• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Garching bei München

  Przeczytaj także...
  Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.Towarzystwo Maxa Plancka (właściwie Towarzystwo Wspierania Nauki im. Maxa Plancka z niem. Max-Planck-Gesellschaft zur Förderung der Wissenschaften) (MPG) to niezależna niemiecka instytucja naukowo-badawcza o charakterze non-profit, finansowana z budżetu federalnego.
  General Electric – w 2009 dwunaste co do wielkości przedsiębiorstwo na świecie, zarówno pod kątem obrotów, generowanego dochodu jak i wartości rynkowej (406 mld USD w lipcu 2007). Spółka zajmuje obecnie trzecie miejsce na liście Największych Przedsiębiorstw na Świecie, czasopisma Forbes . Spółka publiczna notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GE (tzw. "Wall Street").

  Garching bei München, Garching b.Münchenmiasto w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Monachium, w powiecie Monachium. Leży około 15 km na północ od Monachium, nad Izarą, przy autostradzie A9, drodze B11, B471 i linii kolejowej Monachiumport lotniczy Monachium. Miasto znajduje się na północnym końcu linii metra U6.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Powiat Monachium (niem. Landkreis München) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Monachium.

  Dzielnice miasta[]

  Miasto Garching bei München składa się z czterech dzielnic:

  1. Garching bei München
  2. Dirnismaning - na południe do Garching, około 150 mieszkańców
  3. Hochbrück - na zachód od Garching, ca. 2200 mieszkańców, duży ośrodek przemysłowy
  4. Centrum Naukowo-Badawcze (niem. Hochschul- und Forschungszentrum) - północny wschód od Garching

  Instytucje naukowe i badawcze[]

  W północnej części miasta mieści się kilkanaście instytutów naukowych, badawczo-rozwojowych i dydaktycznych. Najbardziej znane z nich to:

  Europejskie Obserwatorium Południowe (ang. European Southern Observatory - ESO) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca europejskie kraje, powołana w 1962 roku w celu budowy i utrzymywania obserwatoriów astronomicznych na półkuli południowej.Region Monachium (niem. Planungsregion München) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria. Siedzibą regionu jest miasto na prawach powiatu Monachium.
 • Instytuty Maxa Plancka:
 • Instytut Astrofizyki (Max-Plack-Institut für Astrophysik, MPA)
 • Instytut Fizyki obiektów pozaziemskich (Max-Planck-Institut für extraterrestrische Physik, MPE)
 • Instytut Fizyki Plazmy (Max-Plack-Institut für Plasmaphysik, IPP)
 • Instytut Optyki Kwantowej (Max-Plack-Institut für Quantenoptik, MPQ)
 • centrala Europejskiego Obserwatorium Południowego (Europäische Südsternwarte, ESO)
 • niektóre wydziały Uniwersytetu Technicznego w Monachium (TUM)
 • niektóre zakłady Wydziału Fizyki Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana (LMU)
 • Centrum Obliczeniowe (RZG)
 • jednostki rozwojowe przemysłu, między innymi
 • BMW
 • General Electric
 • i wiele innych.

  Droga krajowa 11 (Bundesstraße 11, B 11) – niemiecka droga krajowa przebiegająca na osi północny wschód - południowy zachód od granicy z Czechami w Bayerisch Eisenstein przez Zwiesel, Deggendorf, Freising, München, Wolfratshausen do Krün, gdzie kończy swój bieg na skrzyżowaniu z B2.Monachijski Uniwersytet Techniczny, lub Techniczny Uniwersytet w Monachium (TUM), (niem. Technische Universität München, TUM) – główny niemiecki uniwersytet, ulokowany w Monachium (oraz miasta Garching bei München i Weihenstephan, poza Monachium) założony przez Ludwika II Bawarskiego w 1868 roku. W 2004 roku zajął pierwsze miejsce w wśród wszystkich niemieckich uczelni wyższych według badań Shanghai Jiao Tonga. Zajmuje on 57. miejsce na świecie (2008 r.). Uczelnia posiada cztery kampusy. Wśród blisko 21 tysięcy studentów, nauki na tym uniwersytecie pobiera około 3.700 studentów zagranicznych. Wykłada na nim ponad 500 naukowców.

  Demografia[]

  Dane o ludności z dnia 31 grudnia 2008:

  Polityka[]

  Burmistrzem miasta jest Hannelore Gabor z CSU, rada miasta składa się z 24 osób.

  Współpraca[]

  Miejscowości partnerskie:

 • Norwegia Lørenskog, Norwegia
 • Niemcy Radeberg, Saksonia
 • Zobacz też[]

 • Garching
 • Przypisy

  Port lotniczy Monachium – międzynarodowe lotnisko im. Franza Josefa Straußa. Jest to drugi pod względem wielkości port lotniczy Niemiec, po Frankfurcie. Położony jest 28 km na północny wschód od Monachium. W 2007 obsłużył 33,96 mln pasażerów i jest na 30. miejscu listy największych pod względem ruchu pasażerskiego portów lotniczych na świecie.Droga krajowa 471 (Bundesstraße 471) – niemiecka droga krajowa okalająca Monachium na północy ze wschodu na zachód i jest połączeniem autostrady A8 na węźle Taufkirchen-Ost przez A99, A9, A92, A8 z autostradą A96 na węźle Inning am Ammersee w Bawarii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Radeberg - miasto we wschodniej części Niemiec, w kraju związkowym Saksonia, w powiecie Budziszyn. Liczy ok. 18,3 tys. mieszkańców. Do 31 lipca 2008 miasto leżało w nieistniejącym już powiecie Kamenz. Do 29 lutego 2012 należało do okręgu administracyjnego Drezno.
  Niemiecka autostrada A9 (niem. Bundesautobahn 9, BAB 9, Autobahn 9) tworzy połączenie autostradowe Berlin – Lipsk – Norymberga – Monachium.
  Uniwersytet Ludwika Maksymiliana w Monachium (niem. Ludwig-Maximilians-Universität München, LMU, Uniwersytet Monachijski) – niemiecki uniwersytet z siedzibą w Monachium. Nazwa uczelni pochodzi od jej założyciela Ludwika IX oraz od Maksymiliana I.
  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.
  Górna Bawaria (niem. Oberbayern) - kraina historyczna w południowych Niemczech, współcześnie okręg (niem. Bezirk) oraz rejencja w kraju związkowym Bawaria. Stolicą Górnej Bawarii jest Monachium. Do Górnej Bawarii należy też najwyższa część niemieckich Alp, przepływa przez nią rzeka Izara.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.