• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gatunek - film

  Przeczytaj także...
  Michael Søren Madsen (ur. 25 września 1957 w Chicago) – amerykański aktor, producent i reżyser filmowy i telewizyjny, także scenarzysta, poeta i fotograf. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Sir Ben Kingsley, właśc. Krishna Bhanji (ur. 31 grudnia 1943 w Snainton koło Scarborough) – brytyjski aktor filmowy i teatralny, pochodzenia hinduskiego. Na londyńskich scenach teatralnych grywał w kilku sztukach szekspirowskich. W 2001 otrzymał tytuł szlachecki od angielskiej królowej.

  Gatunek (ang. Species) – amerykański film science fiction z roku 1995 w reżyserii Rogera Donaldsona.

  Roger Donaldson (ur. 15 listopada 1945 w Ballarat) - australijski reżyser i producent filmowy mieszkający na stałe w Nowej Zelandii.Natasha Tonya Henstridge (ur. 15 sierpnia 1974 w Springdale) – kanadyjska aktorka i modelka. Zyskała rozgłos dzięki swojej debiutanckiej roli w dreszczowcu sensacyjno-naukowym Gatunek (1995), Gatunek 2 (1998) i Gatunek 3 (2004). Wystąpiła także w filmach: Jak ugryźć 10 milionów (2000), Duchy Marsa (2001) i Jak ugryźć 10 milionów 2 (2004) oraz serialach - Agent w spódnicy (2002–2004) i Eli Stone (2008–2009). Zdobywczyni nagród Gemini i MTV Movie Award. Była na okładkach magazynów takich jak „Maxim”, „FHM”, „Esquire”, „InStyle” i „Stuff”.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Natasha Henstridge – Sil
 • Michelle Williams – młoda Sil
 • Ben Kingsley – Xavier Fitch
 • Forest Whitaker – Dan Smithson
 • Michael Madsen – Press
 • Alfred Molina – Arden
 • Marg Helgenberger – Laura
 • Opis fabuły[ | edytuj kod]

  Naukowcom udaje się nawiązać kontakt radiowy z inną cywilizacją we wszechświecie. Kosmici przesyłają na Ziemię dwie istotne informacje. Pierwsza z nich pozwala na rozwiązanie problemów energetycznych Ziemi. Druga zawierad zapis obcego łańcucha DNA wraz z sugestią, by połączono go z ludzką komórką. W tajnym ośrodku badawczym na pustyni w stanie Utah wybitny genetyk Xavier Fitch (Ben Kingsley) dokonuje tego eksperymentu i udaje mu się stworzyć nowy organizm, którym jest Sil – dziewczynka przypominająca ziemskie dziecko. Kiedy ucieka ona spod obserwacji, Fitch wraz z grupą ekspertów rozpoczyna jej poszukiwania. Załoga, która składa się z mordercy (Michael Madsen), empaty (Forest Whitaker), biologa (Marg Helgenberger) i antropologa (Alfred Molina), tropi swą ofiarą w Los Angeles, gdzie istota, przybierając postać pięknej kobiety (Natasha Henstridge), próbuje poznać nic nie podejrzewających ludzi i wydać potomstwo, które zniszczy ludzkość. Biologiczny zegar obcej tyka bardzo szybko, a Fitch i jego drużyna zostają wciągnięci w grę, w której los ludzkości wisi na włosku.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Forest Steven Whitaker (ur. 15 lipca 1961 w Longview w Teksasie) – aktor amerykański. Sporadycznie zajmuje się także produkcją i reżyserią. Za rolę ugandyjskiego dyktatora Idi Amina w filmie „Ostatni król Szkocji” otrzymał wiele prestiżowych nagród filmowych, w tym Oscara, Złoty Glob i nagrodę BAFTA. Został czwartym Afroamerykaninem, który zdobył statuetkę Akademii Filmowej dla najlepszego aktora; jego poprzednicy to: Sidney Poitier, Denzel Washington i Jamie Foxx.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Gatunek w bazie Filmweb
 • Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.
  Warto wiedzieć że... beta

  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Kwas deoksyrybonukleinowy (dawn. kwas dezoksyrybonukleinowy; akronim: DNA, z ang. deoxyribonucleic acid) – wielkocząsteczkowy organiczny związek chemiczny należący do kwasów nukleinowych. U eukariontów zlokalizowany jest przede wszystkim w jądrach komórek, u prokariontów bezpośrednio w cytoplazmie, natomiast u wirusów w kapsydach. Pełni rolę nośnika informacji genetycznej organizmów żywych.
  Mary Marg Helgenberger (ur. 16 listopada 1958 w Fremont) - amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. Otrzymała nagrodę Emmy i Nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych w 1990. Jej mężem był aktor Alan Rosenberg.
  Michelle Ingrid Williams (ur. 9 września 1980 w Kalispell w stanie Montana) – amerykańska aktorka, trzykrotnie nominowana do Oscara: dwukrotnie za role pierwszoplanowe, w 2010 roku za rolę w filmie Blue Valentine i w 2011 za rolę w filmie Mój tydzień z Marilyn oraz za rolę drugoplanową w filmie Tajemnica Brokeback Mountain w 2005.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.638 sek.