• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gardelegen

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Dumfries (gael. Dùn Phris lub Druim Phris) - miasto w Szkocji, ośrodek administracyjny hrabstwa Dumfries and Galloway. Ok. 38 tysięcy mieszkańców.
  Gardelegen – stacja kolejowa w Gardelegen, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w Niemczech. Znajdują się tu 2 perony.

  Gardelegen (Hansestadt Gardelegen) – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt w powiecie Altmarkkreis Salzwedel. Liczy 24 183 mieszkańców (2009).

  Historia[ | edytuj kod]

  Powstało w X wieku, pierwsze wzmianki z 1196.

  13 kwietnia 1945 jednostka SS prowadząca więźniów w marszu śmierci ze wschodu, natknęła się na amerykańskie czołówki i w związku z tym, postanowiła pozbyć się więźniów. Pomagały im w tym jednostki pomocnicze, Volksturm i Hitlerjugend. 1016 więźniów, z czego największą grupę stanowili Polacy, zostało spalonych żywcem, bądź rozstrzelanych (zbrodnia w Gardelegen). 15 kwietnia 1945 żołnierze posuwającej się na wschód 102. Dywizji Piechoty 9. Armii Stanów Zjednoczonych odkryli miejsce zbrodni i zmusili miejscową ludność do wykopania grobów i pochowania pomordowanych.

  Waltrop - miasto w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Münster, w powiecie Recklinghausen. Leży w Zagłębiu Ruhry, liczy 29 636 mieszkańców (2010).Mieste - dzielnica miasta Gardelegen w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w powiecie Altmarkkreis Salzwedel.

  1 stycznia 2010 miasto zostało powiększone o gminy Jeseritz, Potzehne, Roxförde, Wannefeld, Wiepke i Zichtau.

  31 grudnia 2010 w wyniku reformy administracyjnej rozwiązano wspólnotę administracyjną Südliche Altmark, której siedziba znajdowała się w Gardelegen, a gminy należące do tej wspólnoty: Breitenfeld, Dannefeld, Estedt, Hottendorf, Jävenitz, Jeggau, Jerchel, Kassieck, Köckte, Letzlingen, Lindstedt, Mieste, Miesterhorst, Peckfitz, Sachau, Seethen, Sichau i Solpke włączono do miasta.

  Lindstedt - dzielnica miasta Gardelegen w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w powiecie Altmarkkreis Salzwedel.Sichau - dzielnica miasta Gardelegen] w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w powiecie Altmarkkreis Salzwedel.

  Transport[ | edytuj kod]

  W mieście znajduje się stacja kolejowa Gardelegen.

  Współpraca[ | edytuj kod]

  Miejscowości partnerskie:

 • Polska Darłowo, Polska
 • Wielka Brytania Dumfries, Wielka Brytania
 • Niemcy Gifhorn, Dolna Saksonia
 • Niemcy Waltrop, Nadrenia Północna-Westfalia
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Statistische Landesamt Sachsen-Anhalt, Halle (Saale), 2009
 • Marsze śmierci – nazwa nadana najpierw przez środowiska więźniarskie, następnie przez historiografię marszom ewakuacyjnym wyruszającym z niemieckich obozów koncentracyjnych przy zbliżaniu się frontów alianckich, przede wszystkim Armii Czerwonej w 1944 i 1945 roku.Hottendorf - dzielnica miasta Gardelegen w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w powiecie Altmarkkreis Salzwedel.
  Warto wiedzieć że... beta

  Zbrodnia w Gardelegen – masakra więźniów obozów koncentracyjnych dokonana przez formacje SS i Luftwaffe pod koniec II wojny światowej.
  Letzlingen - dzielnica miasta Gardelegen w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w powiecie Altmarkkreis Salzwedel.
  Peckfitz - dzielnica miasta Gardelegen w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w powiecie Altmarkkreis Salzwedel.
  Darłowo (kaszub. Darłowò, niem. Rügenwalde) – nadmorskie miasto i gmina miejska w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, największe miasto powiatu sławieńskiego. Położone nad Morzem Bałtyckim, w dolinie rzek Wieprzy i Grabowej, na Pobrzeżu Koszalińskim, na Pomorzu Zachodnim.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Nadrenia Północna-Westfalia (niem. Nordrhein-Westfalen; dolnoniem. Noordrhien-Westfalen; NW; NRW) – kraj związkowy w zachodniej części Niemiec. Stolicą kraju związkowego jest Düsseldorf.
  Kraje związkowe Niemiec – Niemcy składają się obecnie z 16 krajów związkowych, w tym trzech miast na prawach kraju związkowego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.