającym na drugi poniedziałek stycznia. Jest to święto narodowe o nazwie Seijin no Hi (jap. 成人の日, Seijin no Hi) (Dzień Dorosłych).Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Kami (jap. 神, Kami) – japońskie pojęcie boga, bóstwa, ducha. Stanowi ono centralne pojęcie w shintō, rodzimej religii mieszkańców Archipelagu Japońskiego.

  Genpuku (jap. 元服 także genbuku) – japońska ceremonia dla chłopców w wieku 11-17 lat (typowo ok. 12 roku życia), przechodzących w etap dorosłości. Ceremonia ta jest również znana pod nazwą kakan (加冠), uikōburi (初冠), kanrei (冠礼), shufuku (首服) oraz hatsu-motoyui (初元結).

  Okres Nara (jap. 奈良時代, Nara jidai) - okres w historii Japonii trwający od 710 do 784 lub 794 roku naszej ery. Jego początek wyznacza przeniesienie dworu cesarskiego do specjalnie w tym celu zbudowanego od podstaw miasta Heijō-kyō (wzniesione w latach 708-712; obecnie Nara), przy którego planowaniu wzorowano się na ówczesnej stolicy Chin - Chang’an.Mogi (jap. 裳着, Mogi), także Chakumo (jap. 着裳, Chakumo) – japońska ceremonia wejścia dziewczyny w dorosłość praktykowana od okresu Heian do Azuchi Momoyama (w rodzinie cesarskiej i wśród arystokracji do epoki Meiji). Stosowną ceremonią dla chłopców było genpuku. Podczas ceremonii dziewczęta po raz pierwszy w życiu były ubierane w mo (jap. 裳, mo). Wiek, w którym dziewczęta uczestniczyły w ceremonii nie był ustalony. Zazwyczaj odbywało się to pomiędzy 12 a 16 rokiem życia. W okresie Sengoku zdarzało się, że dziewczęta z arystokracji przechodziły przez tę ceremonię już w wieku 8 ~ 10 lat, aby były gotowe do zawarcia wczesnego małżeństwa z rozsądku, służącego poprawieniu sytuacji politycznej władcy danej prowincji.

  Rytuał ten ma swoje początki w epoce Nara. Początkowo obejmował dzieci z rodzin arystokratycznych i samurajskich. W późniejszych wiekach, zmieniając swój charakter, objął wszystkie grupy społeczne w całym kraju. Dawniej po ceremonii genpuku chłopcy stawali się pełnoprawnymi członkami swojej społeczności. Mogli zakładać rodziny i brać udział w religijnych i politycznych sprawach społeczności.

  Na czym polega[]

  Chłopiec w odpowiednim wieku jest zabierany do świątyni swego kami (patrona, ducha opiekuńczego), gdzie otrzymuje swój pierwszy w życiu dorosły ubiór, w którym prezentuje się przed swym patronem i zebranymi. Jego dziecięce uczesanie jest zmieniane na takie, które bardziej odpowiada osobie dorosłej (角髪, mizura). Otrzymuje też nowe imię (烏帽子名, eboshi-na), z którym wchodzi w dorosłe życie.

  Analogiczna ceremonia, lecz dla dziewczynek nazywała się mogi (裳着). Była przeprowadzana w kręgu dziewczynek w wieku 12-14 lat i analogicznie polegała przede wszystkim na prezentacji w dorosłym ubiorze.

  W dzisiejszych czasach obie te ceremonie (genpuku oraz mogi) zostały zastąpione przez odbywającą się co roku ceremonię wchodzenia w dorosłość dla chłopców i dziewcząt w wieku 20 lat, oraz przez ceremonię seijin-shiki, urządzanej dla uczniów, którzy skończyli 15 lat.

  Zobacz też[]

 • Seijin-shiki
 • Mogi • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.