• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gaszerbrum IV

  Przeczytaj także...
  Walter Bonatti (ur. 22 lipca 1930 w Bergamo, zm. 13 września 2011 w Rzymie) – włoski wspinacz i autor książek o tematyce górskiej. Jeden z najwybitniejszych alpinistów okresu powojennego. Jego pierwszym poważnym wejściem było, pokonanie (techniką hakową) wraz z partnerem – Luciano Ghigo, dziewiczej wówczas wschodniej ściany Grand Capucin w 1951. W 1954 na zaproszenie Arditio Desio wziął udział i walnie przyczynił się do sukcesu wyprawy (w kluczowym momencie doniósł tlen kolegom znajdującym się w ostatnim – 9 obozie umożliwiając im w ten sposób atak szczytowy), której celem było dokonanie pierwszego wejścia na K2. W 1955 dokonał solowego przejścia nowej, trudnej drogi wiodącej płd-zach. filarem Petit Dru. W 1958 wraz z Carlo Maurim dokonał pierwszego wejścia na znajdujący się w masywie Karakorum niezwykle trudny Gaszerbrum IV (7980 m). Dokonał również pierwszego zimowego przejścia północnej ściany Matterhornu (1965) w dodatku solo i nową trudną drogą. Po tym wejściu zaprzestał wspinania na ekstremalnym poziomie. Do śmierci mieszkał we Włoszech w Dubino.Gaszerbrum – masyw górski w Karakorum na granicy Chin i Pakistanu. Leży na północny wschód od lodowca Baltoro. W skład grupy wchodzi siedem szczytów (w tym 3 ośmiotysięczniki):
  Karakorum – system górski na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin, drugi po Himalajach pod względem wysokości na ziemi. Obszar gór należy do najbardziej zlodowaconych na kuli ziemskiej. W górach tych znajdują się największe lodowce górskie świata poza rejonami polarnymi i po lodowcu Fedczenki w Pamirze (długość 77 km). Najdłuższy lodowiec Siachen ma 71 km długości. Góry Karakorum znajdują się w ważnym obszarze węzłowym łączącym wielkie pasma górskie jak: Himalaje, Hindukusz, Kunlun, Pamir. Najwyższy szczyt K2 jest drugim co do wysokości szczytem na świecie. W swojej historii góra miała liczne nazwy: Czogori, Godwin Austen, Dapsang, Lamba Pahar, Szczyt Cesarzewicza Mikołaja. Nazwa K2 pochodzi od numeracji szczytów podczas pomiarów geodezyjnych. K1, K2, K3, ... K12. Szczyt K1 to obecnie Maszerbrum (7821 m), pozostałe góry "K" idą po kolei na wschód do niego. Autorem tej numeracji był brytyjski badacz Thomas George Montgomerie.

  Gaszerbrum IV – siedmiotysięcznik na granicy Chin i Pakistanu w masywie Gaszerbrumów w paśmie Karakorum. Osiemnasty szczyt Ziemi i szósty Pakistanu pod względem wysokości n.p.m. Jest uważany za jeden z najtrudniejszych szczytów do zdobycia w Karakorum. Dlatego też jest to jeden z najrzadziej zdobywanych szczytów.

  Wojciech Kurtyka, pseud. „Voytek” (ur. 20 września 1947 w Skrzynce koło Kłodzka) – taternik, alpinista, himalaista, przedsiębiorca, inżynier elektronik.Pakistan, Islamska Republika Pakistanu (ang. Islamic Republic of Pakistan; urdu trl. Islāmī Jamhūriyat Pākistān, trb. Islami Dźamhurijat Pakistan) – państwo w południowej części Azji, położone nad Morzem Arabskim, ze stolicą w Islamabadzie.

  Pierwszego wejścia dokonali Walter Bonatti i Carlo Mauri 6 sierpnia 1958 r.

  Zachodnia ściana, licząca około 2500 m wysokości, jest uznawana za jedną z najtrudniejszych ścian wspinaczkowych na Ziemi. Ze względu odbijające się od niej promienie słońca zwana jest „Świetlistą Ścianą”. Została ona po raz pierwszy zdobyta przez Wojciecha Kurtykę i Roberta Schauera w dniach 13–20 lipca 1985 roku, z czego przez 2 dni byli uwięzieni na skalnej półce z powodu bardzo złej pogody. Zdobywcy wyszli na grań szczytową w znacznej odległości od głównego wierzchołka i ze względu na załamanie pogody oraz ogólne wyczerpanie wspinaczką nie podjęli próby wejścia na niego. Magazyn „Climbing” uznał zdobycie ściany za największe osiągnięcie himalaizmu w XX wieku.

  Lista najwyższych szczytów Ziemi – lista szczytów Ziemi uporządkowanych względem malejącej wysokości bezwzględnej.Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).

  Przypisy

  1. Gregory Crouch, "The Great Ascents. Climbing's top achievements of the century", Climbing Magazine, Millennium Special Issue, numer 192, str. 84

  Bibliografia[]

 • Gaszerbrum IV na SummitPost
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.