• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gençlerbirliği Ankara

  Przeczytaj także...
  Ziraat Puchar Turcji w piłce nożnej (tur. Fortis Türkiye Kupası) – coroczne piłkarskie rozgrywki pucharowe dla klubów organizowane przez Turecką Federację Piłkarską od sezonu 1962/1963. W latach 1981 - 1993 nosiły one nazwę "Puchar Federacji". W każdej edycji pucharu uczestniczy 48 drużyn, wszystkie pierwszoligowe i drugoligowe oraz 12 klubów z 3. ligi. Puchar obejmuje rozgrywki w fazach grupowych i pucharowych. Zdobywca awasuje automatycznie do rozgrywek Liga Europy UEFA. Rekordzistą pod względem liczby zdobytych tytułów jest klub Galatasaray SK, który zdobył ich aż 14.Ankara (wcześniej Angora, a w czasach starożytnych Ancyra, gr. Ἄγκυρα co znaczy kotwica) – miasto w środkowej Turcji, będące jej stolicą od 1923 roku. Jest drugim co do wielkości miastem w Turcji, po Stambule. Miasto wznosi się 938 m n.p.m. i zamieszkuje je 3 848 440 mieszkańców (2010).
  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).

  Gençlerbirliği Spor Kulübü, turecki klub piłkarski z siedzibą w stolicy kraju Ankarze, nazwa klubu znaczy dosłownie Zjednoczenie Młodych, obecnie klub występuje w rozgrywkach Superligi.

  Historia[edytuj kod]

  Gençlerbirliği zawsze było jedną z tureckich "kopalń talentów", które z czasem były zatrudniane przez większe kluby. Klub został założony w 1923 roku. Od 1977 prezydentem jest İlhan Cavcav, który uczynił z Gençlerbirliği jeden z najlepiej radzących sobie finansowo klubów Turcji. W sezonie 2002/2003 zespół walczył nawet o mistrzostwo kraju i zdołał zakwalifikować się do rozgrywek o Puchar UEFA, z których w 4. rundzie wyeliminowany został przez późniejszego triumfatora Valencię. W sezonie 2004/2005 zespół zajął w Superlidze 5. miejsce. W latach 20002003 zawodnikiem Gençlerbirliği był były reprezentant Polski Tomasz Zdebel, który zdobył z klubem nawet Puchar Turcji w 2001 roku. Z Pucharu UEFA w 2005 Gençlerbirliği zostało wyeliminowane w I rundzie przez grecki zespół Aigaleo Ateny.

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Turecka Superliga Piłkarska (tur. Türkiye 1. super futbol ligi) – najwyższa ligowa klasa rozgrywkowa dla klubów piłki nożnej w Turcji.

  Sukcesy[edytuj kod]

 • zdobywca Pucharu Turcji – 2 razy – 1987, 2001
 • Skład na sezon 2015/2016[edytuj kod]

  Zawodnicy[edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Piłkarze Gençlerbirliği SK.

  Strony klubowe[edytuj kod]

 • Strona oficjalna • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tomasz Zdebel, niem. Thomas Zdebel (ur. 25 maja 1973 w Katowicach) – były polski piłkarz (mający także obywatelstwo niemieckie), występujący na pozycji pomocnika, były reprezentant Polski.
  Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Rzeczypospolitej Polski w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo polskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN).
  PAE Aigaleo (grec. ΠΑΕ Αιγάλεω) - grecki klub piłkarski, z siedzibą w Egaleo, jednej z zachodnich dzielnic Aten, założony w 1931 jako Ierapolis SA przez Demetriosa Haniotisa i Georgiosa Aronisa, w 1946 połączył się z trzema innymi klubami z Aigaleo. W 1961 po raz pierwszy awansował do 1. ligi greckiej, zaś najwyższą lokatę wywalczył w sezonie 1970/1971, kiedy zakończył rozgrywki na 4 miejscu. W sezonie 2004/2005 po raz pierwszy wystąpił w Pucharze UEFA, gdzie dotarł aż do fazy grupowej. AE występował w grupie E, wraz z Partizanem Belgrad, Lazio Rzym, Middlesbrough FC i Villarrealem i odpadł z dalszej rywalizacji. W tym samym sezonie zespół zakończył rozgrywki Alpha Ethniki na 6. miejscu. W sezonie 2005/2006 wywalczył 10. miejsce w lidze i w sezonie 2006/2007 również występuje w rozgrywkach Alpha Ethniki.
  Turecka Superliga Piłkarska (tur. Türkiye 1. super futbol ligi) – najwyższa ligowa klasa rozgrywkowa dla klubów piłki nożnej w Turcji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.