Gene Amdahl
Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Palo Alto – miasto w hrabstwie Santa Clara na południowym wybrzeżu zatoki San Francisco w stanie Kalifornia, USA. Położone w Krzemowej Dolinie jest siedzibą Uniwersytetu Stanforda (faktycznie ulokowanego na obrzeżu miasta w osobnym dystrykcie) oraz wielu firm związanych z nowymi technologiami. W Palo Alto mieszczą się główne siedziby firm takich jak Facebook, Hewlett-Packard czy VMware, a także oddziały firm Google, Logitech i PayPal.
Gene Myron Amdahl (ur. 16 listopada 1922 we Flandreau, zm. 10 listopada 2015 w Palo Alto) – Amerykanin norwesko-szwedzkiego pochodzenia, pionier techniki komputerowej i konstruktor pierwszych komputerów.
Życiorys[ | edytuj kod]
W 1948 roku ukończył fizykę na South Dakota State University. Następnie w 1952 roku obronił doktorat na University of Wisconsin. Przedmiotem jego rozprawy doktorskiej była konstrukcja jednej z pierwszych maszyn liczących o nazwie WISC (ang. Wisconsin Integrally Synchronized Computer, pl. Wewnętrznie Synchronizowany Komputer Wisconsin). W latach 1952–1979 związany był z koncernem IBM, potem był założycielem lub współtwórcą kilku innych przedsiębiorstw działających na rynku (super)komputerowym, m.in. Amdahl Corporation, Trilogy Systems, Andor International, Commercial Data Servers. Od listopada 2004 roku był doradcą w firmie Massively Parallel Technologies.
Amdahl sformułował tzw. prawa Amdahla używane np. do wyznaczania maksymalnego możliwego przyspieszenia osiąganego przez program równoległy uruchamiany na komputerze wieloprocesorowym.