• Artykuły
  • Forum
  • Ciekawostki
  • Encyklopedia
  • Gauleiter

    Przeczytaj także...
    Alfred Meyer (ur. 5 października 1891, zm. 11 kwietnia 1945) - zbrodniarz hitlerowski, zastępca Alfreda Rosenberga i sekretarz stanu w Ministerstwie Rzeszy do spraw Okupowanych Terytoriów Wschodnich.Hartmann Lauterbacher (ur. 24 maja 1909 w Reutte (Tyrol), zm. 12 kwietnia 1988 w Seebruck am Chiemsee) – polityk nazistowski, od 1934 do 1940 szef sztabu Hitlerjugend, 1940-1945 gauleiter Hanoweru-Brunszwiku Południowego, od 1941 do 1945 nadprezydent prowincji hanowerskiej, 1944 SS-Obergruppenführer, zbrodniarz wojenny odpowiedzialny za deportacje Żydów.
    Ernst Fritz (Friedrich) Christoph Sauckel, (ur. 27 października 1894, stracony 16 października 1946 w Norymberdze) – zbrodniarz wojenny, był pełnomocnikiem do spraw zatrudnienia (w tym przypadku pracowników przymusowych) od 1942 do końca II wojny światowej oraz SS-Obergruppenführerem.
    Joachim Albrecht Eggeling w mundurze gauleitera

    Gauleiter (niem. naczelnik okręgu) – stopień polityczny, nadawany przywódcy NSDAP w danym okręgu partyjnym (Gau), np. organizacji kraju związkowego Turyngii czy miasta Wiednia. Gauleiter miał spory zakres władzy, podlegając wyłącznie centralnym władzom partii. Każdy Gauleiter III Rzeszy posiadał swojego zastępcę (Stellvertreter-Gauleiter), który w razie niemożności wykonywania obowiązków przez Gauleitera obejmował jego stanowisko.

    Baldur Benedikt von Schirach (ur. 9 maja 1907 w Weimarze, zm. 8 sierpnia 1974 w Kröv) – prominentny nazista i przywódca Hitlerjugend, a także gauleiter Wiednia.Turyngia, Wolny Kraj Turyngia (niem. Freistaat Thüringen) – kraj związkowy w Niemczech. Stolicą kraju związkowego jest miasto Erfurt.

    Gauleiterzy III Rzeszy[]

