• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gare de Brest

  Przeczytaj także...
  Bretania (fr. Bretagne, bret. Breizh, gal. Bertaèyn) – kraina historyczna i region w północno-zachodniej Francji, położony na Półwyspie Bretońskim, nad Oceanem Atlantyckim. Od wschodu graniczy z dwoma regionami: Normandią i Krajem Loary. Dzieli się na 4 departamenty: Côtes-d’Armor, Finistère, Ille-et-Vilaine i Morbihan. Obejmuje faliste i pagórkowate tereny Półwyspu Bretońskiego, z kulminacjami na wznoszących się w centrum wzgórzach d’Arrée (Toussaines, 384 m n.p.m.) i Noires (326 m n.p.m.). Wśród regionów francuskich wyróżnia się dużą odrębnością kulturową. Société nationale des chemins de fer français, SNCF (z fr. Narodowe Towarzystwo Kolei Francuskich) – francuski państwowy przewoźnik kolejowy powstały w 1938 roku, będący jednym z największych przedsiębiorstw we Francji. Prezesem SNCF jest Guillaume Pepy.
  Nantes (bret. Naoned) – miasto w zachodniej Francji, port nad Loarą (w regionie Kraj Loary, w departamencie Loara Atlantycka), historyczna stolica Bretanii.

  Gare de Brest – stacja kolejowa w Brest, w departamencie Finistère, w regionie Bretania, we Francji.

  TGV Atlantique - francuski, pasażerski, elektryczny zespół trakcyjny należący do rodziny pociągów TGV. W nomenklaturze SNCF pociągi te są oznaczone jako klasa TGV 24000. Jest to druga generacja pociągów TGV, zbudowana przez firmę GEC Alsthom w latach 1988 - 1991.Brest – miasto i gmina we Francji, w regionie Bretania, w departamencie Finistère; największe miasto Dolnej Bretanii.

  Została otwarta w 1865 przez Compagnie des chemins de fer de l'Ouest, a obecnie należy do Société nationale des chemins de fer français (SNCF). Obsługiwana jest przez pociągi TGV Atlantique obsługujące połączenia między Paryż-Montparnasse lub Lille do Brest oraz TER Bretagne do największych miast regionu i Nantes.

  Lille (nid. Rijsel, flam.zach. – Rysel) – miasto i gmina w północnej Francji, siedziba prefektury departamentu Nord oraz stolica regionu Nord-Pas-de-Calais, główne miasto historycznej krainy Flandrii.Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Gares en mouvement, un site officiel de la SNCF
 • ter-sncf.com Bretagne, un site officiel de la SNCF
 • Gare Montparnasse (Dworzec Montparnasse), także Paris-Montparnasse – jeden z sześciu głównych dworców czołowych Paryża. Korzysta z niego około 50 milionów pasażerów rocznie. Każdego dnia z dworca odjeżdża średnio 175.000 pasażerów w jednym z 315 pociągów.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.88 sek.