• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gebran Tueni

  Przeczytaj także...
  Sad ad-Din Rafik al-Hariri (arab. سعد الدين رفيق الحريري, ur. 18 kwietnia 1970 w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej) - libański polityk, premier Libanu od 9 listopada 2009 do 13 czerwca 2011.Zgromadzenie Kurnet Szehwan – libański ruch społeczno-polityczny utworzony w 2001 roku pod honorowym patronatem patriarchy Nasrallaha Piotra Sfeira, zrzeszający chrześcijańskich polityków, intelektualistów i przedsiębiorców przeciwnych ingerencji Syrii w wewnętrzne sprawy Libanu. Do zgromadzenia należeli przedstawiciele m.in. Sił Libańskich, Kataeb, Wolnego Ruchu Patriotycznego, Narodowej Partii Liberalnej, Libańskiego Bloku Narodowego, Ruchu Niepodległości, Demokratycznego Ruchu Lewicy i Demokratycznej Odnowy. Działacze Zgromadzenia Kurnet Szehwan aktywnie uczestniczyli w cedrowej rewolucji. Po odejściu wielu członków, a przede wszystkim zwolenników Michela Aouna ruch stracił na znaczeniu. W wyborach w 2005 roku do libańskiego parlamentu zostało wybranych 14 deputowanych z listy Kurnet Szehwan, większość zaś kandydatów przegrała z rywalami z Bloku Aouna. Zgromadzenie weszło w skład Sojuszu 14 Marca.
  Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.

  Dżubran Ghassan Tueni, arab.: جبران تويني , ang.: Gebran Tueni (ur. 17 września 1957 w Bejrucie, zm. 12 grudnia 2005 w Bejrucie) – polityk libański, dziennikarz.

  Pochodził z rodziny chrześcijańskiej, był synem Ghassana (wieloletniego redaktora naczelnego gazety "An-Nahar") i wnukiem Gebrana (założyciela tego pisma w 1933); był również siostrzeńcem antysyryjskiego ministra telekomunikacji Marwana Hamadeha (druza). Studiował stosunki międzynarodowe, dziennikarstwo i zarządzanie we Francji (École des Hautes Etudes Internationales i École Supérieure de Journalisme w Paryżu, INSEAD w Fontainebleau). Był żonaty z Mirną Murr, z którą rozwiódł się, a następnie z Siham Asseily; miał cztery córki. Jedna z nich, Najla Tueni-Maktabi jest deputowaną do parlamentu libańskiego.

  Marwan Mohammed Ali Hamadeh, Marwan Hamadé, Marwan Hamadi, arab.: مروان حمادة ; (ur. 11 września 1939 r. w Bejrucie) – libański polityk związany z Socjalistyczną Partią Postępu, druz, wielokrotny minister różnych resortów (m.in. telekomunikacji), brat Nadii Tueni, wuj Dżubrana Tueniego. Hamadeh został ranny w zamachu 1 października 2004 r. Obecnie jest deputowanym Zgromadzenia Narodowego, reprezentującym dystrykt Asz-Szuf.Syria (arab. سوريا / سورية, transk. Sūriyya), nazwa oficjalna: Syryjska Republika Arabska (arab. الجمهورية العربية السورية, transk. Al-Dżumhurijja al-Arabijja as-Surijja) – arabskie państwo na Bliskim Wschodzie, graniczące z Turcją (822 km), Irakiem (605 km), Jordanią (375 km), Libanem (375 km) i Izraelem (76 km).

  Kontynuował pracę ojca w gazecie "An-Nahar" jako redaktor naczelny (od 2000) i publicysta. Rozgłos przyniosła mu publikacja z marca 2000, w której zażądał wycofania wojsk syryjskich z Libanu. W 2005 został wybrany do parlamentu z listy Sada al-Hariri, syna zamordowanego kilka miesięcy wcześniej byłego premiera. Należał do koalicji Zgromadzenie Kurnet Szehwan, był postrzegany jako czołowy przeciwnik Syrii w polityce libańskiej.

