• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gaszerbrum

  Przeczytaj także...
  Baltoro – lodowiec górski typu dolinnego położony w górach Karakorum, w północnej części Pakistanu. Jego powierzchnia wynosi ok. 755 km², a długość 62 km, co czyni go jednym z najdłuższych z występujących poza strefą okołobiegunową lodowców.. Koryto lodowca jest bardzo szerokie, a ściany boczne gwałtownie się wznoszą i są bardzo strome. Podczas przemieszczania się lodowiec utworzył zagłębienia, które służą jako baseny dla licznych jezior polodowcowych.Gaszerbrum V – siedmiotysięcznik na granicy Chin i Pakistanu w masywie Gaszerbrumów w paśmie Karakorum. Wysokość szczytu różni się w zależności od źródeł. W literaturze zachodniej podaje się 7321 m, chociaż pomiary wskazują raczej na około 7150 m. Rosyjskie mapy podają 7120 m. Prawdopodobnie obecnie najdokładniejsze dane przestawione są w mapach chińskich, które podają 7147 m.
  Masyw górski (ang., fr. massif, niem. massiv; od łac. massa – "bryła") – zwarty górotwór, zbudowany zwykle ze skał pochodzenia magmowego lub metamorficznego, czasami osadowego podobnego typu, występujący samodzielnie lub jako część większego łańcucha górskiego; również wyraźnie wydzielona (np. szerokimi przełęczami) część grzbietu górskiego. Niekiedy jako masyw określa się niewielką grupę górską, np. Masyw Śnieżnika, Masyw Ślęży, Masyw Magury Wątkowskiej.
  Od lewej: Gaszerbrum IV, VII, V i VI
  Od lewej: Gaszerbrum III i II

  Gaszerbrummasyw górski w Karakorum na granicy Chin i Pakistanu. Leży na wschód od lodowca Baltoro.
  W skład grupy wchodzi siedem głównych szczytów (w tym 3 ośmiotysięczniki):

 • Gaszerbrum I – 8080 m n.p.m.;
 • Broad Peak – 8047 m n.p.m.;
 • Gaszerbrum II – 8035 m n.p.m.;
 • Gaszerbrum III – 7952 m n.p.m.;
 • Gaszerbrum IV – 7925 m n.p.m.;
 • Gaszerbrum V – 7147 m n.p.m.;
 • Gaszerbrum VI – 6979 m n.p.m., niezdobyty.
 • Broad Peak jest bardzo rozłożysty, ma kilka wierzchołków i z tego względu bywa traktowany jako masyw oddzielny od Gaszerbrum.

  Gaszerbrum VI – siedmiotysięcznik w Pakistanie, w masywie Gaszerbrumów, w paśmie Karakorum. Jest to jeden najniższych szczytów w grupie Gaszerbrumów, nie osiąga 7000 m wysokości. Leży na północny wschód od lodowca Baltoro.Ośmiotysięcznik – popularne wśród himalaistów, jak również miłośników gór i geografów określenie szczytu, którego wierzchołek wznosi się na ponad 8000 metrów nad poziom morza i o wybitności powyżej 500 metrów. Przyjmuje się iż na Ziemi znajduje się czternaście głównych ośmiotysięczników – 10 w Himalajach i 4 w Karakorum. Wśród nich wyróżnia się pięć tak zwanych wysokich ośmiotysięczników, czyli Mount Everest, K2, Kanczendzonga, Lhotse i Makalu, mające ponad lub prawie 8500 metrów. Niezwykłe znaczenie 8000 metrów występuje tylko w układzie metrycznym miar. W anglosaskim układzie miar, wysokości szczytów podajemy w stopach i wtedy pojawiają się dwudziesto- i dwudziestopięciotysięczniki.

  Poza szczytami głównymi masyw Gaszerbrum ma kilka wierzchołków bocznych:

 • Gaszerbrum 0 – 7109 m n.p.m., Gaszerbrum I Południowy;
 • Gaszerbrum VII – 6955 m n.p.m., Gaszerbrum V Pn-Zach, zdobyty w 2019 przez Calę Cimentiego;
 • Gaszerbrum Twins – 6912 i 6877 m n.p.m., boczne wierzchołki Gaszerbrum VII, niezdobyte.
 • Według oznaczeń Thomasa Montgomeriego Broad Peak to K3, Gaszerbrum II to K4 a Gaszerbrum I to K5.

