• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gekiga


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Will Eisner (ur. 3 marca 1917 w Nowym Jorku, zm. 3 stycznia 2005 w Lauderdale Lakes, Floryda) - amerykański twórca komiksów.Tabu – w najogólniejszym sensie terminu głęboki i fundamentalny zakaz kulturowy, którego złamanie powoduje spontaniczną i niejednokrotnie gwałtowną reakcję ze strony ogółu przedstawicieli tej kultury, gdyż jest przez nich odbierane jako zamach na całą strukturę tej kultury i jej integralność, a więc jako zagrożenie dla dalszego istnienia danego społeczeństwa. Tabu może obejmować czynności, miejsca, przedmioty lub osoby. W najczystszym i najpierwotniejszym znaczeniu terminu czynności te, miejsca, osoby i przedmioty są zarazem zakazane i święte.
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Gekiga (jap. 劇画, „dramatyczne obrazy”) – rodzaj mangi skierowanej do dojrzalszego, zwykle dorosłego czytelnika, ze względu na podejmowanie poważniejszej tematyki. Najczęściej jest to tematyka obyczajowo-społeczna (np. Ratownik, Kobiety), rzadziej inna, jak polityczna, kryminalna (Tu detektyw Jeż). Gekiga nie stroni zwykle od tematów trudnych, drażliwych lub uznawanych za tabu, takich jak problemy moralne, przestępczość, itp.

  Ratownik - manga autorstwa Jirō Taniguchiego. Przeznaczona dla osób dorosłych. W Polsce wydana przez wydawnictwo Hanami. W 2009 roku nominowana do nagrody Eisnera.Manga (jap. 漫画, Manga) – komiks, obraz, rysunek, szkic, karykatura. Japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej. Współcześnie używane poza Japonią oznacza japoński komiks.

  Pochodzenie nazwy[]

  Terminu gekiga zaczął używać Yoshihiro Tatsumi, aby odróżnić swoje prace od „zwykłej” mangi, która w tamtym okresie skierowana była głównie do odbiorcy młodszego. Jest to sytuacja podobna do przypadku określenia powieść graficzna, które stosował Will Eisner aby odróżnić ją od „zwykłego” komiksu.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Tu detektyw Jeż - manga autorstwa Kenshi Hirokane. Przeznaczona dla osób dorosłych. W Polsce wydana przez wydawnictwo Waneko. Wydanie polskie zawierało wybór historii, zawarty w 9 tomach (w porównaniu do 14 tomów wydania japońskiego). Dodatkowy "tom", zawierający historie rozgrywające się w dawnych czasach, z bohaterami przestawionymi jako samurajowie, ukazał się drukiem magazynie Mangamix, numery 16-18.

  Przykładowe tytuły[]

 • Tu detektyw Jeż
 • Ratownik
 • Kobiety
 • Przypisy

  1. Słownik Mangi i Anime (pol.). Magazyn Arigato. [dostęp 2014-04-08].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Komiks – opowiadanie, tworzące narrację za pomocą co najmniej dwóch kadrów z rysunkami (najczęstszą formą komiksu jest zbiór kadrów, zwany planszą). Kadry zazwyczaj zaopatrzone są w teksty narratora (po boku) i / lub wypowiedzi postaci (w dymkach). O zakwalifikowaniu danej narracji jako komiksu, decyduje m.in. : wkomponowanie tekstu w obraz, graficzne elementy upływu czasu (tzw. "rynna"), powiązanie semantyczne kadrów, ikoniczność znaków.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.