• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gaston Geens

  Przeczytaj także...
  Flamandzka Wspólnota Belgii (nid. Vlaamse Gemeenschap, fr. Communauté flamande) – jedna z trzech oficjalnych wspólnot Belgii. Obejmuje cały teren Flandrii oraz Region Stołeczny Brukseli. Chrześcijańscy Demokraci i Flamandowie (niderl. Christen-Democratisch en Vlaams, CD&V) – belgijska partia polityczna o profilu chadeckim, działająca na terenie Flandrii. Uczestniczy w strukturach władzy na różnych szczeblach, w tym krajowym. Powstała w 1972, do 2001 funkcjonowała pod nazwą Chrześcijańska Partia Ludowa (niderl. Christelijke Volkspartij, CVP).
  Think tank (ang., dosłownie: zbiornik myśli) – komitet doradczy, z założenia niezależny, niedziałający dla zysku ośrodek zajmujący się badaniami i analizami dotyczącymi spraw publicznych. Do celów działalności think tanków należy zazwyczaj poszukiwanie sposobów rozwiązania problemów społecznych i udział w publicznej debacie. Spotkać można szersze rozumienie tego pojęcia, na oznaczenie grupy osób lub instytucji mających podobne cele, ale niekoniecznie posiadających status organizacji pozarządowych.

  Gaston Geens (ur. 10 czerwca 1931 w Kersbeek-Miskom, zm. 5 czerwca 2002 w Winksele) – belgijski i flamandzki polityk, ekonomista oraz samorządowiec, parlamentarzysta, senator, minister w rządzie federalnym, w latach 1981–1992 minister-prezydent Regionu Flamandzkiego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W połowie lat 50. ukończył prawo i ekonomię na Katholieke Universiteit Leuven. Kształcił się też na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem. Pracował w instytucie studiów ekonomicznych i jako wykładowca w akademii wojskowej Koninklijke Militaire School.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Katholieke Universiteit Leuven, w skrócie KU Leuven – belgijska uczelnia publiczna znajdująca się w Leuven, istniejąca od 1968 roku.

  Zaangażował się w działalność Chrześcijańskiej Partii Ludowej (CVP), od 2001 funkcjonującej pod nazwą Chrześcijańscy Demokraci i Flamandowie (CD&V). W latach 1961–1973 był wicedyrektorem CEPESS, think tanku swojego ugrupowania. Następnie do 1974 stała na czele tej instytucji. Od 1971 do 1976 zasiadał w radzie miejscowości Winksele, w latach 1977–1983 był radnym miejscowości Herent. W latach 1974–1995 był członkiem Senatu. Od kwietnia 1974 do grudnia 1976 pełnił funkcję sekretarza stanu do spraw budżetu i polityki naukowej. Następnie do marca 1977 odpowiadał za te kwestie w randze ministra w belgijskim rządzie. Później do maja 1980 sprawował urząd ministra finansów. Od tegoż miesiąca do października 1980 był ministrem do spraw budżetu, pełniąc też funkcję wiceministra edukacji. Potem do grudnia 1981 w rządzie federalnym jako minister odpowiadał za sprawy wspólnoty flamandzkiej, pozostając na stanowisku wiceministra edukacji.

  Region Flamandzki (nid. Vlaams Gewest) – jeden z trzech regionów federalnych Belgii, położony w północnej części kraju i zamieszkany głównie przez ludność niderlandzkojęzyczną. Siedzibą parlamentu i rządu Regionu Flamandzkiego jest Bruksela (leżąca poza obszarem regionu – w osobnym Regionie Stołecznym Brukseli). Na określenie regionu używa się też wieloznacznego terminu Flandria.Uniwersytet Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem (niem. Johann Wolfgang Goethe-Universität Frankfurt am Main), potocznie zwany też Uniwersytetem we Frankfurcie, założony został w 1914 r. W 1932 r. został nazwany na cześć najsłynniejszego mieszkańca Frankfurtu nad Menem Johanna Wolfganga Goethego, jego imieniem. Obecnie na uniwersytecie studiuje blisko 36.000 studentów, z czego 4.450 zagranicznych i 2.500 doktorantów.

  Między 1974 a 1995 członek ciał ustawodawczych Regionu Flamandzkiego. Od grudnia 1981 do stycznia 1992 był pierwszym premierem Flandrii.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gaston Geens (niderl.). vlaamsparlement.be. [dostęp 2020-03-06].
  2. Gaston Geens (niderl.). odis.be. [dostęp 2020-03-06].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Senat Belgii (nid. Senaat, fr. le Sénat, niem. der Senat) - izba wyższa parlamentu federalnego Belgii. Składa się z 71 członków powoływanych na czteroletnią kadencję. Dodatkowo trzy osoby mają prawo zasiadania w nim z urzędu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.