• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gangsta rap

  Przeczytaj także...
  Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Rasizm, dyskryminacja rasowa (z fr. le racisme od la race – ród, rasa, grupa spokrewnionych) – zespół poglądów głoszących tezę o nierówności ludzi, a wynikająca z nich ideologia przyjmuje wyższość jednych ras nad innymi. Przetrwanie tych "wyższych" ras staje się wartością nadrzędną i z racji swej wyższości dążą do dominowania nad rasami "niższymi". Rasizm opiera się na przekonaniu, że różnice w wyglądzie ludzi niosą za sobą niezbywalne różnice osobowościowe i intelektualne (ten pogląd znany jest w jęz. ang. jako racialism).

  Gangsta rap - odmiana rapu. Wykształciła się w połowie lat 80. na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, ale została spopularyzowana na zachodnim. Pierwszym artystą, który nagrał utwór w stylistyce gangsta rapu był pochodzący z Filadelfii Schoolly-D. "Gangsta Boogie", bo taki tytuł miała piosenka została wydana w 1984 roku. Teksty utworów najczęściej mówią o życiu w biedzie, gangach, rasizmie i problemach z policją.

  Mafioso rap zwany również crime rap – podgatunek hip-hopu, a ściślej East Coast hip-hopu powstał w połowie lat 80. XX wieku za sprawą, a swoją popularność zyskał w połowie lat 90. XX wieku.The Last Poets – grupa poetów i muzyków, wywodzących się z istniejącego w latach 60. z afroamerykańskiego ruchu czarnego nacjonalizmu. Ich nazwa pochodzi z wiersza autorstwa rewolucjonistycznego pisarza z RPA o imieniu Keorapetse Kgositsile, którzy wierzył, iż żyje w ostatnim pokoleniu poezji zanim przemoc przejmie władzę. Grupa została utworzona 19 maja 1968 roku w urodziny Malcolma X na wschodnim Harlemie w Nowym Jorku.

  Prekursorem gatunku był Lightnin' Rod, który na wydanym w 1973 albumie Hustler's Convention zawarł wiele tematów w późniejszym czasie wiązanych z gangsta rapem.

  Rap lub rapowanie (melorecytacja) – rodzaj ekspresji wokalnej polegający na rytmicznym i ekspresyjnym wypowiadaniu słów i ich rymowaniu do zapętlonego podkładu instrumentalnego. Element kultury hip-hopowej. Rap często zamiennie z wyrażeniem hip-hop określany jest jako odrębny gatunek muzyczny powstały we wczesnych latach 70 XX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki wśród czarnych mieszkańców. Chociaż rap powszechnie uważany jest za muzykę, to wielu naukowców wskazuje na jego bliskie pokrewieństwo z poezją.

  Zobacz też[]

 • Mafioso rap • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.