• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gemer  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Mniejszość węgierska na Słowacji – najliczniejsza spośród mniejszości narodowych zamieszkujących Słowację. Według spisu z 2011 mieszka tam 458 467 Węgrów, co stanowi 8,5% ogółu ludności (jest to znaczny spadek w porównaniu do roku 2001, kiedy liczba Węgrów wynosiła 520 528 osób). Język węgierski, jako ojczysty, zadeklarowało 508 714 obywateli kraju (jest to także spadek - z 572 929 w 2001 roku).Rymawska Sobota (słow. Rimavská Sobota, węg. Rimaszombat, niem. Großsteffelsdorf) – miasto powiatowe w środkowej Słowacji, w kraju bańskobystrzyckim, w historycznym regionie Gemer.
  Gemer współcześnie[ | edytuj kod]

  Gemer, jako historyczny region Słowacji, jest podzielony pomiędzy kraj bańskobystrzycki oraz koszycki, natomiast niewielki skrawek znajduje się też w preszowskim kraju (m.in. miejscowość Vernár).

  Z kolei na Gemer, jako oficjalny region turystyczny (Gemerský región cestovného ruchu), składają się:

 • powiat Rimavská Sobota (Okres Rimavská Sobota),
 • powiat Revúca (Okres Revúca),
 • powiat Rožňava (Okres Rožňava), z wyjątkiem dwóch północnych gmin oraz niektórych gmin we wschodniej części, należących w przeszłości do komitatu Abaúj-Torna (Abaúj-Torna vármegye, słow. Abovsko-turnianska župa).
 • Jaskinia Gombasecka w Krasie Słowackim

  Region, oprócz Słowaków, zamieszkiwany jest przez liczną mniejszość węgierską: w powiecie Rimavská Sobota stanowią oni 41,3%, w powiecie Revúca 22%, a w powiecie Rožňava 30% ludności. Kilka procent mieszkańców stanowią Romowie. Sporą część mieszkańców wyznaje różne odłamy protestantyzmu (w 1910 stanowili oni większość w komitacie).

  Królestwo Węgier (węg. Magyar Királyság) – oficjalnie w 1920 roku restaurowane na Węgrzech Królestwo Świętego Stefana faktycznie zerwało ciągłość ze swoim poprzednikiem. Prawowity władca – Karol IV Habsburg nie został dopuszczony do władzy, a w jego miejsce panował regent, były austro-węgierski admirał Miklós Horthy.Pierwszy arbitraż wiedeński – traktat z 2 listopada 1938 roku, w wyniku którego Węgrom przyznano terytorium o powierzchni 11 927 km², zamieszkane przez 852 tys. osób (południową Słowację i Ruś Zakarpacką). Na tym obszarze 59% ludności (502 680) stanowili obywatele narodowości węgierskiej, 100 tys.osób narodowości słowackiej przekroczyło granicę, wyjeżdżając na Słowację.

  Gemer to jeden z biedniejszych regionów kraju – w niektórych gminach bezrobocie sięga 25%.

  Turystyka[ | edytuj kod]

  Rejon ten nie jest zbyt popularny wśród turystów, choć znajduje się tutaj wiele interesujących zabytków oraz godnych uwagi obiektów przyrodniczych. Najważniejsze z nich to:

 • miasto Rožňava z zabytkowym centrum,
 • romański kościół w Rimavskich Janovcach, przy dawnym klasztorze benedyktynów
 • bazylika z XIV i XV wieku w dawnym miasteczku Štítnik z cennymi malowidłami,
 • Rimavská Sobota z klasycystycznymi kościołami oraz muzeum regionu (Gemersko-malohontské múzeum).
 • Unikatowymi zabytkami hutniczymi z XIX wieku są trzy zachowane wysokie piece w Nižnej Slanej, Vlachovie i w Sirku-Červeňanoch.

  Vlachovo – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju koszyckim, w powiecie Rożniawa. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1247.Secesja [fr. sécession < łac. seccesio ‘odejście’] – styl w sztuce europejskiej ostatniego dziesięciolecia XIX wieku i pierwszego XX wieku, zaliczany w ramy modernizmu. Istotą secesji było dążenie do stylowej jedności sztuki dzięki łączeniu działań w różnych jej dziedzinach, a w szczególności rzemiosła artystycznego, architektury wnętrz, rzeźby i grafiki. Charakterystycznymi cechami stylu secesyjnego są: płynne, faliste linie, ornamentacja abstrakcyjna bądź roślinna, inspiracje sztuką japońską, swobodne układy kompozycyjne, asymetria, płaszczyznowość i linearyzm oraz subtelna pastelowa kolorystyka.
  Zrekonstruowana brama do zamku Murań

