Gastronomia molekularna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gastronomia molekularnadziedzina naukowa będąca częścią nauki o żywności, skupiona głównie na obróbce kulinarnej. Gastronomia molekularna pozwala uzyskać zdrowszą i atrakcyjniejszą żywność. Początki gastronomii molekularnej sięgają 1969 roku i prezentacji Nicolasa Kurtiego „Fizyk w kuchni”, zaś termin pojawił się w 1988 roku, początkowo (1998 roku) jako gastronomia molekularna i fizyczna. Kurti organizował co dwa lata konferencję dla naukowców i kucharzy pn. „Gastronomia Molekularna i Fizyczna”, ale w 1998 roku zmieniono ją na „Gastronomia Molekularna”. Wydarzenie odbywało się do 2005 r. W 1995 r. Joan Marie Lehn zaczął tworzyć grupę gastronomii molekularnej w laboratorium w College de France.

International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

Gastronomia molekularna zajmuje się:

  • badaniem mechanizmów zjawisk zachodzących podczas przygotowywania i konsumpcji potraw
  • badaniem przemian fizykochemicznych żywności w trakcie gotowania
  • badaniem zjawisk sensorycznych towarzyszących konsumpcji potraw
  • badaniem smakowitości potraw
  • rozwojem, tworzeniem i właściwościami żywności
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. Ewa Czarniecka-Skubina, Nauka ze smakiem, „Przegląd Gastronomiczny”, Warszawa: Wydawnictwo Czasopism i Książek Technicznych SIGMA-NOT Sp. z o.o., 2015, ISSN 0033-2119 (pol.).
    Reklama