  • Gau Bayerische Ostmark (Okręg Bayerische Ostmark został założony w 1933, kiedy połączono Oberfranken, Niederbayern oraz Oberpfalz. Następnie nazwa została zmieniona na Gau Bayreuth):
  • Hans Schemm (1933–1935)
  • Gau Berlin:
  • Joseph Goebbels (1929–1945)
  • Gau Berlin – Brandenburg (Gau Berlin – Brandenburg zostało podzielone na Berlin & Brandenburg w 1929):
  • Ernst Schlange (1925–1926)
  • Joseph Goebbels (1926–1929)
  • Gau Brandenburg (historyczne centrum Królestwa Prus) (Gau Brandenburg zostało utworzone jako część Kurmark w 1933):
  • Emil Holz (1929–1930)
  • Ernst Schlange (1930–1933)
  • Gau Danzig (Gdańsk, byłe Wolne Miasto Gdańsk, miasto-państwo wcielone do III Rzeszy w 1939 (Gau Danzig znane również jako Gau Danzig – Westpreussen po roku 1939):
  • Hans-Albert Hohnfeldt (1926–1928)
  • Walter Maaß (1928–1930)
  • Albert Forster (1930–1945)
  • Gauleiter.svg
  • Gau Düsseldorf (Gau Düsseldorf założone w 1929 z dzielnicy Bergisches – Land):
  • Friedrich Karl Florian (1929–1945)
  • Gau Essen:
  • Josef Terboven (1928–1945)
  • Fritz Schlessmann (kwiecień 1940 – maj 1945)
  • Gau Flandern:
  • Jef van de Wiele (grudzień 1944 – kwiecień 1945)
  • Gau Franken (Frankonia) (Gau Franken założone w 1929, kiedy Mittelfranken połączono z dzielnicą Nürnberg – Fürth):
  • Julius Streicher (1929–1940)
  • Hans Zimmermann (1940–1941)
  • Karl Holz (1942–1945)
  • Karl Holz (1940 – kwiecień 1945)
  • Gau Halle – Merseburg:
  • Walter Ernst (1925–1926)
  • Paul Hinkler (1926–1930)
  • Rudolf Jordan (1930–1937)
  • Joachim Albrecht Eggeling (1938–1945)
  • Gau Hamburg:
  • Josef Klant (1925–1926)
  • Albert Krebs (1927–1928)
  • Hinrich Lohse (1928–1929)
  • Karl Kaufmann (1929–1945)
  • Gau Hannover – Nord (Gau Hannover – Nord stało się częścią Südhannover – Braunschweig w 1928):
  • Bernhard Rust (1925–1928)
  • Gau Hannover – Süd (Gau Hannover – Süd stało się częścią Südhannover – Braunschweig w 1928):
  • Ludolf Haase (1927–1928)
  • Gau Hessen – Darmstadt [Gau Hessen – Darmstadt stało się częścią Hessen-Nassau w 1933]:
  • Friedrich Ringhausen (1927–1931)
  • Peter Gmeinder (1931)
  • Karl Benz (1932–1933)
  • Gau Hessen – Nassau [Gau Hessen – Nassau założone w 1933 kiedy Hessen – Darmstadt połączono z Hessen – Nassau – Süd]:
  • Jakob Sprenger (1933–1945)
  • Gau Hessen – Nassau-Nord (Hessen – Nassau – Nord również znane jako Gau Kurhessen po 1934):
  • Walter Schultz (1926–1927)
  • Karl Weinrich (1927 – jesień 1943)
  • Karl Gerland (1944–1945)
  • Gau Hessen – Nassau-Süd (Gau Hessen – Nassau – Süd stało się częścią Hessen-Nassau w 1933):
  • Anton Haselmayer (1925–1926)
  • Walter Schultz (1926–1927)
  • Jakob Sprenger (1927–1933)
  • Gau Kärnten:
  • Hubert Klausner (1933–1939)
  • Franz Kutschera (1939–1941)
  • Friedrich Rainer (od 18 XI 1941)
  • Gau Koblenz – Trier (Koblenz – Trier zostało przemianowane na Gau Moselland w 1942):
  • Gustav Simon (1931–1945)
  • Gau Köln – Aachen:
  • Joseph Grohé (1931–1945)
  • Gau Kurmark [Kurmark zostało założone w 1933, kiedy Ostmark połączono z Brandenburgią; następnie przemianowano na Gau Mark Brandenburg w 1940]:
  • Wilhelm Kube (1933–1936)
  • Emil Sturtz (1939–1945)
  • Gau Lüneburg – Stade:
  • Otto Telschow (1925–1928)
  • Gau Magdeburg – Anhalt:
  • Hermann Schmischke (1925–1928)
  • Wilhelm Friedrich Loeper (1927–1933)
  • Paul Hofmann (1933)
  • Wilhelm Friedrich Loeper (1934–1935)
  • Joachim Albrecht Eggeling (1935–1937)
  • Rudolf Jordan (1937–1945)
  • Gau Mecklenburg:
  • Friedrich Hildebrandt (1925–1930)
  • Herbert Albrecht (1930–1931)
  • Friedrich Hildebrandt (1931–1945)
  • Gau Mittelfranken (Gau Mittelfranken stało się częścią Franken w 1929):
  • Wilhelm Grimm (1928)
  • Gau Moselland → Gau Koblenz – Trier
  • Gau München-Oberbayern (Gau München-Oberbayern zostało założone w 1933, kiedy połączono okręgi Oberbayern i Gross – München):
  • Fritz Reinhardt (1928-1931; tylko Oberbayern)
  • Adolf Wagner (1933–1944)
  • Paul Giesler (1944–1945)
  • Gau Niederbayern (Gau Niederbayern stało się częścią Bayerische Ostmark w 1933):
  • Fritz Reinhardt (październik 1928 – 1930)
