• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gdański Uniwersytet Medyczny  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Jakub Penson (ur. 23 kwietnia 1899 w Płocku, zm. 28 kwietnia 1971 w Warszawie) – polski lekarz, profesor nauk medycznych, współtwórca polskiej nefrologii, rektor Akademii Medycznej w Gdańsku.Wiesław Antoni Makarewicz (ur. 13 czerwca 1935 w Wilnie) – polski biochemik i wykładowca akademicki, profesor nauk medycznych, rektor Akademii Medycznej w Gdańsku.
  Szpital kliniczny GUMed przy ul. Dębinki
  Szpital kliniczny GUMed przy ul. Klinicznej

  Gdański Uniwersytet Medyczny – najstarsza oraz największa w północnej Polsce wyższa uczelnia medyczna.

  Według Webometrycznego Rankingu Uniwersytetów Świata ze stycznia 2015, pokazującego zaangażowanie instytucji akademickich w istnieniu w sieci Web, uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów medycznych, a na świecie 2206. pośród wszystkich typów uczelni.

  Gdańskie Gimnazjum Akademickie – miejska szkoła o poziomie wyższym od średniego (ale jeszcze nie uniwersyteckim), przeznaczona dla młodzieży protestanckiej, działająca w Gdańsku w latach 1558-1817.Uniwersytet Gdański (w skrócie UG) – uczelnia z siedzibą rektora w Gdańsku, powstała 20 marca 1970, na mocy decyzji Rady Ministrów, z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie (założonej w 1945 jako Wyższa Szkoła Handlu Morskiego) i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku (założonej w 1946).

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Poczet rektorów
 • 3 Doktorzy honoris causa
 • 4 Studenci
 • 5 Zobacz też
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  Korzenie uczelni sięgają kilkaset lat wstecz, poczynając od zrzeszonego od 1454 w Gdańsku Cechu Chirurgów oraz nauczania medycznego w Gdańskim Gimnazjum Akademickim (Atheneum Gedanense).

  W latach 1908–1911 powstał gdański szpital miejski. Na jego bazie, w 1935 senat Wolnego Miasta Gdańska postanowił zorganizować Akademię Medycyny Praktycznej (Die Staatliche Akademie für Praktische Medizin zu Danzig). Po 1945 uczelnia została przemianowana na Akademię Lekarską. Nauczanie medycyny w nowo otwartej uczelni obejmowało przedmioty kliniczne. Od 1950 do 19 maja 2009 funkcjonowała ona jako Akademia Medyczna w Gdańsku.

  Absolwent (z łac. absolvens – kończący) – osoba, która ukończyła pewien etap edukacji w jednostce organizacyjnej, wchodzącej w skład systemu oświaty.Stefan Zygmunt Angielski (ur. 6 stycznia 1929 w Lubomlu) – lekarz, profesor nauk medycznych, członek Polskiej Akademii Nauk, kawaler Orderu Odrodzenia Polski.

  Uniwersytet kształci studentów na:

 • Wydziale Lekarskim z Oddziałem Stomatologicznym,
 • Wydziale Nauk o Zdrowiu z Oddziałem Pielęgniarstwa,
 • Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej.
 • Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii tworzonym przez GUMed i Uniwersytet Gdański.
 • Na tej uczelni zapoczątkowano w Polsce rozwój wielu specjalności medycznych, np. psychiatrii czy neurologii dziecięcej. Również powojenna historia polskiej szkoły anatomii dzięki obecności prof. Michała Reichera jest związana głównie z tą uczelnią.

  Psychiatria – jedna z podstawowych specjalizacji medycznych zajmująca się badaniem, zapobieganiem i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Bada ich uwarunkowania biologiczne, psychologiczne, rodzinno-genetyczne, społeczne, konstytucjonalne – sposoby powstawania i skutecznego zapobiegania.Neurologia – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. Neurologia i psychiatria są dziedzinami pokrewnymi, a niektóre choroby są domeną zarówno neurologa jak i psychiatry. Neurologia zajmuje się głównie schorzeniami, których podłożem jest proces uszkadzający układ nerwowy, a psychiatria z kolei zajmuje się głównie chorobami, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.

