• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gene Hackman  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Francuski łącznik II (ang. French Connection II) – amerykańsko-francuski film sensacyjny. Sequel nagrodzonego Oscarem filmu Francuski łącznik.Klatka dla ptaków (ang. The Birdcage) – amerykańska komedia w reżyserii Mike’a Nicholsa z 1996 r. Remake francusko-włoskiego filmu Klatka szaleńców z 1978 roku w reżyserii Jeana Poiret i Francisa Vebera z Michelem Serraultem i Ugo Tognazzim w rolach głównych.

  Gene Hackman, właściwie Eugene Allen Hackman (ur. 30 stycznia 1930 w San Bernardino) – amerykański aktor filmowy i pisarz. Laureat dwóch Oscarów: za pierwszoplanową rolę w filmie Francuski łącznik (1971; reż. William Friedkin) oraz drugoplanową w filmie Bez przebaczenia (1992; reż. Clint Eastwood). Ponadto był 3 razy nominowany do tej nagrody; za pierwszoplanową rolę w filmie Missisipi w ogniu (1988; reż. Alan Parker) oraz drugoplanowe role w filmach: Bonnie i Clyde (1967; reż. Arthur Penn) i Nigdy nie śpiewałem dla mojego ojca (1970; reż. Gilbert Cates).

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Krytyczna terapia (tytuł oryg. Extreme Measures) – amerykański thriller filmowy z 1996 roku, powstały na podstawie powieści Michaela Palmera.

  Aktorstwo[ | edytuj kod]

  Hackman pozostaje jednym z najwybitniejszych aktorów w historii amerykańskiego kina. Stworzył szereg legendarnych kreacji, m.in. niezłomnego detektywa Jimmy’ego „Popeye'a” Doyle’a we Francuskim łączniku, bohaterskiego pastora w Tragedii „Posejdona”, speca od podsłuchów w filmie Rozmowa, gen. Stanisława Sosabowskiego w O jeden most za daleko, Lexa Luthora w serii filmów o Supermanie i wiele innych.

  Firma (org. The Firm) – amerykański film w reżyserii Sydneya Pollacka. Film powstał na kanwie powieści Johna Grishama.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Gene Hackman, 1972

  Aktorstwem zajął się po zakończeniu służby wojskowej w piechocie morskiej. Zadebiutował w 1961 niewielką rolą policjanta w filmie Mad Dog Coll. Pierwszą znaczącą rolę zagrał w filmie Lilith z 1964 w reż. Roberta Rossena. Gwiazdą tego filmu był Warren Beatty, który później namówił Arthura Penna, by obsadził Gene’a w filmie Bonnie i Clyde. Hackman otrzymał za rolę w nim swoją pierwszą nominację do Oscara, a jego kariera nabrała rozpędu. Prawdziwą gwiazdą stał się po zagraniu swojej życiowej roli we Francuskim łączniku z 1971. W swej karierze potrafił stworzyć skrajnie różne postacie – zarówno szlachetnych bohaterów, jak i tzw. „czarne” charaktery. Ze względu na aparycję nie był obsadzany w rolach amantów. Jego postacie to głównie dojrzali mężczyźni, profesjonaliści w jakimś fachu, o złożonej psychice, często stawiani w sytuacjach z dylematami moralnymi.

  Zwariowani detektywi (ang. Loose Cannons) – amerykańska komedia sensacyjna z 1990 roku w reżyserii Boba Clarka. Wyprodukowany przez TriStar Pictures.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Z aktorstwa wycofał się w 2004, kiedy to pojawił się po raz ostatni na ekranie w filmie Witamy w Mooseport, gdzie wcielił się w rolę byłego prezydenta USA, który kandyduje na urząd burmistrza małego miasteczka.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  William Friedkin (ur. 29 sierpnia 1935 w Chicago) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Laureat Oscara.
  Archeologia podwodna, prospekcja podwodna jest odłamem archeologii, który wyodrębniony został na podstawie wykorzystywanych metod badawczych i środowiska badawczego.
  Missisipi w ogniu (oryg. Mississippi Burning) – film kryminalny z 1988 roku w reżyserii Alana Parkera. Film oparty jest na śledztwie FBI dotyczącego morderstwa trzech obrońców praw człowieka w stanie Missisipi z 1964 roku. Głównymi bohaterami są dwaj agenci FBI, w tych rolach Gene Hackman i Willem Dafoe.
  Pocztówki znad krawędzi (oryg. Postcards from the Edge) – film amerykański w reżyserii Mike’a Nicholsa z 1990 roku. Film jest adaptacją autobiograficznej powieści Carrie Fisher wydanej w 1987 roku. W rolach głównych wystąpiły Meryl Streep i Shirley MacLaine.
  Robert Rossen (ur. 16 marca 1908 w Nowym Jorku, zm. 18 lutego 1966 tamże) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy.
  Clinton Eastwood, Jr. (ur. 31 maja 1930 w San Francisco) – amerykański aktor, reżyser, producent i kompozytor filmowy. Wielokrotny zdobywca najważniejszych nagród filmowych – Oscarów i Złotych Globów, a także Palmy Palm (Festiwal w Cannes). Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.
  Superman IV – film science-fiction z 1987 roku wyreżyserowany przez Sidneya J. Furie. Jest to czwarta i ostatnia część serii w której tytułową rolę odgrywa Christopher Reeve. Jest to pierwszy film z serii, którego producentami nie są Alexander i Ilya Salkind , a zamiast tego jest to Golan-Globus Cannon Films we współpracy z Warner Bros.. Gene Hackman powraca w tym filmie w roli Lexa Luthora tworzącego złego klona Supermana – Nuclear Mana. Superman IV nie został pozytywnie przyjęty przez krytyków ani nie odniósł sukcesu finansowego i seria nie była kontynuowana aż do premiery filmu Superman: Powrót w 2006 roku. Film jest adaptacją przygód komiksowego superbohatera Supermana z wydawnictwa DC Comics.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.957 sek.