  Zamki i pałace:

 • Zamek Murań (Muránsky hrad) – ruiny zamku z XIII-XVI wieku,
 • Zamek Krásna Hôrka, dawna własność rodu Andrássy z interesująca ekspozycją; niedaleko zamku secesyjne mauzoleum rodu w Podgrodziu Krasnohorskim,
 • pałac we wiosce Betliar, również należący do rodu Andrássy; po licznych przebudowach obecnie reprezentuje styl klasycystyczny.
 • Atrakcje przyrodnicze:

  Jedną z pozostałości wielowiekowej przynależności Słowacji do Królestwa Węgier (896-1918) jest tradycyjny podział Słowacji na regiony. Podział ten nie pokrywa się z obecnym podziałem administracyjnym Słowacji, jednak jest szeroko używany wśród mieszkańców Słowacji i stanowi podstawę do podziału Słowacji na regiony turystyczne, używanego przez publiczne instytucje promujące turystykę.Powiat Rożniawa (słow. okres Rožňava) – słowacka jednostka administracyjna znajdująca się w kraju koszyckim na terenie historycznych regionów Gemer i Abaúj-Torna. Powiat Rożniawa zajmuje obszar 1 173 km², jest zamieszkiwany przez 61 887 obywateli, z czego 63% stanowią Słowacy, 30,6% Węgrzy (w roku 2001). Średnia gęstość zaludnienia wynosi 52,76 osób na km². Miasta: Dobszyna i powiatowe Rożniawa.
 • Kras Słowacki (Slovenský Kras) – park narodowy (Národný park Slovenský kras) największy w Europie Środkowej obszar krasowy z jaskiniami (niektóre są wpisane na listę UNESCO),
 • Łańcuch Rudaw Słowackich (Slovenske Rudohorie) – ograniczający Gemer od zachodu, północy i wschodu,
 • Park Narodowy Muránska planina (Národný park Muránska planina)
 • południowe rejony Słowackiego Raju (Slovenský raj).
 • Popularny wśród turystów jest też sztuczny zbiornik wodny Palcmanská Maša oraz mniejszy w miejscowości Tornaľa.

  Vernár (węg. Vernár, niem. Wernsdorf) – wieś na Słowacji położona w powiecie Poprad (słow. Okres Poprad), w kraju preszowskim (słow. Prešovský kraj)Niżne Tatry (514.91; słow. Nízke Tatry, węg. Alacsony-Tátra, niem. Niedere Tatra) – pasmo górskie w Karpatach Zachodnich, na terenie Słowacji. Jego najwyższym szczytem jest Dziumbier (Ďumbier, 2043 m n.p.m.). Na terenie Niżnych Tatr utworzono największy park narodowy na Słowacji – Park Narodowy Niżne Tatry.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jaskinia Gombasecka (słow. Gombasecká jaskyňa) – jaskinia krasowa na terenie Krasu Słowacko-Węgierskiego na Słowacji, udostępniona od 1955 r. do zwiedzania turystycznego.
  Kraj preszowski (słow. Prešovský kraj) – jednostka administracyjna Słowacji, jeden z 8 krajów, na które podzielone zostało to państwo.
  Park Narodowy Muránska planina (sł. Národný park Muránska planina) jest jednym z najmłodszych parków narodowych na Słowacji. Został utworzony 23 września 1997 r. i obejmuje powierzchnię 20 318 ha (strefa ochronna zajmuje 21 698 ha). Znajduje się w środkowej Słowacji, w powiatach Brezno, Rimavská Sobota i Revúca w kraju bańskobystrzyckim.
  Krásna Hôrka (węg. Krasznahorka) – gotycki zamek na Słowacji, górujący nad miejscowością Krásnohorské Podhradie, w pobliżu Rożniawy. Po raz pierwszy wzmiankowany w 1333 roku. Krásna Hôrka jest narodowym pomnikiem kultury.
  Putnok – miasto w północno-wschodnich Węgrzech, w komitacie Borsod-Abaúj-Zemplén, w powiecie Ózd, liczące 6 743 mieszkańców (I 2011). Leży w dolinie rzeki Sajó.
  Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.
  Łańcuch Rudaw Słowackich (515.2) – makroregion geograficzny w środkowej Słowacji, w Wewnętrznych Karpatach Zachodnich. Najwyższy szczyt to Stolica (1476 m n.p.m.). Długość łańcucha wynosi 140 km, szerokość – około 40 km, powierzchnia – ok. 4000 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.717 sek.