• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gard - rzeka

  Przeczytaj także...
  Dopływ – rzeka lub mniejszy ciek, który nie uchodzi bezpośrednio do zbiornika wodnego (morza, jeziora), ale do innego cieku. W zależności od tego, z której strony brzegu rzeki (patrząc od źródła) dopływ łączy się z nią, wyróżnia się dopływy lewe i prawe. Ponadto dopływy posiadają swoje własne dopływy – tworzą w ten sposób hierarchię sieci rzecznej: rzeka główna, dopływy pierwszego stopnia, drugiego, trzeciego, itd.Gardon d’Alès – rzeka we Francji, przepływająca przez tereny departamentów Gard i Lozère, o długości 60,6 km. Łączy się z Gardon d’Anduze, tworząc rzekę Gardon.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Gard (lub Gardon) – rzeka we Francji, przepływająca przez tereny departamentów Gard oraz Lozère. Stanowi prawy dopływ dolnego Rodanu.

  Gard powstaje z połączenia się rzek Gardon d'Alès i Gardon d'Anduze. Długość rzeki to 71 km. Na rzece znajduje się rzymski akwedukt Pont-du-Gard z 19 r. p.n.e.

  Etymologia[ | edytuj kod]

  Określenie „Gardon” związane z nazwą miasta lub wioski używane jest ogólnie w odniesieniu do większości dopływów tego cieku wodnego. Trudno jest zatem ustalić, która rzeka jest dopływem drugiej, ponieważ prawie wszystkie są nazywane „Gardon”. Gdy idziemy w górę rzeki, każda gałąź (jeśli dwie rzeki mają równe znaczenie) generuje dwie odnogi i tak dalej.

  Gardon d’Anduze – rzeka we Francji, przepływająca przez teren departamentu Gard, o długości 16 km. Łączy się z Gardon d’Alès, tworząc rzekę Gardon.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Powodzie[ | edytuj kod]

  Rzeka wylała we wrześniu 2002 roku i ponownie w grudniu 2003. Gard miała rekordowe powodzie, które uszkodziły wiele mostów w Gard oraz Lozère, w tym Pont Saint-Nicolas, który został w pełni odrestaurowany. Obecnie rzeka ma niewiele oznak powodzi.

  Rekreacja[ | edytuj kod]

  Rzymski akwedukt Pont du Gard i XVI-wieczny Pont Saint-Nicolas to dwa zabytkowe mosty, które przecinają Gardon. Gorges du Gardon, która kończy się w Pont Saint-Nicolas, jest popularnym miejscem rekreacyjnym dla kajakarstwa, wspinaczki i pieszych wycieczek. We wsi Collias, około 12 kilometrów w dół rzeki od Pont Saint-Nicolas, znajduje się kilka agencji wynajmu kajaków, które przewożą klientów w górę rzeki do Pont Saint-Nicolas (dopóki poziom rzeki nie spadnie pod koniec czerwca). Wypłynięcie z Collias kajakiem doprowadzi cię do Pont du Gard w ciągu około półtorej godziny. Chociaż czasami rzeka nie jest zbyt płytka, aby umożliwić przepływ.

  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
 • Rzeka Gardon w okolicy Pont du Gard

 • Miejsca, przez które przepływa rzeka[ | edytuj kod]

 • Lozère
 • Gard: Anduze, Saint-Jean-du-Gard, Saint-André-de-Valborgne, Remoulins, Montfrin
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Europy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rzeka ma długość 71 km licząc od połączenia się rzek Gardon d'Alès i Gardon d'Anduze. Licząc od źródeł Gardon d'Alès rzeka ma długości 127,3 km.
  2. Gard w bazie services.sandre.eaufrance.fr (fr.). [dostęp 2013-11-17].
  3. Le gard [V71-0400] - Cours d'eau, www.sandre.eaufrance.fr [dostęp 2020-04-25] (fr.).
  4. Géoportail, www.geoportail.gouv.fr [dostęp 2020-04-25].
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej. Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Warto wiedzieć że... beta

  Akwedukt Pont du Gard - to zachowany w dolinie rzeki Gard odcinek zbudowanego przez Rzymian akweduktu prowadzącego wodę ze źródeł w Uzès do Nîmes. Akwedukt został zbudowany po wschodniej stronie Masywu Centralnego. Budowla o łącznej długości około 50 km i całkowitym spadku 17 m składała się z szeregu tuneli i mostów wzniesionych z bloków kamiennych bez użycia zaprawy. Akwedukt został zbudowany w latach 26 p.n.e. - 16 p.n.e. na polecenie Agrypy (na moście zachowała się inskrypcja z 19 p.n.e. poświęcona Agrypie).
  Gard [gaːʀ] - francuski departament położony w regionie Oksytania. Utworzony został podczas rewolucji francuskiej 4 marca 1790. Departament oznaczony jest liczbą 30. Jego nazwa pochodzi od rzeki Gard.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Rodan (fr. Rhône, frank.-prow. Rôno, oks. Ròse, wł. Rodano, niem. Rhone lub Rotten, ret. Rodan, łac. Rhodanus) – rzeka płynąca przez terytorium Szwajcarii i Francji. Długość – 812 km, powierzchnia dorzecza – 98 tys. km². Średni przepływ Rodanu (mierzony w Beaucaire) wynosi 1700 m³ na sekundę (na podstawie danych z lat 1920-2005).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.854 sek.