Geldern – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf, w powiecie Kleve.
Miasto położone jest nad lewym brzegiem Renu. Podzielone jest na osiem dzielnic:
Geldern
Hartefeld
Kapellen
Lüllingen
Pont
Veert
Vernum
Walbeck
Geldern za panowania hiszpańskiego
Legenda mówi, że w 878 roku, uciekano tu przed ziejącym ogniem smokiem. Znaleziono go pod drzewem, a jeden z mieszkańców przebił włócznią smoka. Gdy smok umarł, krzyknięto trzy razy „Gerle”! Miasto zostało następnie ufundowane przez panów z Pont na pamiątkę tego czynu.
Die Linke (niem. dosł. Lewica) – niemiecka lewicowa partia polityczna, powstała 16 czerwca 2007 ze zjednoczenia Die Linkspartei. i WASG. Przewodniczącym partii od 2010 jest Klaus Ernst, wcześniejszymi współprzewodniczącymi partii byli: Lothar Bisky, Oskar Lafontaine i Gesine Lötzsch, która 10 kwietnia 2012 zrezygnowała z funkcji współprzewodniczącej partii.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
Pierwsza pisemna wzmianka o Geldern sięga 812, gdy leżało w granicach Imperium Karolińskiego. Nazwa miasta występowała w różnych wersjach np. Gelre, Gielra, Gellero, Gelera i tym podobne. Po rozpadzie państwa od ok. połowy IX w. w granicach Lotaryngii, a po jej rozdrobnieniu stolica Geldrii. Prawa miejskie Geldern uzyskało w XIII w. od hrabiego Geldrii Ottona II.
Cesarstwo Niemieckie, (niem.) Deutsches Kaiserreich lub Rzesza Niemiecka (niem.) Deutsches Reich – oficjalne określenie niemieckiego państwa narodowego założonego w 1871 roku przez polityka Ottona von Bismarcka. Po upadku określane także jako Druga Rzesza (Zweites Reich).Nadrenia Północna-Westfalia (niem. Nordrhein-Westfalen; dolnoniem. Noordrhien-Westfalen; NW; NRW) – kraj związkowy w zachodniej części Niemiec. Stolicą kraju związkowego jest Düsseldorf.
Geldern od 1556 znajdowało się pod panowaniem Hiszpanii, utracone po wojnie o sukcesję hiszpańską w 1713 na rzecz Prus. W 1794 włączone do Francji, od 1815 ponownie w granicach Prus, wraz z którymi w 1871 weszło w skład Niemiec.
15 kościołów i kaplic
22 krzyże
sześć wiatraków
młyn wodny
36 gospodarstw rolnych
dziesięć dworów
cztery wille
102 budynki mieszkalne i handlowe
dworzec kolejowy
dwanaście innych zabytków
Zamek Walbeck
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Stan na 30 sierpnia 2009:
CDU (46,1%, 19 miejsc)
SPD (31,6%, 13 miejsc)
FDP (10,7%, 4 miejsc)
Zieloni (8,4%, 3 miejsc)
Die Linke (3,3%, 1 miejsce)
Burmistrzem Geldern od 2018 roku jest Sven Kaiser.
Kościół św. Marii Magdaleny
Ludność miasta jest w większości wiary katolickiej. W większości dzielnic są katolickie kościoły, o znaczeniu historycznym jest kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Marii Magdaleny (St. Maria Magdalena) na rynku Gelderner. Istnieją dwa kościoły protestanckie: Kościół Ducha Świętego (Heilig-Geist), także na rynku Gelderner i inny w dzielnicy Walbeck. W wyniku imigracji, w ostatnich dziesięcioleciach pojawiła się społeczność muzułmańska.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Powiat Kleve (niem. Kreis Kleve) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf. Stolicą powiatu jest miasto Kleve.
Miejscowości partnerskie:
Bree, Belgia
Fürstenberg/Havel, Brandenburgia
StefanS. Frankewitz StefanS., Die Denkmäler der Stadt Geldern., Kleve: Kommissions-Verlag B.o.s.s-Druck und Medien, 2001, s. -, ISBN 3-933969-12-3, OCLC 52047616 .

Geldria (niem. Geldern, hol. Gelre) – kraina historyczna położona na terenie obecnej holenderskiej prowincji Geldria oraz powiatu Kleve w niemieckiej Nadrenii Północnej. Stolicą krainy było miasto Geldern.Rejencja Düsseldorf (niem. Regierungsbezirk Düsseldorf) - jedna z pięciu rejencji niemieckiego kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Siedziba rejencji oraz zarząd znajdują się w Düsseldorfie.
Warto wiedzieć że... beta
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
Ren (fr. Rhin, niem. Rhein, nid. Rijn, ret. Rein) – jedna z najdłuższych rzek w Europie, licząca 1233 km, w tym 865 km w Niemczech Ren wypływa z Alp Szwajcarskich (gdzie ma swoje źródło), przez Jezioro Bodeńskie, dalej na północ tworząc granicę między Francją a Niemcami. Ren uchodzi poprzez Deltę Renu i Mozy do Morza Północnego na zachód od Rotterdamu w Holandii.
Brandenburgia (niem. Brandenburg, dolnołuż. Bramborska, górnołuż. Braniborska) – jeden z 16 krajów związkowych Niemiec. Stolicą jest Poczdam. Obecny premier Brandenburgii to Dietmar Woidke (SPD), stojący na czele lokalnej koalicji SPD/Die Linke.
Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Imperium Karolińskie (także Imperium Frankijskie) – określenie nadane w 800 roku przez papieża Leona III terytorium zajmowanym przez Franków od V wieku podczas koronacji Karola I Wielkiego na Świętego Cesarza Rzymskiego. Wśród historyków trwają spory, od kiedy można mówić o Imperium Karolińskim. Dynastia Karolingów dominowała w Europie już od czasów Karola Młota, a koronacja Karola Wielkiego w praktyce niewiele zmieniała. Data jest poprawna jeśli połączymy nazwę imperium z momentem przyjęcia godności cesarskiej (imperatora).