• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gatunek euryhaliczny

  Przeczytaj także...
  Żarłacz tępogłowy, żarłacz wielkogłowy (Carcharhinus leucas) – gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej z rodziny żarłaczowatych (Carcharhinidae). Ten drapieżny rekin jest powszechnie spotykany na całym świecie w ciepłych i płytkich wodach wzdłuż wybrzeży i rzek. Znany jest ze swojej agresywnej natury. Preferuje ciepłe i płytkie akweny, spotykany zarówno w akwenach słonowodnych, jak i słodkowodnych szczególnie w ujściach rzek. Odnotowano osobniki spotykane w górnej części rzeki Ohio w stanie Kentucky.Gatunek (łac. species, skrót sp.) – termin stosowany w biologii w różnych znaczeniach, zależnie od kontekstu, w jakim występuje. Najczęściej pod pojęciem gatunku rozumie się:
  Tlen (O, łac. oxygenium) – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 8, niemetal z grupy tlenowców w układzie okresowym.

  Gatunek euryhaliczny, także: gatunek euryhalinowy – gatunek znoszący różny stopień zasolenia środowiska, np. rekin tępogłowy lub węgorz europejski.

  Zasolenie wód jest miarą zawartości soli w wodzie. Jest to łączna masa substancji rozpuszczonych z pominięciem gazów, koloidów, zawiesiny i materii organicznej. Zwykle podawane jest w promilach (‰).

  U zwierząt euryhalicznych poziom ATP-azy jest od dwóch do pięciu razy wyższy w morzu niż w wodach słodkich, w których pobierają więcej tlenu niż w morzach.

  Przypisy

  1. Eurybionty. Encyklopedia PWN. [dostęp 16 grudnia 2010].
  2. L.B. Kirschner. Comparison of vertebrate salt-excreting organs. „American Journal of Physiology – Regulatory, Integrative and Comparative Physiology”. 238 (3), s. R219–R223, 1980 (ang.). 
  3. H. Munro Fox, B.G. Simmonds. Metabolic rates of aquatic arthropods from different habitats. „Journal of Experimental Biology”. 10 (1), s. 67–74, 1933 (ang.).   w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.