  • Otto Ebersdobler (1930–1932)
  • Gau Niederbayern–Oberpfalz (Gau Niederbayern – Oberpfalz zostało podzielone na Niederbayern i Oberpfalz w 1929):
  • Gregor Strasser (1925–1929)
  • Gau Niederdonau:
  • Hugo Jury (1939–1945)
  • Gau Niederschlesien:
  • Karl Hanke (1940–1945)
  • Gau Oberdonau:
  • August Eigruber (1939–1945)
  • Gau Oberfranken [Gau Oberfranken stało się częścią Bayerische Ostmark w 1933]:
  • Hans Schemm (1928–1933)
  • Gau Oberpfalz (Gau Oberpfalz stało się częścią Bayerische Ostmark w 1933):
  • Franz Maierhofer (1929–1932)
  • Gau Oberschlesien:
  • Fritz Bracht (1940–1945)
  • Gau Osthannover:
  • Otto Telschow (1925–1945)
  • Gau Ostmark:
  • Wilhelm Kube (1928–1933)
  • Gau Ostpreußen:
  • Bruno Gustav Scherwitz (1925–1927)
  • Erich Koch (1928–1945)
  • Gau Pfalz–Saar (Gau Pfalz – Saar zostało założone w 1935, kiedy połączono Saarland i Rheinpfalz. Następnie przemianowano na Saarpfalz w 1937, a w 1942 na Westmark):
  • Josef Bürckel (1935–1944)
  • Willi Stöhr (1944–1945)
  • Gau Pommern:
  • Theodor Vahlen (1925–1927)
  • Walter von Corswant (1928–1931)
  • Wilhelm Karpenstein (1931–1934)
  • Franz Schwede-Coburg (1935–1945)
  • Gau Rheinland – Nord (Gau Rheinland – Nord stało się częścią Ruhr w 1926):
  • Karl Kaufmann (1925–1926)
  • Gau Rheinland – Süd (Gau Rheinland – Süd zostało podzielone na Köln – Aachen i Koblenz – Trier w 1931):
  • Heinz Haake (1925)
  • Robert Ley (1925–1931)
  • Gau Rheinpfalz (Gau Rheinpfalz stało się częścią Pfalz – Saar w 1935):
  • Josef Bürckel (1926–1935)
  • Gau Ruhr (Gau Ruhr zostało podzielone na Westfalen – Nord i Westfalen – Süd w 1932):
  • Karl Kaufmann (1926–1929)
  • Josef Wagner (1929–1931)
  • Gau Saarland (Gau Saarland stało się częścią Pfalz – Saar w 1935):
  • Josef Bürckel (1933–1935)
  • Gau Sachsen:
  • Martin Mutschmann (1925–1945), od 1933 także komisarz Rzeszy na Saksonię
  • Gau Salzburg:
  • Friedrich Rainer (1938–1941)
  • Gustav Adolf Scheel (1941–1945)
  • Gau Schlesien (Gau Schlesien zostało podzielone na Niederschlesien & Oberschlesien w 1940):
  • Helmut Bruckner (1925 – 12 grudnia 1934)
  • Josef Wagner (12 grudnia 1934 – 1940)
  • Gau Schleswig – Holstein:
  • Hinrich Lohse (1925–1945)
  • Gau Schwaben:
  • Karl Wahl (1928–1945)
  • Gau Stadel (Bayern):
  • Hans-Arnold Stadler (1944–1945) (→ Towarzystwo Thule)
  • Gau Steiermark:
  • Siegfried Uiberreither (1939–1945)
  • Gau Sudetenland (utworzone po zajęciu Czechosłowacji; Sudetenland znane również jako Sudetengau; nazwane na cześć łańcucha górskiego Sudety):
  • Konrad Henlein (1939–1945)
  • Gau Südhannover – Braunschweig (Gau Südhannover – Braunschweig zostało założone w 1928, kiedy połączono Hannover – Nord i Hannover – Süd):
  • Bernhard Rust (1928–1940)
  • Hartmann Lauterbacher (1940–1945)
  • Gau Thüringen:
  • Artur Dinter (1925–1927)
  • Fritz Sauckel (1927–1945)
  • Gau Tirol:
  • Franz Hofer (1932–1933)
  • Gau Tirol – Vorarlberg:
  • Franz Hofer (1938–1945)
  • Gau Unterfranken (Unterfranken znane również jako Gau Mainfranken przed 1935):
  • Otto Hellmuth (1928–1945)
  • Gau Wallonien:
  • Léon Degrelle (grudzień 1944 – kwiecień 1945)
  • Gau Wartheland (Wartheland znane również jako Warthegau; nazwane na cześć rzeki Warta):
  • Arthur Greiser (1939–1945)
  • Gau Weser – Ems:
  • Karl Rover (1929–1942)
  • Paul Wegener (1942–1945)
  • Gau Westfalen (Gau Westfalen stało się częścią Ruhr w 1926):
  • Franz Pfeffer von Salomon (1925–1926)
  • Gau Westfalen – Nord:
  • Alfred Meyer (1932–1945)
  • Gau Westfalen – Süd:
  • Josef Wagner (1932–1941)
  • Paul Giesler (1941–1943)
  • Albert Hoffmann (19 czerwca 1943 – maj 1945)
  • Gau Wien:
  • Odilo Globocnik (1938–1939)
  • Josef Bürckel (1939–1940)
  • Baldur von Schirach (sierpień 1940 – maj 1945)
  • Gau Württemberg – Hohenzollern:
  • Eugen Munder (1925–1928)
  • Wilhelm Murr (1928–1945)
  • 20: Bereichsleiter, 21: Oberbereichsleiter, 22: Hauptbereichsleiter, 23: Dienstleiter, 24: Oberdienstleiter, 25: Hauptdienstleiter, 26: Befehlsleiter, 27: Oberbefehlsleiter, 28: Hauptbefehlsleiter, 29: Gauleiter, 30: Reichsleiter.

