• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gdańska Macierz Szkolna

  Przeczytaj także...
  Dyrekcja Kolei w Gdańsku – terytorialny organ zarządzania koleją, z siedzibą w Gdańsku. Mieści się w zabytkowym gmachu przy ul. Dyrekcyjnej 2-4 w Gdańsku.Wrzeszcz – część miasta Gdańska, znajdująca się na północ od Śródmieścia, nad strugą Strzyżą. Od 2010 roku jej terytorium jest podzielone pomiędzy dwie dzielnice: Wrzeszcz Dolny i Wrzeszcz Górny.
  Wolne Miasto Gdańsk (niem. Freie Stadt Danzig) – istniejące w okresie międzywojennym autonomiczne miasto-państwo, pod ochroną Ligi Narodów. Jego utworzenie było wynikiem przegranej Cesarstwa Niemieckiego w I wojnie światowej. Powstanie Wolnego Miasta Gdańska było kompromisem, który nie zadowolił Polaków, ani Niemców.
  Gdańsk ul. Wałowa 21, tu mieściła się w latach 1928-1939 polska szkoła podstawowa Macierzy Szkolnej w Gdańsku
  Gdańsk ul. Wałowa 21, tu mieściła się w latach 1928-1939 polska szkoła podstawowa Macierzy Szkolnej w Gdańsku

  Gdańska Macierz Szkolna (przed 1938 oficjalnie: Macierz Szkolna w Gdańsku) – polska organizacja oświatowa w Wolnym Mieście Gdańsku, w latach 1921–1939.

  Bursa - internat zwany tak od wspólnej sakiewki (łac. bursa - sakiewka, kasa), z której, dzięki hojności dobroczyńców, korzystali niezamożni uczniowie.Szymankowo (niem. Simonsdorf) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie malborskim, w gminie Lichnowy przy trasie linii kolejowej Tczew-Malbork i na obszarze Wielkich Żuław Malborskich. We wsi znajduje się stacja kolejowa Szymankowo. Wieś jest placówką Ochotniczej Straży Pożarnej.

  Historia[]

  W okresie kilkunastu lat Macierz Szkolna stworzyła kompletny system szkolnictwa polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku - od ochronek dla kilkuletnich dzieci, szkół wraz z opieką lekarską, koloniami letnimi i bursami dla uczniów. W 1922 do jedynego gimnazjum uczęszczało 199 uczniów, w 1934 w 14 szkołach uczyło się 2305 dzieci i młodzieży, dodatkowo 681 dzieci w 20 ochronkach. Kolejno otwierano szkoły:

  Czesław Świałkowski (ur. 1883 w Gołańczy, zm. 1959) –polski architekt działający w Wolnym Mieście Gdańsku, w drugiej połowie lat 30. prezes Gdańskiej Macierzy SzkolnejPiekło (dawniej niem. Pieckel) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Sztum przy drodze wojewódzkiej nr 605.
 • 1922 - gimnazjum w Gdańsku,
 • 1926 - szkoła Handlowa w Gdańsku,
 • 1927 - szkoła powszechna w Gdańsku,
 • 1929 - wyższa szkoła handlowa w Gdańsku, szkoła powszechna w Nowym Porcie,
 • 1930 - szkoły powszechne we Wrzeszczu i Sopocie,
 • 1934 - szkoła średnia niższego stopnia w Gdańsku, szkoły powszechne w Trąbkach Wielkich, Ełganowie, Szymankowie, a także przejęto Konserwatorium Muzyczne Polskiego Towarzystwa Muzycznego,
 • 1937 - Zawodowa Szkoła Dokształcająca w Gdańsku i powszechna w Piekle,
 • 1938 - szkoły dokształcające w Trąbkach Wielkich, Ełganowie, Piekle.
 • Prezesi[]

 • 1926-1928 - Tadeusz Czarnowski, dyr. Dyrekcji Kolei w Gdańsku
 • 1929-1933 - Bogusław Dobrzycki, dyr. Dyrekcji Okręgowej Kolei w Gdańsku
 • Czesław Świałkowski, architekt, ok. 1936
 • Przypisy

  1. Henryk Polak: Szkolnictwo i Oświata Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939. Gdańsk: Ossolineum, 1978, s. 119-120.
  2. Gustaw K. E. Budzyński, W Piekle, Pismo Politechniki Gdańskiej, nr 2/2008
  Bogusław Dobrzycki herbu Leszczyc (ur. 23 listopada 1875 w Poznaniu, zm. 13 listopada 1948 w Poznaniu) – polski inżynier i menadżer kolejowy II RP.Wypoczynek dzieci i młodzieży - kolonie wypoczynkowe i zdrowotne, obozy (np. obóz harcerski) – stałe i wędrowne, biwaki, zimowiska, półkolonie (formy wypoczynku w miejscu zamieszkania, np. „lato w mieście”) i inne formy wypoczynku grupowego dzieci i młodzieży szkolnej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Port (kaszb. Fôrwôter, niem. Neufahrwasser) – osiedle Gdańska położone przy ujściu Martwej Wisły. Graniczy od zachodu z Brzeźnem, od południa z Letnicą, a przez Martwą Wisłę z Przeróbką. Dzielnica ma charakter mieszkaniowo-portowy, dawniej mieszkaniowo-portowo-przemysłowy. Wzdłuż nabrzeży rozciągają się tereny Portu Gdańsk.
  Polska Szkoła Handlowa w Gdańsku – średnia szkoła zawodowa, przygotowująca młodzież do pracy w zawodzie kupieckim, istniejąca w latach 1926-1939 w Wolnym Mieście Gdańsku.
  Sopot (kaszb. Sopòt lub też Sopòtë, Copòtë, Copòt, niem. Zoppot) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce nad Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie), położone na Pobrzeżu Gdańskim, pomiędzy Gdańskiem i Gdynią, z którymi tworzy Trójmiasto. Jest jednym z miast aglomeracji gdańskiej. Sopot jest najmniejszym pod względem ludności miastem na prawach powiatu w Polsce.
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Trąbki Wielkie (kaszb. Trąbczi Wiôldżé, niem. Groß Trampken) – duża wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Trąbki Wielkie przy drodze wojewódzkiej nr 222, na Kociewiu.
  Ełganowo (niem. Lamenstein, do 31.12.2012 Elganowo) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Trąbki Wielkie.
  Gimnazjum Polskie w Gdańsku, od 1935 Gimnazjum im. J. Piłsudskiego Macierzy Szkolnej w Gdańsku, zwane gamają – szkoła średnia kształcąca młodzież na poziomie maturalnym, działająca w Gdańsku (na terenie Wolnego Miasta Gdańska), w latach 1922–1939.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.