• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gebhard Utinger  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Politechnika Wrocławska – państwowa szkoła wyższa we Wrocławiu, uważana za jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 412. pośród wszystkich typów uczelni.Richard Konwiarz (ur. 15 lutego 1883 w Czempiniu, zm. 14 grudnia 1960 w Hanowerze) – niemiecki architekt, tworzący w latach 1909–1945 głównie we Wrocławiu, a po wojnie – krótko w Dreźnie, potem w RFN, głównie w Hanowerze.
  1923
  Elektrownia Wodna Marszowice we Wrocławiu
  1924
  Dom mieszkalny pracowników elektrowni Marszowice we Wrocławiu
  1924
  Elektrownia Wodna Stabłowice we Wrocławiu
  1928
  Dom własny przy ul. Noskowskiego 22 we Wrocławiu

  Gebhard Utinger (ur. 3 kwietnia 1879 w Baar, zm. 11 stycznia 1960 w Zurychu) – szwajcarski architekt, malarz, grafik i rzeźbiarz przez dłuższą część swojej kariery związany z Wrocławiem.

  Lucerna (niem. Luzern; nieoficjalnie: fr. Lucerne, wł. Lucerna) – miasto (61 tys. mieszkańców) w Szwajcarii, na zachodnim brzegu Jeziora Czterech Kantonów, nad zatoką, po obu stronach rzeki Reuss, u stóp góry Pilatus. Stolica kantonu Lucerna. Ośrodek turystyczno-wypoczynkowy o międzynarodowej sławie.Państwowa Akademia Sztuki i Rzemiosła Artystycznego (niem. Staatliche Akademie für Kunst und Kunstgewerbe) we Wrocławiu powstała w 1911 z przeksztacenia Wrocławskiej Akademii Sztuki i była w swym czasie – obok Bauhausu – najważniejszą akademią sztuki w Niemczech, jednak nie osiągnęła popularności tej pierwszej. Z uwagi na swoją nowatorską działalność, została nazwana „Bauhausem przed Bauhausem” (Bauhaus vor dem Bauhaus).

  Spis treści

 • 1 Biografia
 • 2 Twórczość
 • 2.1 Malarstwo
 • 2.2 Architektura
 • 3 Uwagi
 • 4 Przypisy
 • 5 Bibliografia
 • 6 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stabłowice (dawne nazwy: Stabelwitz, Stalowice, Stebłoiwcy, Stebłowice Stare) – osiedle w zachodniej części Wrocławia, w dzielnicy Fabryczna. W granicach miasta od 1928.
  Werkbund (niem. Deutscher Werkbund, Der Deutsche Werkbund = Niemiecki Związek Twórczy) – organizacja skupiająca architektów, artystów i inżynierów związanych z budownictwem, założona w 1907 w odpowiedzi na pomysł Hermanna Muthesiusa. Działalność Werkbundu miała znaczący wpływ na rozwój idei architektury modernistycznej w Niemczech i krajach ościennych.
  Wyższa Szkoła Techniki i Gospodarki w Karlsruhe (niem. Hochschule Karlsruhe – Technik und Wirtschaft) - wyższa szkoła o charakterze politechnicznym w badeńskim mieście Karlsruhe. Uczelnia posiada około 6000 (z czego tylko 20% to kobiety) immatrykulowanych studentów, co czyni ją drugą co do wielkości uczelnią w Karlsruhe (po Uniwersytecie) oraz największą wyższą szkołą zawodową w Badenii-Wirtembergii.
  Branice (cz. Branice albo Bránice, niem. Branitz) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie głubczyckim, w gminie Branice, na Płaskowyżu Głubczyckim (wchodzącym w skład Niziny Śląskiej) u podnóża południowo-wschodniej części Gór Opawskich (Sudety Wschodnie). Znajduje się tam szpital psychiatryczny założony przez biskupa Józefa Natana.
  Karlsruhe – miasto na prawach powiatu w południowo zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Siedziba rejencji Karlsruhe, regionu Mittlerer Oberrhein oraz powiatu Karlsruhe do którego miasto jednak nie należy. Leży na Nizinie Górnoreńskiej, nad rzekami Alb i Pfinz, na wysokości 115 m.
  Watykan, Państwo Watykańskie (wł. Città del Vaticano, Stato della Città del Vaticano, łac. Status Civitatis Vaticanæ) – miasto-państwo europejskie, enklawa w Rzymie. Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni.
  Zug (fr. Zoug, wł. Zugo) – miasto w środkowej Szwajcarii, nad jeziorem Zug, na północny wschód od Lucerny. Stolica kantonu Zug.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.066 sek.