  Bejrut (arab. بيروت, Bayrūt, fr. Beyrouth, gr. Berytos) – stolica i największe miasto Libanu, leżące w środkowej części kraju. Liczy 2 mln 60 tys. mieszkańców (2012), większość pochodzenia arabskiego. Dawniej miasto było nazywane: Birutu, Berytos. Znajduje się tu wiele zabytków i dobytku historycznego kraju.Zabójstwa polityczne w Libanie stanowią czynnik destabilizujący sytuację w tym państwie, w którym wciąż żywe są podziały religijne, społeczne i polityczne oraz wpływy ościennych mocarstw. Podczas długoletniej wojny domowej libańskie życie publiczne uległo znacznej brutalizacji. W okresie tym śmierć w zamachach poniosło m.in. dwóch nowo wybranych prezydentów Libanu. Również zabójstwa czołowych polityków w ostatnich latach świadczą o piętnie, jakie wojna odcisnęła na życiu społecznym Libańczyków. Udany zamach na premiera Rafika Haririego nie jest odosobnionym przypadkiem, ginęli również deputowani do parlamentu libańskiego oraz sprzeciwiający się wpływom Syrii w tym kraju dziennikarze. Za większość zamachów Libańczycy obwiniają syryjskie służby specjalne i ich sojuszników.

  W grudniu 2005 zginął w zamachu bombowym. Stał się kolejnym politykiem libańskim, zmarłym w wyniku zamachu w 2005; wcześniej zginęli m.in. Rafik al-Hariri, George Hawi, dziennikarz Samir Kassir.

  Od 2006 roku World Assosiation of Newspapers przyznaje corocznie Nagrodę im. Dżubrana Tueni dla arabskich wydawców i dziennikarzy zasłużonych dla wolności prasy i kierujących się wysokimi standardami zawodowymi.

  Zapoznaj się również z: Zabójstwa polityczne w Libanie.

  George Hawi (1938-2005) – polityk libański, były sekretarz generalny Libańskiej Partii Komunistycznej. Urodził się w wiosce Bataghrin, w rodzinie prawosławnej. W 1955 roku wstąpił do Libańskiej Partii Komunistycznej. W latach 1979-1993 był sekretarzem generalnym tej partii. W okresie libańskiej wojny domowej używał pseudonimu Abu Anis. Należał do kierownictwa lewicowego Libańskiego Ruchu Narodowego pod przywództwem Kamala Dżumblatta, a następnie współtworzył Libański Narodowy Front Oporu. W 2000 roku opuścił partię komunistyczną, przeciwny kontynuowaniu przez nią prosyryjskiej działalności. Został zabity 21 czerwca 2005 roku w zamachu bombowym.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Sylwetka – www.gebrantueni.com (ang.)
 • Krótki życiorys – web.naharnet.com (ang.)
 • Sylwetka – www.annahar.com (arab.)
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Najla Tueni-Maktabi (ur. 31 sierpnia 1982 r. w Bejrucie) – libańska dziennikarka (An-Nahar), lewicowa działaczka polityczna, związana z Sojuszem 14 Marca, córka Dżubrana Tueniego i Mirny Murr, wnuczka Michela Murra. W 2009 r. została wybrana jako najmłodsza deputowana libańskiego Zgromadzenia Narodowego. W tym samym roku zawarła na Cyprze cywilny związek małżeński z prezenterem telewizyjnym, Malekiem Maktabim. W swojej działalności publicystycznej i politycznej opowiada się za świeckim charakterem państwa i rezygnacją z dominującej roli religii w życiu publicznym Libanu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.
  El Murr lub Al Murr – wpływowa, prawosławna rodzina libańska z dystryktu Al-Matin. Podobnie brzmiące nazwisko Murr występuje także wśród osób narodowości niemieckiej oraz pochodzących ze Szkocji.
  Rafik Baha ad-Din al-Hariri (arab. رفيق بهاء الدين الحريري, transk. Rafīq Bahā’ ad-Dīn al-Ħarīrī, ur. 1 listopada 1944 w Sydonie, zm. 14 lutego 2005 w Bejrucie) – polityk libański, multimilioner, przedsiębiorca budowlany, premier Libanu.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Wolność prasy (wolność druku, wolność mediów) – jedna z podstawowych wolności obywatelskich, oznaczająca funkcjonowanie prasy i druku bez prawnych i politycznych restrykcji czy ingerencji cenzury.
  17 września jest 260. (w latach przestępnych 261.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 105 dni.
  Fontainebleau – miasto i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Sekwana i Marna, 60 km na południowy wschód od Paryża.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.