  W roku 2003 w strukturę Akademii Medycznej w Gdańsku włączono Międzywydziałowy Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni (MIMMiT), utworzony w roku 1935 przez Józefa Jakóbkiewicza jako filia Państwowego Zakładu Higieny i przekształconego w 1938 r. w Instytut Medycyny Morskiej (zob. medycyna morska i tropikalna).

  Webometryczny Ranking Uniwersytetów Świata (ang. Webometrics Ranking of World Universities lub Ranking Web of World Universities) – system rankingowy dla uczelni na świecie w oparciu o złożony wskaźnik, który bierze pod uwagę zarówno ilość treści internetowych (liczba stron internetowych i plików umieszczonych w Internecie) oraz widoczność i wpływ tych publikacji internetowych według liczby linków zewnętrznych (otrzymane cytowania stron). Ranking jest publikowany przez Cybermetrics Lab, grupę badawczą z Hiszpańskiej Krajowej Rady Badawczej (CSIC) z siedzibą w Madrycie.Medycyna morska – dział medycyny, zajmujący się m.in. leczeniem chorób związanych z pracą na morzu, np. w rybołówstwie, na statkach towarowych lub pasażerskich, okrętach marynarki wojennej i innych jednostkach pływających), oraz w stoczniach i portach); obejmuje takie zagadnienia jak: regulacje prawne, bezpieczeństwo i higiena pracy na statkach, radioporadnictwo, transport chorych na morzu, ekspozycja zawodowa, patologia zawodowa, choroba morska, ratowanie rozbitków, opieka lekarska przy pracach podwodnych, czynniki psychiczne związane z pracą na statku, orzecznictwo, nadzór sanitarny w portach morskich (zob. Państwowa Inspekcja Sanitarna).
  Heliport Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego na Centrum Medycyny Inwazyjnej

  Uniwersyteckie Centrum Kliniczne wraz z sanitarnym lądowiskiem na dachu – Szpital Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest obecnie największym szpitalem w Polsce.

  Pod względem liczby kształconych studentów plasuje się w pierwszej trójce w Polsce.

  Przy uczelni działa Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Stefan Raszeja (ur. 24 grudnia 1922 w Starogardzie Gdańskim) - polski lekarz medycyny sądowej, profesor, rektor Akademii Medycznej w Gdańsku w latach 1972–1975.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Prezes Rady Ministrów (potocznie premier) – polityk, osoba kierująca Radą Ministrów w ustroju politycznym Polski. Zwyczajowo Prezes Rady Ministrów nazywany jest premierem. W Polsce występuje w podwójnej roli, jako przewodniczący Rady Ministrów oraz jako odrębny naczelny organ administracji rządowej.
  Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – muzeum w Gdańsku poświęcone historii medycyny i szkolnictwa medycznego w Gdańsku. Funkcjonuje przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, w budynku Atheneum Gedanense Novum, zwanym kiedyś Starą Anatomią.
  Marian Marcin Górski (ur. 31 października 1910 w Dolsku, zm. 31 marca 1982 w Gdańsku – profesor doktor habilitowany medycyny. Rektor Akademii Medycznej w Gdańsku w latach 1968-1972, bezpartyjny poseł na Sejm PRL VI kadencji.
  Lekarski Egzamin Końcowy (LEK) - egzamin państwowy przeprowadzany w trakcie stażu podyplomowego lekarza, konieczny do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza. Analogicznie, lekarze dentyści zdają Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy (LDEK).
  Anatomia (z gr. anatomē - sekcja (zwłok), krajanie od anatémnein - pociąć) – dział biologii, nauka zajmująca się badaniem budowy organizmów. Przedmiotem zainteresowania różnych działów anatomii jest badanie położenia, kształtu, składu oraz ewolucji narządów, tkanek i komórek
  Janusz Moryś (ur. 20 stycznia 1958 w Gdańsku) – polski lekarz, specjalista w zakresie anatomi i neurobiologii, profesor nauk medycznych. Od 2008 rektor Akademii Medycznej w Gdańsku i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
  Mariusz Maciej Ojcomił Żydowo (ur. 2 lipca 1925 w Kutnie) − polski lekarz i biochemik, profesor nauk medycznych, w latach 1981-1982 rektor Akademii Medycznej w Gdańsku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.