• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gathorne Gathorne-Hardy

  Przeczytaj także...
  Benjamin Disraeli, 1. hrabia Beaconsfield KG (ur. 21 grudnia 1804 w Londynie jako Benjamin D’Israeli, zm. 19 kwietnia 1881 tamże) – brytyjski polityk należący do Partii Konserwatywnej, premier Wielkiej Brytanii (w 1868 i w latach 1874–1880). Jego pierwsza kadencja była krótka, natomiast podczas drugiej kadencji znacznie umocnił swoją pozycję i wprowadził wiele znaczących reform. Prowadził imperialistyczną politykę zagraniczną, wykupując większość udziałów w Kanale Sueskim i doprowadzając do objęcia bezpośredniej władzy nad Indiami przez królową Wiktorię. W 1876 r. za swoje zasługi otrzymał tytuł 1. hrabiego Beaconsfield. 1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.
  Order Gwiazdy Indii (ang. The Most Exalted Order of the Star of India) – brytyjski wysoki order, ustanowiony przez królową Wiktorię, nadawany od 1861 do 1948 osobom szczególnie zasłużonym dla Indii Brytyjskich.

  Gathorne Gathorne-Hardy, 1. hrabia Cranbrook GCSI (ur. 1 października 1814, zm. 30 października 1906) – brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej, minister w rządach lorda Derby’ego, lorda Beaconsfielda i lorda Salisbury’ego.

  Był trzecim synem Johna Hardy’ego i Isabel Gathorne, córki Richarda Gathorne’a. Wykształcenie odebrał w Shrewsbury School oraz w Oriel College na Uniwersytecie Oksfordzkim. W 1838 r. poślubił Jane Orr i miał z nią czterech synów i pięć córek. W 1840 r. rozpoczął praktykę adwokacką w Inner Temple. W 1847 r. bez powodzenia startował w wyborach parlamentarnych w okręgu Bradford. Dopiero w 1856 r. uzyskał mandat parlamentarny z okręgu Leominster. Od 1865 r. reprezentował Oxford University.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

  Już w 1858 r. został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i pozostał na tym stanowisku do upadku gabinetu w 1859 r. Kiedy Partia Konserwatywna powróciła do władzy w 1866 r. Hardy został przewodniczącym Rady Praw Ubogich. Został również członkiem Tajnej Rady. W latach 1867-1868 był ministrem spraw wewnętrznych. W okresie jego urzędowania doszło do powstania fenian w Irlandii.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Robert Arthur Talbot Gascoyne-Cecil, 3. markiz Salisbury KG, GCVO (ur. 3 lutego 1830 w Hatfield, zm. 22 sierpnia 1903 tamże) – wielokrotny minister spraw zagranicznych i premier Wielkiej Brytanii w latach 1885-1886, 1886-1892 i 1895-1902. W czasie trzeciej kadencji Salisbury’ego trwała II wojna burska i zmarła królowa Wiktoria. Zastąpił Benjamina Disraeliego jako przywódca konserwatystów.

  Po powrocie konserwatystów do władzy w 1874 r. Hardy został ministrem wojny. W kwietniu 1878 r. otrzymał tytuł 1. wicehrabiego Cranbrook i zasiadł w Izbie Lordów. Został również przeniesiony na stanowisko ministra ds. Indii. W okresie jego urzędowania wybuchła II wojna brytyjsko-afgańska. Cranbrook pozostał na stanowisku ministra do 1880 r., kiedy gabinet podał się do dymisji. W 1885 r. został Lordem Przewodniczącym Rady. Na początku 1886 r. na krótko został ministrem wojny. W sierpniu otrzymał stanowisko Kanclerza Księstwa Lancaster. Następnie do 1892 r. ponownie był Lordem Przewodniczącym Rady.

  Okręg wyborczy Leominster - powstał w 1295 roku i wysyłał do angielskiej, a następnie brytyjskiej, Izby Gmin dwóch deputowanych. W 1868 roku, liczbę mandatów przypadających na okręg zmniejszono do jednego. Okręg obejmował północną część hrabstwa Herefordshire. Został zlikwidowany w 2010 r.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 1892 r. otrzymał tytuły 1. hrabiego Cranbrook i 1. barona Medway. W 1895 r. wycofał się z czynnego życia publicznego. Zmarł w 1906 r. Tytuł hrabiowski odziedziczył jego najstarszy syn, John. Młodszy syn 1. hrabiego, Alfred, był konserwatywnym deputowanym do Izby Gmin.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • thepeerage.com

 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Izba Lordów (ang. House of Lords) – izba wyższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, który oprócz tego składa się też z Izby Gmin i Suwerena (panującej rodziny królewskiej). Nie jest to ciało wybieralne, lecz jego skład i struktura jest uwarunkowana wielowiekową tradycją.
  Edward Geoffrey Smith Stanley, 14. hrabia Derby KG (ur. 29 marca 1799 w Knowsley Hall w hrabstwie Lancashire, zm. 23 października 1869 tamże) – premier Wielkiej Brytanii w latach 1852, 1858-1859 i 1866-1868. Przewodził konserwatywnym gabinetom mniejszościowym. Podczas trzeciej kadencji przeprowadzona została przez Benjamina Disraeli druga reforma wyborcza 1867 r. Powiększyła liczbę uprawnionych do głosowania, co konserwatyści uznali za ryzykowne posunięcie.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Partia Konserwatywna (ang. Conservative Party, CP, oficjalna nazwa: Partia Konserwatywno-Unionistyczna, Conservative and Unionist Party), brytyjska partia polityczna powstała w 1832 roku w wyniku przekształcenia ugrupowania torysów, popularnie nazywana w dalszym ciągu torysami. Jedna z dwu (obok Partii Pracy) głównych partii w Wielkiej Brytanii.
  Okręg wyborczy Oxford University powstał w 1603 r. i wysyłał do angielskiej, a następnie brytyjskiej, Izby Gmin dwóch deputowanych. Prawo głosu w tym okręgu mieli wszyscy absolwenci Uniwersytetu Oksfordzkiego. Okręg został zlikwidowany w 1950 r.
  30 października jest 303. (w latach przestępnych 304.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 62 dni.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  Okręg wyborczy Bradford powstał w 1832 r. i wysyłał do brytyjskiej Izby Gmin dwóch deputowanych. Okręg obejmował miasto Bradford. Został zlikwidowany w 1885 r.
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
  Uniwersytet Oksfordzki (ang. University of Oxford, łac. Universitas Oxoniensis) – uniwersytet w Oksfordzie założony przed 1167, najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii i krajach anglosaskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.069 sek.