• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gebhard Utinger  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Politechnika Wrocławska – państwowa szkoła wyższa we Wrocławiu, uważana za jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 412. pośród wszystkich typów uczelni.Richard Konwiarz (ur. 15 lutego 1883 w Czempiniu, zm. 14 grudnia 1960 w Hanowerze) – niemiecki architekt, tworzący w latach 1909–1945 głównie we Wrocławiu, a po wojnie – krótko w Dreźnie, potem w RFN, głównie w Hanowerze.
  1923
  Elektrownia Wodna Marszowice we Wrocławiu
  1924
  Dom mieszkalny pracowników elektrowni Marszowice we Wrocławiu
  1924
  Elektrownia Wodna Stabłowice we Wrocławiu
  1928
  Dom własny przy ul. Noskowskiego 22 we Wrocławiu

  Gebhard Utinger (ur. 3 kwietnia 1879 w Baar, zm. 11 stycznia 1960 w Zurychu) – szwajcarski architekt, malarz, grafik i rzeźbiarz przez dłuższą część swojej kariery związany z Wrocławiem.

  Lucerna (niem. Luzern; nieoficjalnie: fr. Lucerne, wł. Lucerna) – miasto (61 tys. mieszkańców) w Szwajcarii, na zachodnim brzegu Jeziora Czterech Kantonów, nad zatoką, po obu stronach rzeki Reuss, u stóp góry Pilatus. Stolica kantonu Lucerna. Ośrodek turystyczno-wypoczynkowy o międzynarodowej sławie.Państwowa Akademia Sztuki i Rzemiosła Artystycznego (niem. Staatliche Akademie für Kunst und Kunstgewerbe) we Wrocławiu powstała w 1911 z przeksztacenia Wrocławskiej Akademii Sztuki i była w swym czasie – obok Bauhausu – najważniejszą akademią sztuki w Niemczech, jednak nie osiągnęła popularności tej pierwszej. Z uwagi na swoją nowatorską działalność, została nazwana „Bauhausem przed Bauhausem” (Bauhaus vor dem Bauhaus).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Po odbyciu praktyki w firmie budowlanej Keller w Lucernie kształcił się w latach 1899-1901 w Szkole Rzemiosła Budowlanego w Karlsruhe. Następnie praktykował w kilku biurach architektonicznych w Niemczech i Szwajcarii. W roku 1904 rozpoczął studiowanie malarstwa i architektury w Dreźnie na tamtejszej Akademii Sztuki. Później odbywał podróże studyjne do Holandii, Włoch oraz po Niemczech. Od roku 1906 mieszkał we Wrocławiu, gdzie w 1908 objął stanowisko profesora w kierowanej przez Hansa Poelziga Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego, wykładał tam architekturę i malarstwo. Wraz z upływem czasu wyspecjalizował się w sztuce sakralnej. Oprócz pracy we wrocławskiej akademii był także wolnym artystą i architektem, przyjmował prywatne zlecenia wykonania projektów architektonicznych lub opraw plastycznych. Brał także udział w prestiżowych konkursach na projekty kościołów czy budynków użyteczności publicznej. W roku 1933 po zamknięciu przez władze nazistowskie akademii sztuki podjął pracę w Wyższej Szkole Technicznej, a rok później powrócił do Szwajcarii. Do roku 1938 zajmował stanowisko dyrektora Szkoły Rzemiosła Artystycznego w Lucernie. W latach 1941-44 ponownie zamieszkał we Wrocławiu, później na krótko zamieszkał w Szwecji, a następnie aż do swojej śmierci w roku 1960 mieszkał i pracował jako wolny artysta i architekt w Zurychu. Był członkiem Niemieckiego Związku Twórczego – Deutscher Werkbund oraz Śląskiego Związku Artystów – Künstlerbund Schlesien.

  Stabłowice (dawne nazwy: Stabelwitz, Stalowice, Stebłoiwcy, Stebłowice Stare) – osiedle w zachodniej części Wrocławia, w dzielnicy Fabryczna. W granicach miasta od 1928.Werkbund (niem. Deutscher Werkbund, Der Deutsche Werkbund = Niemiecki Związek Twórczy) – organizacja skupiająca architektów, artystów i inżynierów związanych z budownictwem, założona w 1907 w odpowiedzi na pomysł Hermanna Muthesiusa. Działalność Werkbundu miała znaczący wpływ na rozwój idei architektury modernistycznej w Niemczech i krajach ościennych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Wyższa Szkoła Techniki i Gospodarki w Karlsruhe (niem. Hochschule Karlsruhe – Technik und Wirtschaft) - wyższa szkoła o charakterze politechnicznym w badeńskim mieście Karlsruhe. Uczelnia posiada około 6000 (z czego tylko 20% to kobiety) immatrykulowanych studentów, co czyni ją drugą co do wielkości uczelnią w Karlsruhe (po Uniwersytecie) oraz największą wyższą szkołą zawodową w Badenii-Wirtembergii.
  Karlsruhe – miasto na prawach powiatu w południowo zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Siedziba rejencji Karlsruhe, regionu Mittlerer Oberrhein oraz powiatu Karlsruhe do którego miasto jednak nie należy. Leży na Nizinie Górnoreńskiej, nad rzekami Alb i Pfinz, na wysokości 115 m.
  Watykan, Państwo Watykańskie (wł. Città del Vaticano, Stato della Città del Vaticano, łac. Status Civitatis Vaticanæ) – miasto-państwo europejskie, enklawa w Rzymie. Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni.
  Zug (fr. Zoug, wł. Zugo) – miasto w środkowej Szwajcarii, nad jeziorem Zug, na północny wschód od Lucerny. Stolica kantonu Zug.
  Bystrzyca (niem. Weistritz, także Schweidnitzer Weistritz) – rzeka w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, lewy dopływ Odry, odwadniający znaczny obszar Sudetów Środkowych. Jej źródła znajdują się pod Leszczyńcem w Górach Suchych będących częścią Gór Kamiennych, na wysokości około 618 m n.p.m., powyżej Bartnicy, natomiast ujście - we Wrocławiu, na wysokości około 110 m n.p.m.
  Zalesie – osiedle we wrocławskiej dzielnicy Śródmieście, położone na Wielkiej Wyspie. Graniczy z Sępolnem, Zaciszem i Szczytnikami oraz - przez Kanał Nawigacyjny i Powodziowy - z Kowalami i Swojczycami. Jako niem. Leerbeuthel (później Leerbeutel) włączone w granice miasta w 1904.
  Baar - miasto w środkowej Szwajcarii, w niemieckojęzycznej części kraju, w kantonie Zug. W 2012 roku liczyło 22 355 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.794 sek.