  Łańcuch górski – teren górski o równolegle ułożonych pasmach wraz z kotlinami i przylegającymi doń pogórzami.Gaszerbrum I, Hidden Peak lub K5 – ośmiotysięcznik, jest najwyższym z grupy siedmiu Gaszerbrumów, gór leżących w paśmie Karakorum. Jest drugim (po K2) co do wysokości szczytem Karakorum. W pierwszej klasyfikacji Karakorum określany był jako K5. Z wierzchołka odchodzi kilka grani, z których do najważniejszych wspinaczkowo należą grań północna, biegnąca ku Przełęczy Gaszerbrum i dalej skręcająca na zachód w kierunku Gaszerbruma II, oraz grań południowo-wschodnia, ku Urdok Peak (7300 m n.p.m.). Przez szczyt przebiega główna grań Karakorum, dzieląc masyw na dwie flanki: północno-wschodnią i południowo-zachodnią. Strona północno-wschodnia jest słabo poznana ze względu na trudny dostęp.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. You might be surprised to hear… (ang.). American Alpine Journal, 2015-10-02. [dostęp 2018-07-08].
  2. https://www.facebook.com/425097330917221/posts/2363386887088246/

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Gaszerbrum
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Gaszerbrum III – szczyt w masywie Gaszerbrumów w Karakorum. Leży na granicy między Chinami a Pakistanem i należy do grupy Baltoro Muztagh, najwyższej grupy Karakorum. Jest to najwyższy siedmiotysięcznik, piętnasta co do wysokości góra świata (ex aequo z Gyachung Kang) i szósta Pakistanu. Sąsiaduje bezpośrednio z Gaszerbrum II i Gaszerbrum IV.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gaszerbrum IV – siedmiotysięcznik na granicy Chin i Pakistanu w masywie Gaszerbrumów w paśmie Karakorum. Siedemnasty szczyt Ziemi i szósty Pakistanu pod względem wysokości n.p.m. Jest uważany za jeden z najtrudniejszych szczytów do zdobycia w Karakorum. Dlatego też jest to jeden z najrzadziej zdobywanych szczytów.
  Karakorum – system górski na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin, drugi po Himalajach pod względem wysokości na ziemi. Obszar gór należy do najbardziej zlodowaconych na kuli ziemskiej. W górach tych znajdują się największe lodowce górskie świata poza rejonami polarnymi i po lodowcu Fedczenki w Pamirze (długość 77 km). Najdłuższy lodowiec Siachen ma 71 km długości. Góry Karakorum znajdują się w ważnym obszarze węzłowym łączącym wielkie pasma górskie jak: Himalaje, Hindukusz, Kunlun, Pamir. Najwyższy szczyt K2 jest drugim co do wysokości szczytem na świecie. W swojej historii góra miała liczne nazwy: Czogori, Godwin Austen, Dapsang, Lamba Pahar, Szczyt Cesarzewicza Mikołaja. Nazwa K2 pochodzi od numeracji szczytów podczas pomiarów geodezyjnych. K1, K2, K3, ... K12. Szczyt K1 to obecnie Maszerbrum (7821 m), pozostałe góry "K" idą po kolei na wschód do niego. Autorem tej numeracji był brytyjski badacz Thomas George Montgomerie.
  Pakistan, Islamska Republika Pakistanu (ang. Islamic Republic of Pakistan; urdu trl. Islāmī Jamhūriyat Pākistān, trb. Islami Dźamhurijat Pakistan) – państwo w południowej części Azji, położone nad Morzem Arabskim, ze stolicą w Islamabadzie.
  Broad Peak, Falchan Kangri (chiń.: 布洛阿特峰; pinyin: Bùluò’ātè Fēng) – 12. pod względem wysokości góra na świecie (8051 m n.p.m.), ośmiotysięcznik zlokalizowany na granicy Chin i Pakistanu. W pierwszej klasyfikacji Karakorum dostała nazwę K3. Zbudowana jest z prekambryjskich gnejsów i granitów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gaszerbrum II (chiń. 加舒尔布鲁木II峰 – Jiāshū’ěrbùlǔmù II Fēng) – najniższy ośmiotysięcznik Karakorum o sylwetce regularnej piramidy. Leży na północ od Gaszerbruma I, od którego oddzielony jest przełęczą Gaszerbrum. Nazwa wszystkich szczytów pochodzi od słów rgasha brum w języku balti, co oznacza "Piękną Górę" lub "Świecącą Ścianę". W pierwszej klasyfikacji Karakorum określany był jako K4.
  Thomas George Montgomerie (ur. 1830, zm. 1878) – brytyjski wojskowy w stopniu podpułkownika. Brał udział w pomiarach geodezyjnych w Indiach Brytyjskich w latach 50. XIX wieku. To on ponumerował najwyższe szczyty zaczynając od Maszerbrum i dalej kolejno na wschód. W ten to sposób Maszerbrum to K1, Czogori to K2 (jedyny szczyt, który jest bardziej znany pod oznaczeniem literowym niż miejscową nazwą), Broad Peak to K3, Gasherbrum II to K4 i tak dalej. W oznaczeniach szczytów „K” jest skrótem od Karakorum.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.75 sek.