• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gandawa-Wevelgem 2006

  Przeczytaj także...
  Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).Gandawa-Wevelgem jest jednodniowym szosowym wyścigiem kolarskim, rozgrywanym w belgijskiej Flandrii każdej wiosny, w kwietniu. Nie jest on zaliczany do tzw. monumentów kolarstwa, mimo to jest uważany za jeden z ważniejszych wczesnowiosennych klasyków. Odbywa się zazwyczaj między wyścigami Dookoła Flandrii i Paryż-Roubaix. Po raz pierwszy wyścig odbył się w 1934 roku, i często jest określany jako klasyk sprinterów, jako że meta usytuowana jest na płaskim terenie.
  Alessandro Petacchi (ur. 3 stycznia 1974 w La Spezia) – włoski kolarz szosowy, sprinter, wielokrotny zwycięzca etapów na największych wyścigach kolarskich. Zawodnik profesjonalnej drużyny Omega Pharma-Quick Step.

  64. edycja Gandawa-Wevelgem odbyła się 5 kwietnia 2006. W wyścigu udział wzięło 193 kolarzy z 25 drużyn. Do mety dojechało 121 zawodników, pierwszy był Thor Hushovd z Norwegii. Trasa liczyła 210 km.

  Na 2 kilometry do mety zaatakował Włoch, Filippo Pozzato, jednak został "wchłonięty" przez rozpędzony peleton tuż przed metą. Na końcowym sprincie na czoło wysunął się inny zawodnik z Włoch – Alessandro Petacchi, jednak na ostatnich metrach wyprzedzili go Hushovd i Kopp.

  Wyniki wyścigu[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  Oficjalna strona wyścigu

  Peleton (od fr. peloton – kłębek, gromada) – w kolarstwie główna, najliczniejsza grupa kolarzy, najczęściej umiejscowiona pomiędzy wyprzedzającymi ją zawodnikami z ucieczki a zawodnikami niewytrzymującymi tempa grupy zasadniczej.Thor Hushovd (ur. 18 stycznia 1978 w Grimstad) – norweski kolarz szosowy, mistrz świata w wyścigu ze startu wspólnego z 2010. Zawodnik profesjonalnej grupy BMC Racing Team.
  Warto wiedzieć że... beta

  Filippo Pozzato (ur. 10 września 1981 w Sandrigo) – włoski kolarz szosowy występujący w profesjonalnym zespole Lampre-Merida.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.004 sek.