• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gandawa-Wevelgem 2012

  Przeczytaj także...
  UCI World Tour 2012 to 4. edycja cyklu najważniejszych wyścigów kolarskich w 2012 roku. Miał najwyższą kategorię wyścigów szosowych na świecie. Seria rozpoczęła się 17 stycznia w Australii wyścigiem Tour Down Under, a zakończyła 14 października ostatnim etapem wyścigu Dookoła Pekinu w Chinach. Najważniejszy wyścig kolarski w Polsce - Tour de Pologne także znalazł się w programie.Omega Pharma-Quick Step (Kod UCI: OPQ) – belgijska grupa kolarstwa zawodowego. Drużyna powstała w 2003 ze składu drużyn Domo-Farm Frites i Mapei-Quick Step, która została rozwiązana pod koniec 2002, po wycofaniu się firmy Mapei ze sponsorowania kolarstwa.
  Team Saxo-Tinkoff (kod UCI: TST) – duńska drużyna kolarska, której dyrektorem jest były zwycięzca Tour de France, Bjarne Riis. Głównym sponsorem od 2009 jest Saxo Bank, natomiast przed Tour de France 2012 drugim sponsorem tytularnym został Tinkoff Bank.

  74. edycja wyścigu kolarskiego Gandawa-Wevelgem odbyła się w dniu 25 marca 2012 roku i liczyła 234,6 km. Wyścig figurował w rankingu światowym UCI World Tour 2012.

  Zwyciężył podobnie jak przed rokiem Belg Tom Boonen z grupy Omega Pharma-Quick Step, drugi był Słowak Peter Sagan, a trzeci Duńczyk Matti Breschel.

  W wyścigu startowali polscy kolarze: Jarosław Marycz jeżdżący w Team Saxo Bank zajął 56. miejsce, a Maciej Bodnar z Liquigas-Cannondale był 98.

  Gandawa-Wevelgem jest jednodniowym szosowym wyścigiem kolarskim, rozgrywanym w belgijskiej Flandrii każdej wiosny, w kwietniu. Nie jest on zaliczany do tzw. monumentów kolarstwa, mimo to jest uważany za jeden z ważniejszych wczesnowiosennych klasyków. Odbywa się zazwyczaj między wyścigami Dookoła Flandrii i Paryż-Roubaix. Po raz pierwszy wyścig odbył się w 1934 roku, i często jest określany jako klasyk sprinterów, jako że meta usytuowana jest na płaskim terenie.Matti Breschel (ur. 31 sierpnia 1984 w Ballerup) – duński kolarz szosowy, zawodnik profesjonalnej ekipy Team Saxo-Tinkoff.

  Uczestnicy[ | edytuj kod]

  Na starcie tego klasycznego wyścigu stanęło 25 zawodowych ekip.

  Lista drużyn uczestniczących w wyścigu:

  Klasyfikacja generalna[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona wyścigu
 • Gent - Wevelgem 2012 na stronie www.cyclingarchives.com
 • Wyniki
 • Warto wiedzieć że... beta

  Cannondale – włoska zawodowa grupa kolarska, której dyrektorem jest Roberto Amadio. Dyrektorami sportowymi są Mario Scirea, Mario Chiesa, Paolo Slongo, Stefano Zanatta, Dario Mariuzzo. Głównym sponsorem, od którego pochodzi nazwa drużyny, jest amerykański producent rowerów – Cannondale Bicycle Corporation. Poprzedni sponsor tytularny Liguigas wycofał się ze sponsorowania kolarstwa z końcem sezonu 2012.
  Jarosław Marycz (ur. 17 kwietnia 1987 w Koszalinie) – polski kolarz szosowy, zawodnik polskiej profesjonalnej grupy CCC Polsat Polkowice.
  Maciej Bodnar (ur. 7 marca 1985 w Oławie) – polski kolarz szosowy, mistrz i reprezentant Polski, specjalizujący w się jeździe indywidualnej na czas, zawodnik profesjonalnej grupy Cannondale. Olimpijczyk z Londynu (2012).
  Tom Boonen (ur. 15 października 1980 w Mol w prowincji Antwerpia) – belgijski kolarz szosowy, dwukrotny mistrz świata.
  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  Peter Sagan (ur. 26 stycznia 1990 w Żylinie) – słowacki kolarz szosowy, górski i przełajowy, mistrz świata juniorów, zawodnik profesjonalnej grupy Cannondale.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.