• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gary Fisher

  Przeczytaj także...
  Rowery górskie (ang. MTB - Mountain Terrain Bike) – ogólna nazwa rowerów, których główne przeznaczenie to jazda w ciężkim terenie np. górzystym.Downhill (DH, po polsku "zjazd") – jedna z ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego, polegająca na indywidualnym zjeździe rowerem na czas po stromych, naturalnych stokach. Ścieżki zjazdowe są często bardzo wąskie, kamieniste czy poprzecinane wystającymi korzeniami. Nierzadko są też urozmaicone uskokami o różnej wysokości (dropami), które są najbardziej widowiskowe, lecz są też powodem najbardziej niebezpiecznych wypadków w zjeździe. Startujący zazwyczaj wypuszczani są na trasę z przerwami 30 sekundowymi (od najwolniejszego do najszybszego), jeden przejazd zazwyczaj zabiera od 2 do 5 minut. Czas przejazdu jest mierzony za pomocą "bramek" przez które przejeżdża zawodnik (podobnie jak w zjeździe narciarskim). Miejsca w klasyfikacji są poukładane według najszybszych czasów, wyścigi często wygrywane są ułamkami sekund.
  Oakland – miasto leżące na wschodnim brzegu zatoki San Francisco w północnej Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych. Miejscowość założona w 1852 roku jest stolicą hrabstwa Alameda. Od północy graniczy z uniwersyteckim miastem Berkeley. Liczba mieszkańców miasta wynosi 390 724 (aglomeracja 2 392 557). Oakland jest ośrodkiem transportowym, przemysłowym oraz usługowym.

  Gary Christopher Fisher (ur. 5 listopada 1950 w Oakland) – amerykański kolarz i wynalazca, uznawany za głównego wynalazcę roweru górskiego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W wieku 12 lat zaczął startować w wyścigach kolarskich. W 1968 został zawieszony, ponieważ organizatorzy startów znaleźli w regulaminie przepis, który zabraniał startu osobom z długimi włosami. Dopiero po 4 latach przepisy zostały zmienione i Fisher ponownie mógł startować. Osiągnął kilka sukcesów, m.in. w 1998 zwyciężył w 8-dniowym wyścigu TransAlp.

  Kolarstwo – bardzo szeroki termin, odnoszący się do wielu dyscyplin, zawsze jednak związanych z korzystaniem z roweru. Nazwa wywodzi się od słowa "koło" jak początkowo nazywano w Polsce rower.

  Fisher stara się wypromować rowery górskie z kołami o wielkości 29" i 27,5'' (650b) (wymyślonymi w połowie lat 90. przez WTB) w miejsce najbardziej popularnych kół 26". Przekonuje on przy tym, że koła 29" w miejsce 26" są lepsze do zastosowań wszędzie tam, gdzie koło nie musi być ekstremalnie wytrzymałe (rampy, downhill, Four Cross etc.). Pomimo większej średnicy obręcze nie będą dużo cięższe, niż obecnie w kołach 26".

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • strona Fisher Bikes
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.778 sek.