    Linki zewnętrzne[]

  • Lista gauleiterów
  • Patka kołnierzowa Gauleitera
  • nsdapuniforms.com
  • Kraj Warty (niem. Wartheland), Okręg Rzeszy Kraj Warty (niem. Reichsgau Wartheland lub Warthegau) – nazwa regionu administracyjnego utworzonego podczas II wojny światowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej anektowanym przez III Rzeszę.Fritz Bracht (ur. 18 stycznia 1899 w Heiden, zm. 9 maja 1945 w Kudowie-Zdroju) – zbrodniarz hitlerowski, gauleiter i nadprezydent Prowincji Górny Śląsk oraz SA-Gruppenführer .



    w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

    Warto wiedzieć że... beta

    Karl Hanke (ur. 24 sierpnia 1903 w Lubaniu, wówczas Lauban; zm. prawdopodobnie 8 czerwca 1945 w Nová Ves nad Popelkou) – sekretarz osobisty Josepha Goebbelsa, gauleiter Dolnego Śląska m.in. podczas oblężenia Wrocławia w 1945.
    Reichsleiter (niem. naczelnik Rzeszy) – tytuł paramilitarny w Narodowosocjalistycznej Partii Robotniczej Niemiec (NSDAP), będący drugim najwyższym stopniem politycznym po Führerze w strukturze organizacyjno-administracyjnej partii NSDAP.
    Franz Schwede znany także jako Franz Schwede-Coburg (ur. 5 marca 1888 w Drawöhnen, obwód Prekule koło Kłajpedy, zm. 19 października 1960 w Coburgu) – nazista, gauleiter Pomorza, Obergruppenführer SA, ostatni nadprezydent prowincji Pomorze.
    Erich Koch (ur. 19 czerwca 1896 w Elberfeld, obecnie część Wuppertalu, Nadrenia, zm. 12 listopada 1986 w Barczewie) – nazista, gauleiter i ostatni nadprezydent Prus Wschodnich w latach 1933–1945, jednocześnie od 1941 szef Zarządu Cywilnego Okręgu Białystok i komisarz Rzeszy dla Ukrainy.
    III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).
    Towarzystwo Thule (Thule Gesellschaft) – było tajną organizacją rasistowską która powstała w Monachium w końcowej fazie I wojny światowej. Nazwa pochodzi od mitycznej wyspy Thule, która dla starożytnych Greków była najbardziej na północ wysuniętym lądem. Stąd nazwa ta miała duże znaczenie dla wyznawców nordyckich kultów.
    Julius Streicher (ur. 12 lutego 1885 w Fleinhausen koło Augsburga, stracony 16 października 1946 w Norymberdze) – członek NSDAP, Gauleiter Frankonii, Obergruppenfuehrer SA, organizator pogromów i bojkotów Żydów oraz redaktor, a potem wydawca niemieckiego pisma prowadzącego nagonki na Żydów pt. Der Stürmer, które było ważną częścią nazistowskiej machiny propagandy. Z zawodu Streicher był nauczycielem.

    Reklama

    Czas generowania strony: 0.204 sek.