• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gandawa-Wevelgem 2011

  Przeczytaj także...
  UCI World Tour 2011 to 3. edycja cyklu najważniejszych wyścigów kolarskich. W 2011 roku rozegrano go po raz pierwszy pod tą nazwą, w dwóch poprzednich latach nosił nazwę UCI World Ranking. Miał najwyższą kategorię wyścigów szosowych na świecie. Seria rozpoczęła się 18 stycznia w Australii wyścigiem Tour Down Under, a zakończyła 15 października klasycznym włoskim Giro di Lombardia. Najważniejszy wyścig kolarski w Polsce - Tour de Pologne także znalazł się w programie.Team Saxo-Tinkoff (kod UCI: TST) – duńska drużyna kolarska, której dyrektorem jest były zwycięzca Tour de France, Bjarne Riis. Głównym sponsorem od 2009 jest Saxo Bank, natomiast przed Tour de France 2012 drugim sponsorem tytularnym został Tinkoff Bank.
  Gandawa-Wevelgem jest jednodniowym szosowym wyścigiem kolarskim, rozgrywanym w belgijskiej Flandrii każdej wiosny, w kwietniu. Nie jest on zaliczany do tzw. monumentów kolarstwa, mimo to jest uważany za jeden z ważniejszych wczesnowiosennych klasyków. Odbywa się zazwyczaj między wyścigami Dookoła Flandrii i Paryż-Roubaix. Po raz pierwszy wyścig odbył się w 1934 roku, i często jest określany jako klasyk sprinterów, jako że meta usytuowana jest na płaskim terenie.

  73. edycja wyścigu kolarskiego Gandawa-Wevelgem odbyła się w dniu 27 marca 2011 roku i liczyła 204,5 km. Wyścig figurował w rankingu światowym UCI World Tour 2011.

  Zwyciężył Belg Tom Boonen z grupy Quick Step Cicling Team, drugi był Włoch Daniele Bennati, a trzeci Amerykanin Tyler Farrar.

  W wyścigu startowali polscy kolarze: Maciej Bodnar z Liquigas-Cannondale był 46., Michał Kwiatkowski z Team RadioShack – 75., a Jarosław Marycz jeżdżący w Saxo Bank Sungard zajął 84. miejsce.

  Jarosław Marycz (ur. 17 kwietnia 1987 w Koszalinie) – polski kolarz szosowy, zawodnik polskiej profesjonalnej grupy CCC Polsat Polkowice.Daniele Bennati (ur. 24 września 1980 w Arezzo) – włoski kolarz szosowy, zawodnik profesjonalnej ekipy Team Saxo-Tinkoff.

  Uczestnicy[ | edytuj kod]

  Na starcie tego klasycznego wyścigu stanęło 25 zawodowych ekip.

  Lista drużyn uczestniczących w wyścigu:

  Klasyfikacja generalna[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona wyścigu
 • Gent - Wevelgem 2011 na stronie www.cyclingarchives.com
 • Wyniki
 • Warto wiedzieć że... beta

  Omega Pharma-Quick Step (Kod UCI: OPQ) – belgijska grupa kolarstwa zawodowego. Drużyna powstała w 2003 ze składu drużyn Domo-Farm Frites i Mapei-Quick Step, która została rozwiązana pod koniec 2002, po wycofaniu się firmy Mapei ze sponsorowania kolarstwa.
  Maciej Bodnar (ur. 7 marca 1985 w Oławie) – polski kolarz szosowy, mistrz i reprezentant Polski, specjalizujący w się jeździe indywidualnej na czas, zawodnik profesjonalnej grupy Cannondale. Olimpijczyk z Londynu (2012).
  Michał Kwiatkowski (ur. 2 czerwca 1990 w Chełmży) – polski kolarz szosowy. Drużynowy mistrz świata w jeździe na czas w barwach Omega Pharma-Quick Step. Mistrz Europy i świata w kategorii juniorów. Medalista mistrzostw Polski seniorów na szosie i na torze. Olimpijczyk z Londynu (2012).
  Team RadioShack – zawodowa grupa kolarska mająca siedzibę w Stanach Zjednoczonych. Drużyna powstała w 2009 a została rozwiązana pod koniec 2011, kiedy firma RadioShack Corporation zwróciła licencję World Tour do UCI.
  Tom Boonen (ur. 15 października 1980 w Mol w prowincji Antwerpia) – belgijski kolarz szosowy, dwukrotny mistrz świata.
  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  Cannondale – włoska zawodowa grupa kolarska, której dyrektorem jest Roberto Amadio. Dyrektorami sportowymi są Mario Scirea, Mario Chiesa, Paolo Slongo, Stefano Zanatta, Dario Mariuzzo. Głównym sponsorem, od którego pochodzi nazwa drużyny, jest amerykański producent rowerów – Cannondale Bicycle Corporation. Poprzedni sponsor tytularny Liguigas wycofał się ze sponsorowania kolarstwa z końcem sezonu 2012.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.